خامنه‌ای تنور انتخابات را گرم نشده خاموش کرد

✍🏻 حمید آقایی

رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت در یک سخنرانی که از سوی خبرگزاری‌های حکومتی بسیار مهم تبلیغ شده بود، سعی کرد با مقایسه قاسم سلیمانی با امام اول شیعیان، خود را در جایگاه پیامبر اسلام بنشاند. وی بر این مبنا صراحتا اعلام کرد که دولت و به‌طور مشخص وزارت خارجه مجری تصمیمات نظام و یا به‌قول آقای ظریف «میدان» هستند.

اگرچه در کشورهای دیگر نیز وزارت خارجه سیاست‌های کلی دولت و نظام سیاسی کشور متبوع خود را اجرایی می‌کند، اما تفاوت بزرگ در این است که نهادهای تصمیم‌گیر اصلی در جمهوری اسلامی، نهادهایی نیستند که پس از یک فرایند دمکراتیک و انتخاباتی شکل گرفته باشند. این نهادها به‌طور کامل تحت کنترل علی خامنه‌ای و بیت رهبری هستند، حتی مجلس خبرگان رهبری که ظاهرا باید بر عملکرد رهبری نظارت داشته باشد.

اما در رابطه با انتخابات ۱۴۰۰ صحبت‌های خامنه‌ای نکات قابل توجه‌ای داشت که در یک کلام می‌توان آن‌را در «آب سرد ریختن بر تنور انتخابات» خلاصه کرد.

خامنه‌ای در واکنش به صحبت‌های اخیر آقای ظریف در مصاحبه‌اش با سعید لیلاز گفت: «این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان ما و آمریکا است» و در ادامه تاکید کرد «نیروی قدس بزرگ‌ترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی منفعل در غرب آسیا است». با این نظرات، آقای ظریف اگر هم قصد کاندید شدن در انتخابات ۱۴۰۰ داشت، دیگر شانسی برای گرفتن تاییدیه شورای نگهبان نخواهد داشت.

در رابطه با وعده‌های مصطفی تاج‌زاده که اگر انتخاب شود قانون اساسی را تغییر خواهد و ولایت فقیه را حذف خواهد کرد نیز خامنه‌ای صریحا صلاحیت تاج‌زاده را رد کرد و گفت: «گاهی برخی حرف‌هایی می‌زنند که مشخص است قانون اساسی کشور را قبول ندارند. اگر کسی می‌خواهد کاندیدای ریاست‌جمهوری شود باید اسلام و قانون اساسی و اصول آن را قبول داشته باشند، جز این اگر باشد که فرد، شایسته ریاست‌جمهوری نیست.»

اما مهم‌ترین ناگفته صحبت‌های آقای خامنه‌ای در رابطه با انتخابات این است که وی بر خلاف دوره‌های پیشین اعلام نکرد «که اگر من را هم قبول ندارید به‌خاطر کشور خودتان در انتخابات شرکت کنید.» و به هیچ نیز وجه تلاش نکرد که مردم را به شرکت در انتخابات تشویق نماید.

خامنه‌ای قطعا پیام «رای‌بی‌رای» مردم را دریافت کرده و به‌دلیل بحران‌های عدیده درونی تصمیم گرفته است که انتخابات پیش رو را با آرامش کامل، حتی به قیمت درصد پایین شرکت مردم پشت سر بگذارد. در شرایط درونیِ بحرانی و به‌دنبال تشدید تضادها بین باندها و مافیای نظام اسلامی، حفظ تمامیت نظام اسلامی در مقابل مخالفت گسترده مردم با رژیم و شخص خامنه‌ای و روی برگرداندن اکثریت غالب ملت از این حکومت، بسیار مهم‌تر از تبلیغات انتخاباتی و پروپاگاندای رژیم در نشان دادن حمایت مردم از حکومت در انظار جهانی می‌باشد. به همین علت خامنه‌ای دیگر اصراری ندارد که به جهانیان نشان دهد مردم با حضور گسترده در پای صندوق رای٬ حکومت خود را قبول دارند و به این وسیله مشروعیتی در نزد جهانیان بخرد.