خامنه‌ای: مصوبه سران سه قوه باید اجرا شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، علی خامنه‌ای، رهبر ایران در نخستین واکنش به اعتراضات سراسری نسبت به افزایش بهای بنزین، تصمیم سران سه قوه را “کارشناسانه” خواند و تاکید کرد که این طرح باید اجرا شود. او از مسئولان خواستار حفظ امنیت شد.

اعتراض سراسری علیه گرانی بنزین وارد سومین روز شده است. طبق خبرهای غیر رسمی بیش از ۱۴  نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند. شمار کشته‌شدگان اعتراضات گسترده و سراسری به سه برابر شدن بنزین در ایران تنها در روز شنبه ۲۵ آبان (در دومین روز اعتراضات) بیش از ۱۴ نفر بوده است. چهار نفر در بهبهان، یک نفر در سیرجان و شماری دیگر نیز در خرمشهر، کرج، مریوان کشته شدند. امکان تایید مستقل این خبرها هنوز وجود ندارد.

در سومین روز اعتراضات به گرانی بنزین علی خامنه‌ای صبح روز یکشنبه ۲۶ آبان (۱۷ نوامبر) در درس خارج از فقه خود اعلام کرد: «در این کار سر رشته ندارم و نظرات کارشناسی نیز متفاوت است اما گفته بودم اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم.» او اضافه کرد: «یقینا برخی از مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می‌شوند و یا به ضرر آنهاست، اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست، کار اشرار است.»

رهبر جمهوری اسلامی از “مسئولان حفظ امنیت” خواست تا “به وظایف خود عمل کنند.”

گستردگی اعتراض به سه برابر شدن بنزین به چهار گوشه ایران رسید و در بیش از ۴۰ شهر ایران مردم را به خیابان‌ها کشانده است. در اصفهان، شیراز و البرز مدارس تعطیل شدند. 

جاده‌های ورودی و خروجی تهران در شامگاه شنبه و در آغاز سومین روز اعتراض‌ها بسته شده و هزار خودروها عملا در جاده‌ها متوقف مانده‌اند. 
سردار محمدرضا مهماندار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران از شهروندان خواست که از انجام ترددهای غیرضروری در سطح تهران  خودداری کنند.

مهماندار علت توقف خوردوها  را “تداوم بارش برف” اعلام کرده است. اما توقف و بسته شدن خودروها علاوه بر پایتخت در اکثر خیابان‌های کلان‌شهرهای ایران چون اصفهان، تبریز و شیراز در شامگاه شنبه ادامه داشته است و در این شهرها از بارش برف گزارشی منتشر نشده است.

اعتراضات مسالمت آمیز به سه برابر شدن بهای بنزین با کشته شدن معترضین ابعاد تازه‌ای پیدا کرد. رویکرد حاکمیت به اعتراض‌ها در دومین روز خشن‌تر شد.

در برخی از شهرهای ایران با آتش زدن در خیابان‌ها اعتراضات ادامه پیدا کرد

در برخی از شهرهای ایران با آتش زدن در خیابان‌ها اعتراضات ادامه پیدا کرد

واکنش حاکمیت به معترضین

در بسیاری از  شهرها معترضان بعد از برخوردهای خشن و تند مامورین انتظامی و لباس شخصی‌ها دست به آتش زدن دکه‌های پلیس و کلانتری‌ها زدند. از جمله در کرج پایگاه بسیج و یک بانک به آتش کشیده شد. معترضان در شیراز دو ایستگاه پمپ بنزین و دو دستگاه خودرو پلیس را به آتش کشیدند. 

تلویزیون دولتی تظاهرکنندگان را “آشوبگران” توصیف کرد و “رسانه های متخاصم” را به بزرگنمایی اعتراضات با استفاده از “اخبار و ویدئوهای ساختگی در شبکه های اجتماعی” متهم کرده است. مقامات تهدید کردند که پلیس با آنها برخورد شدیدی خواهد کرد.

محمد جعفر منتطری دادستان کل کشور معترضان را اخلال‌گر خواند و سه برابر شدن قیمت بنزین را “اصلاح قیمت” دانست و اعلام کرد که گرانی بنزین بر اساس قانون صورت گرفته است.

اما بسیاری از رسانه‌های داخل از جمله “آفتاب نیوز” و حتی خبرگزاری‌ها دولتی و غیردولتی از جمله ایسنا و ایلنا توانستند گوشه‌ای از اعتراض‌ها را پوشش دهند. 
 

بسته شدن خیابان‌ها بعد از سه برابر شدن بهای بنزین

بسته شدن خیابان‌ها بعد از سه برابر شدن بهای بنزین


شیوه‌های جدید برای سرکوب

شرکت نت‌بلاکس با ارسال پیامی اعلام کرده که شبکه‌های تلفن همراه در ایران از جمله “ام‌سی ‌آی” و “رایتل” و “ایرانسل” بدنبال اوج‌گیری اعتراضات، ارتباط اینترنت را قطع کرده‌اند.

