خانواده جانباختگان آتش‌سوزی زاگرس هنوز دیه نگرفته‌اند؛ هیچ کدام از سازمان‌ها حاضر به پرداخت دیه نیستند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ خانواده سه فعال محیط زیست که سال گذشته جان خود را در اطفای آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس از دست دادند، ازسه سازمان جنگل‌ها، حفاظت محیط‌زیست ومدیریت بحران شکایت کرده‌اند.


این خانواده‌ها اعلام کرده‌اند که هیچ کدام از این سازمان‌ها حاضر به پرداخت دیه این جانباختگان نیستند و در مسیر احقاق حقوق قانونی آن‌ها مانع تراشی می‌کنند.

به گزارش ایران وایر، «بلال امینی»، «یاسین کریمی» و «مختار خندانی» سه فعال محیط زیستی هستند که در جریان اطفای حریق جنگلهای زاگرس جان خود را از دست دادند.


وکیل این خانواده‌ها به روزنامه ایران گفته: هیچ کدام از سازمانهای مسئول برای پرداخت دیه به خانواده جان‌باختگان همکاری نکردند. حتی سازمان جنگلها برای به سرانجام نرسیدن پرونده مانع‌تراشی هم کرد. بنابراین چون از طریق اداری موفق به گرفتن دیه نشدیم مجبور به شکایت از این ۳ سازمان شدیم.


«جمشید محبت‌ خانی»، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست، در مخالفت با پرداخت دیه به خانواده این سه نفر گفته که جانباختگان آتش سوزی جنگلهای زاگرس برای دریافت حمایت محیط زیست باید دو فاکتور داشته باشند؛ یک کارت همیار محیط زیست و دو حضور آنها در منطقه باید تحت مدیریت و با فراخوان محیط زیست باشد.

وی ادعا کرده که این سه نفر هیچ کدام از این ویژگی‌ها را نداشتند.

پرداخت نشدن دیه به خانواده این سه نفر که دو نفر از آن‌ها متاهل و دارای فرزند هستند در حالی است که سازمان‌ جنگل‌ها از بیمه‌های بی نام برخوردار است و می‌تواند با استفاده از این بیمه‌ها، دیه این جانباختگان را بدون طی روال دادگاه پرداخت کند.


مختار خندانی و یاسین کریمی از موسسین و اعضای کمیته عملیاتی انجمن محیط زیستی ژیوای پاوه بودند. بلال امینی هم داوطلبانه در اطفای آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس شرکت کرده بود.