خامنه‌ای: به دنبال تهدید هیچ کشور و ملتی نیستیم!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ همزمان با تاکید بر تقویت بنیه نظامی و دفاعی ایران گفت تقویت قدرت نظامی این کشور برای «تهدید هیچ کشور و ملتی» نیست .

او روز شنبه ۱۹ بهمن‌ماه در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و پدافند ارتش اظهار کرد: «ما به‌ دنبال تهدید هیچ کشور و ملتی نیستیم، بلکه به دنبال حفظ امنیت کشور و جلوگیری از تهدیدیم.»

خامنه‌ای با تایید «پیچیده‌تر شدن» ابزارها و شیوه‌های مقابله با ایران اضافه کرد: «در مقابل، شیوه‌ها و روش‌های جمهوری اسلامی نیز پیچیده‌تر از گذشته شده است.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین با «فرصت» خواندن تحریم‌ها، آن را «عامل نجات کشور از وابستگی به نفت» دانست.

او در همین زمینه افزود: «نیروی هوایی به رغم تحریم‌های آمریکا، اکنون علاوه بر تعمیر و بازسازی جنگنده‌ها و هواپیماها، طراحی و ساخت جنگنده را نیز انجام داده است.»

رهبر جمهوری اسلامی پس از حمله موشکی سپاه پاسداران به پایگاه نظامی آمریکا در عراق در پی کشته شدن قاسم سلیمانی،‌ فرمانده پیشین سپاه قدس،‌ ضمن تاکید بر «انتقام سخت» گفته بود «کارهای نظامی به این شکل کفایت قضیه را نمی‌کند».

او در مهرماه طی دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران خواستار توسعه «جغرافیای مقاومت» در منطقه شده و اظهار کرده بود: «به این حد از پیشرفت سپاه قانع نیستم.»

خامنه‌ای در آبان‌ماه نیز با تاکید بر مساله «محو اسرائیل» از ادامه حمایت از فلسطین «بدون هیچ ملاحظه‌ای» سخن گفته بود.

همچنین ؛ سکوت رهبر جمهوری اسلامی و عدم ابراز همدردی عمیق او با خانواده‌های جان‌باختگان، واکنش‌هایی جدی را در میان افکار عمومی به‌خصوص در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

از سوی دیگر احتمال عمدی بودن شلیک به این هواپیما و مطلع بودن خامنه‌ای از این مسأله نیز از سوی ناظران و تحلیلگران مطرح می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، خامنه‌ای روز شنبه ۱۹ بهمن که روز نیروی هوایی نامگذاری شده، در مورد وضعیت نیروی هوایی ایران گفت:

«نیروی هوایی به‌رغم تحریم‌های آمریکا اکنون علاوه بر تعمیر و بازسازی جنگنده‌ها و هواپیماها، طراحی و ساخت جنگنده را نیز انجام می‌دهد.»

این ادعای علی خامنه‌ای در حال‌یست که نیروی هوایی ایران هم اکنون از لحاظ تجهیزات پدافندی و آفندی، یکی از فرسوده‌ترین تجهیزات را در میان ارتش‌های جهان داراست.

اما منظور خامنه‌ای از ساخت «جنگنده» توسط نیروی هوایی چه بود؟

در تابستان سال ۱۳۹۷ طی مراسمی با حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، جنگنده‌ای موسوم به «کوثر» از سوی نیروی هوایی جمهوری اسلامی رونمایی شد.

از همان ساعات اولیه این رونمایی، کارشناسان اعلام کردند جنگنده کوثر همان جنگنده اف-۵ قدیمی آمریکایی‌ست. تیم ارتباطات سایبری در وزارت خارجه آمریکا نیز در واکنش به این خبر، نیروی هوایی ایران را به دروغ‌پردازی در زمینه تجهیزات نظامی خود متهم کرد.