خاکسپاری اصغر عبداللهی در جوار احمد آقالو

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، پیکر مرحوم اصغر عبداللهی در جوار مزار احمد آقالو به خاک سپرده شد.

به گزارش ایسنا، اصغر عبداللهی از فیلمنامه‌نویسان مطرح و باسابقه سینمای ایران ، ۷ دی‌ماه بر اثر سرطان در بیمارستان درگذشت و پیکر او دوشنبه، هشتم دی‌ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا به دلیل شیوع کرونا، با حضور جمع محدودی از خانواده و همکاران به آرامگاهش بدرقه شد.

این هنرمند در طبقه فوقانی مزار احمد آقالو – بازیگر که سال ۱۳۸۷ از دنیا رفته بود – به خاک سپرده شد.

منوچهر شاهسواری – مدیرعامل خانه سینما -،  احسان عبدی پور، احمد امینی و همایون اسعدیان از سینماگران حاضر در این مراسم بودند.

اصغر عبداللهی که متولد ۱۳۳۴ در آبادان بود، نگارش فیلمنامه‌های «خواهران غریب»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «نصف مال من نصف مال تو» ، «عینک دودی»، «پیشنهاد پنجاه میلیونی»، «غریبانه»، «مرسدس»، «آشپزباشی»، «چتری برای دو نفر»، «خداحافظی طولانی» ، «خانه خلوت» و… را در کارنامه هنری‌اش داشت و برای «خانه خلوت» سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر دریافت کرده بود.

او در سال‌های اخیر فیلم «یک قناری یک کلاغ» را کارگردانی کرد و از جمله آثار مکتوبش به «قصه‌ها از کجا می‌آیند: از فیلمنامه نویسی و زندگی»، «آفتاب در سیاهی جنگ گم می‌شود»، «در پشت آن مه؛ مجموعه داستان کوتاه»، «سایبانی از حصیر»، «آبی‌های غمناک بارُن»، «هاملت در نم نم باران» می‌توان اشاره کرد.

عکس از عباس بغداد دره ئی
عکس از عباس بغداد دره ئی
عکس از عباس بغداد دره ئی
عکس از عباس بغداد دره ئی
عکس از عباس بغداد دره ئی

همچنین مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در پیامی درگذشت اصغر عبداللهی فیلمنامه‌نویس سینمای ایران را تسلیت گفت.

در پیام علیرضا تابش آمده است: “در نهایت اندوه و تاسف، یکی دیگر از نویسندگانِ نجیب، فهیم و وزینِ سینمای ایران از جمع یارانش جدا شد.
مردی مهربان و خوش قریحه که بارها با قلمش، به یاریِ فیلمسازانی از نسل‌های مختلف آمد و سبب شد تا آثارِ درخشانی در کارنامه آنها به ثبت برسد. اگرچه
«اصغر عبداللهی» با لطافت و خون گرمیِ جنوبی‌اش، مشتاقانِ فرهنگ را به وجد می آورد ولی با پشتکاری وصف‌ناپذیر، سال‌ها نوشت و به حق، «مرد قدیمی فیلمنامه‌نویسی» لقب گرفت.
فقدان این نویسنده، فیلمنامه‌نویس و فیلمساز، به تلخی‌های سال ۹۹ جامعه هنری افزود و حسرتِ هجرانش را بر دل‌های دوستدارانش، بر جای نهاد.
ضمنِ گرامی‌داشتِ یاد و خاطره اش، از درگاه خداوند متعال، برای روحِ سترگش، آرامش و برای خانواده و یارانش، صبرِ جمیل، مسئلت می‌نمایم.”