View image on Twitter

حاکمیت برای مهار و کنترل کامل اینترنت و قطع کردن ارتباط معترضان در داخل و خارج از سازو کارهای ویژه‌ای در قطع اینترنت و اخلال در شبکه موبایل بکار برده است. کاربران در تماسی که با دویچه وله گرفتند گفتند اینترنت “گاهی قطع و گاهی وصل” می‌شود. برخی از کاربران تائید کردند که شبکه اینترنت و موبایل فقط در مناطقی که اعتراض‌ها رخ می‌دهد مقطعی قطع کرده‌اند. ارگان‌های دولتی برای ارعاب معترضان پیامک‌هایی هم به شهروندان فرستادند که در آن درباره عواقب پیگرد قانونی هشدارداده شده است.

کارشناسان امور سایبری گفته‌اند که قطع و یا کنترل کامل اینترنت از طرف دولت مثل اعتراضات سال ۹۶ دیگر امکان‌پذیر نیست. 

کارشناسان اینترنتی همچنین هشدار می‌دهند که برای ارسال خبرهای مرتبط با اعتراض‌ها از فیلترشکن‌های امن استفاده کنند. این کاشناسان توصیه کردند که به هیچ وجه از سرورهای سرویس دهنده در داخل کشور استفاده نکنند. 

اعتراض مردم با بستن جاده‌ها

اعتراض مردم با بستن جاده‌ها

شعارهای معترضان

اعتراض‌ها که با سه برابر شدن بنزین آغاز شده بود اکنون بیشتر متوجه کل نظام شده است و تظاهرکنندگان سران حاکمیت را نشان گرفتند. معترضان در شماری از ویدئوهایی در دومین روز اعتراضات علیه حکومت ایران شعار می دهند.  در برخی از نقاط کشور شعار “مرگ بر خامنه‌ای” و “روحانی حیا کن، ممکلت را رها کن” داده‌اند. 

شعارهایی چون “اهوازی با غیرت، ماشینوتو خاموش کن” که بازتاب درخواست معترضان بود بعدا به توقف ماشین‌ها در خیابان‌ها و جاده‌های ایران انجامید و “جنبش راه‌بندان” به در بسیاری از شهرهای ایران نیز تکرار شده است. بعد از این شعار اعتراض‌های مسالمت آمیز با راهبندان و خاموش کردن ماشین‌ها ادامه داشت.

شعارهایی که در اعتراض‌های گسترده ۸۸ و سال ۹۶ در ایران داده شده نیز دوباره تکرار شده است. “ایرانی می‌میرد، ذلت نیمی‌پذیرد!” و “ایرانی باغیرت، حمایت حمایت” و “نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران” از جمله شعارهایی بوده است که در دو سال پیش نیز در اعتراض‌هایی در بیش از ۱۰۰ شهر ایران داده شده بودند.

وزیر کشور: اعتراضات در بستر قانونی امکان پذیر است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در مصاحبه با بخش خبری ساعت ۲۱ تلوییون دولتی ایران اعلام کرد که “هر اعتراضی در بستر قانونی امکان‌پذیر است”.

وزیر کشور افزود: «با توجه به اینکه دومین روز اجرای این طرح (گرانی بنزین) بوده، نیروهای انتظامی، امنیتی و استانداری‌ها خویشتن‌داری و موضوع را هدایت کردند تا به نحو احسن اگر تجمعی وجود دارد، پایان پذیرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

برخی از نمایندگان گفتند که اطلاعی از تصمیم گرانی افزایش بهای بنزین نداشتند. مجلس ایران برای بررسی موضوع افزایش بهای بنزین و اعتراضات مردم نشست فوق‌العاده‌ای برگزار می‌کند. 

محمود صادقی، نماینده تهران در مجل در توییتی نوشته است که افزایش ناگهانی قیمت بنزین تصمیم نادرستی بوده است و “حق اجتماع و اعتراض را برای مردم به رسمیت شناخت”.

