خامنه ای و پوتین

✍️ اکبر گنجی

رفیق سابق ولادیمیر پوتین- مامور برجسته سازمان جاسوسی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی( کی. جی. بی) – به درستی به دنبال منافع خود و روسیه است. برای همین منظور، به آمریکا رحم نکرد و با کمک به پیروزی ترامپ و سرقت سایبری یکساله ۲۰۲۰ بلای عظیمی بر سر آمریکا آورد که حالا حالاها درمان نخواهد شد.

بلای ترامپ را فقط خدا نازل نکرد، به گزارش سنای آمریکای تحت سیطره جمهوری خواهان هوادر ترامپ، رفیق سابق پوتین در انتخابات ۲۰۱۶ به سود ترامپ وارد عمل شد.

اختلاف جمهوری خواهان و دموکراتها بر سر این است: دموکراتها می گویند با هماهنگی کامل ترامپ و ستادش بود، جمهوری خواهان می گویند ترامپ اطلاعی نداشت. ترامپ همان زمان علنی از روسیه خواست تا می تواند علیه هیلاری کلینتون سند منتشر کند.

این رفیق گرامی، وقتی به ابر قدرت آمریکا رحم نکرد، به ایران رحم می کند؟ توافق او با اسرائیل- نتانیاهو- که مرتب نیروهای سوریه، ایران و متحدانش را بزنید؛ یک نمونه است. صدها بار اسرائیل این کار را کرده و پوتین حتی متحد خودش سوریه را تنها رها کرده است.

جمهوری اسلامی درست به همان اندازه که به آمریکا اعتماد نمی کند، دستکم به همان اندازه به روسیه نباید اعتماد کند. روس ها بخش عظیمی از سرزمین های ایران را از ایران جدا کردند و رفیق استالین هم به دنبال تجزیه ایران با جدا کردن آذربایجان و کردستان از ایران بود.

دولت ها برای تآمین منافعشان در سطح بین المللی دست به هر اقدامی( توطئه، کودتا، ترور، تحریم، حمله نظامی، جاسوسی، مزدور ساختن و خریدن، و…) می زنند. پوتین کار خودش را انجام می دهد. رابطه خصمانه ایران و آمریکا به سود روسیه، چین، اسرائیل، ترکیه و کشورهای عرب منطقه است. هر حکومتی که به دنبال منافع ملی ایران باشد، می کوشد که رابطه ای دوستان میان ایران و همه کشورها- خصوصاً آمریکا- ایجاد کند.

اگر از فرصت دولت بایدن استفاده نکنید و کار به مقابله بکشد، چین و روسیه نیز مانند دوران أوباما به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران رأی خواهند داد.