خامنه‌ای در دیدار با عمران خان: با برخی کشورهای منطقه دشمنی نداریم

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، رهبر جمهوری اسلامی در ملاقات با عمران خان گفت ایران انگیزه‌ای برای دشمنی با کشورهای منطقه ندارد. او به طرح چهار ماده‌ای ایران اشاره کرد و افزود اگر جنگ یمن به درستی پایان یابد تاثیرات مثبتی در منطقه خواهد داشت.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که برای میانجی‌گری میان ایران و عربستان به تهران سفر کرده، روز یکشنبه ۲۱ مهر با آیت‌الله خامنه‌ای ملاقات کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار از دغدغه دولت پاکستان در خصوص استقرار صلح و امنیت تقدیر کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای پایان جنگ یمن داده است و اگر این جنگ به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد.»

خامنه‌ای عنوان کرده که جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده ولی “اگر کسی شروع کننده جنگ در مقابل ایران باشد، بدون تردید پشیمان خواهد شد”.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار، منطقه غرب آسیا را بسیار حساس و خطیر خوانده و با تأکید بر مراقبت همگان از بروز حادثه، از نقش مخرّب برخی کشورهای منطقه در حمایت از گروه های تروریستی در عراق و سوریه و ایجاد جنگ و خونریزی در یمن ابراز تأسف کرده است. 

خامنه‌ای افزوده است: «ما انگیزه‌ای برای دشمنی با این کشورها نداریم اما آنها تحت اراده آمریکا هستند و در جهت خواست آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کنند.»

رهبر ایران همچنین گفته که نگاه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان نگاه به یک برادر در همسایگی است و روابط دو کشور باید بسیار گرم‌تر و بهتر از وضع موجود باشد و امنیت مرزها ارتقاء یابد و برنامه‌های معطل‌مانده مانند خط لوله گاز تکمیل شود.

عمران خان نیز در این دیدار بر گسترش همکاری‌های تهران و اسلام آباد تاکید کرده و گفته است: «ما روی روابط با ایران حساب ویژه باز کرده‌ایم چر که ایران را یک شریک مهم بخصوص در حوزه تجاری تلقی می‌کنیم.»

هیچ خبری از پیشنهاد یا طرح عمران خان برای تنش‌زدایی از مناسبات تهران-ریاض منتشر نشده‌ است.

پیش از ورود نخست‌وزیر پاکستان به تهران، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود که این کشور آماده است برای رفع سوءتفاهم‌ها با همسایگانش از جمله عربستان سعودی، با یا بدون میانجی مذاکره کند.

ایران و عربستان به عنوان دو رقیب سیاسی – مذهبی در منطقه‌، یکدیگر را به دخالت در امور داخلی یمن متهم می‌کنند. این جنگ به دلیل حضور و نفوذ هر دو همسایه در یمن، جنگ نیابتی تهران و ریاض شناخته می‌شود. ایران جانب شورشیان حوثی را گرفته و عربستان رهبری ائتلافی نظامی را بر عهده دارد که از دولت قانونی این کشور حمایت می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی دو ماه قبل با هیات انصارالله یمن ملاقات کرده بود. خامنه‌ای در این دیدار از هیات یاد شده خواسته بود “با قدرت در برابر توطئه سعودی‌ها و اماراتی‌ها برای تجزیه یمن ایستادگی کنند”. او در همین ملاقات از جمله گفت: «مواضع جمهوری اسلامی در حمایت از مظلومان جهان به ویژه مردم یمن یک موضع دینی و اعتقادی است.»