One thought on “خامنه‌ای: مصوبه سران سه قوه باید اجرا شود

 • آبان ۲۷, ۱۳۹۸ در t ۳:۳۴ ق٫ظ
  Permalink

  Radio Farda still trying to rationalize Mullahs aggression against Iranians bringing a Mullah and Russia agent Alijani to bull shit about Iranian movements. This mad is anti-Israel and Pro-Russian Marxists who uses Dr. Mosadegh to attack America , Liberal Democracy, and Israel. There is a simple question here why America does not shut down this Russian Media called Radio Farda
  سوریه کم آورده تقصیر ملت چیه؟

  گفتم که مشکل بنزین نیست ، ریختن پول مردم به دهان گشاد امپریالیسم روسیه و نوکران فاسد ورشکسته خونریز گرسنه فقیر انها است که در مملکت گرانی ایجاد کرده . عدم مذاکره با پرزیدنت باهوش امریکا ترامپ به دستور و تشخیص پوتین و با حمایت و تبلیغات مزدوران روسیه ( فدایی ، توده ای ، گوادلوپیست ، سکولار دموکرات خلقی ، مصدقی توده ای نفت و گاز شمال مال روسیه ، …) به منظور بالا نگه داشتن قیمت نفت برای نجات مرکز عنتر ناسیونال ورشکسته پطرو دلار روسیه با بیرون راندن ایران ،ونزوئلا ، عراق از صادر کنندگان نفت است که در امد دولت را صفر کرده و انها به دزدی از ته مانده جیب مردم روی اورده اند .
  مردم ایران برای دومین بار مسیح چهره پوتین خامنه ای دون کیشوت متوهم بازیچه دست مارکسیست های روسی و روسیه قبول مسؤلیت مستقیم کرده و فرمان قتل شما را صادر کرده با اتهام واهی که از لنین و کاسترو و مورالس و ارتگا و مادورو و یاکونویچ و میلوشویچ و چائوشسکو و اسد و صدام و قذافی ( همه نوکران مزدور روسیه) اموخته و تکرار میکند ( کار دشمن است ) اینک که شما به درستی ریشه مشکلات خودتان را برای اولین بار از شهریور ۱۳۲۰ تا کنون پیدا کرده اید با گفتن
  ۱) نه نفت داریم نه بنزین گور بابای فلسطین
  ۲) سوریه را رها کن فکری به حال ما کن
  ۳) نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران
  ۴) دشمن ما همین جا است دروغ میگن امریکا است
  ۵ )سوریه کم آورده تقصیر ملت چیه؟
  نگاه کنید ببینید که چه کسانی این شعارها را سانسور میکنند و کاملا همراه و هماهنگ با خامنه ای و کارگزاران و تدارکاتچی های او در حال تحریف حرکت معنا دار شما و تخریب نیروهای واقعی اپوزیسیون هستند و به کار حفاظت از روسیه و مزدوران روسیه ، و تبلیغ دیوانه وار ضد امریکایی گری مارکسیستی(چه ضد دموکرات ها ، چه ضد جمهوری خواهان) و خصومت بی دلیل با دوستان و متحدین امریکا ( اسرائیل و فرانسه و ژاپن و کانادا و ترکیه به خصوص) مشغولند و فرافکنی میکنند . انوقت خواهید فهمید که شما اسیر دستان چند تا ملای متوهم نیستید بلکه این امپریالیسم مارکسیستی روسی و عنرناسیونال روسیه در ایران ، خاورمیانه و جهان است که شما با ان در جنگید . به همین دلیل پیروزی شما بر این لشگر مزدوران ارتجاع سرخ متحد ارتجاع سیاه ، اسان نیست و لازم است که بزنید به ریشه ! بریزید جلوی سفارت روسیه در تهران و در جهان مثل مردم اوکراین ! چشمهای ترسیده برخی از این کشورهای غربی از ارتجاع اسلامی تروریستی داعش ساخت روسیه وا سد و ملاها ، مانع ان است که نقش پوتین و مارکسیست های روسی در افکار عمومی غرب دیده شود. نظر جهانیان را به سمت روسیه برگردانید . وگرنه ماشین کشتار پوتین و پوتینیست ها ملاها را تا نابودی کامل شما و ایران ( مثل اسد) با خامنه ای یا با یک متوهم مزدور دیگر سر پا نگه خواهد داشت .
  مرگ بر روسیه بهترین شعار ملی است که در جنبش سبز سر دادید . دوباره تکرار کنید .
  ببینید فدائیان تروریست به جای مشکلات شما دنبال پر کردن جیب روسیه و مزدوران روسی هستند
  رادیو زمانه نیکفر :
  نیاز مبرم بیش از نیمی از مردم سوریه به اقلام انسانی
  کودتا علیه مورالس برای بومیان بولیوی چه‌معنایی دارد؟
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  دوچه ولله
  “آمریکا هزینه حفاظت از ژاپن را چهار برابر می‌کند”
  ــــــــــــــــــــــــــــــ
  بی بی سی
  درگیری طرفداران مورالس با پلیس ۸ کشته بر جای گذاشت
  ـــــــــــــــــــــــــــــــ
  رادیو فرانسه
  ادامه تنش‌ها در بولیوی، ۵ کشاورز طرفداران مورالس در بولیوی در درگیری با پلیس کشته شدند
  ـــــــــــــــــــــــــــــــ
  مردم ریپورت
  درگیری طرفداران مورالس با پلیس ۸ کشته بر جای گذاشت

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.