خباز: اکثر وزرا دولت احمدی نژاد نظامی بودند که دیدیم بدترین دوران بعد از انقلاب این دوران بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ محمدرضا خباز گفت: اگر یک پاسدار محترمی کاندیدا شود هیچ عیبی ندارد و حق قانونی آن است ولی اینکه عده ای شانتاژ کنند و بگویند که حتما باید به نظامی رای داد حرف غلطی است که هم در درون برد ندارد و هم در بیرون آثار منفی دارد.

فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰گفت: انتخابات ریاست جمهوری به منزله مردم سالاری و تجلی قدرت مردم است و طبیعتا وقتی که انتخابات پیش می آید یک شور و هیجانی در کشور به وقوع می پیوند.

وی ادامه داد: چون ما در ایران همانند کشور های اروپایی حزب فراگیر نداریم، طبیعتا در زمان انتخابات احزاب فعال تر می شوند. اگر چه حزب باید در طول ۴ سال فعالیت کند اما عموما در نزدیکی انتخابات فعال تر می شوند و انواع و اقسام کاندیدای نظامی، روحانی، بازاری، دانشگاهی در انتخابات ریاست جمهوری در طول ۴۰ سال داشته ایم که تعدادی تایید شدند و تعدادی تایید نشدند.

عضو حزب اعتماد ملی گفت: اصلاح طلبان طبیعیتا نمی توانند تماشاچی انتخابات باشند. یعنی در گوشه ای بنشینند و ببینند که چه بر سر کشور می آیند و بگویند هر چه پیش آید خوش آید. کسانی که تعهدی به کشور دارند و خود را مدیون ملت می داند باید تا آخرین نفس تا جایی که صدایش برد دارد تلاش کنند.

وی گفت: اصلاح طلبان هم طبیعتا مثل اصولگرایان کاندیدایی خواهند داشت اما یک حرف غلطی متاسفانه این دور در دهان مردم انداختند که ما این بار می خواهیم به کاندیدای نظامی رای بدهیم. در صورتی که ما در دوره های گذشته کاندیدای نظامی فراوان داشته ایم.

خباز ادامه داد: آقای محسن رضایی ۳ دوره کاندیدا شدند که فرمانده سپاه بودند، آقای قالیباف ۳ دور کاندیدا شدند که سپاهی بودند و آقای احمدی نژاد اسما سپاهی نبود ولی رسما هم خودش، هم دولت اش و هم استانداران اش اکثریت قریب به اتفاق سپاهی و پاسدار بودند بنابراین همه این موارد را ما پشت سر گذاشته ایم.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: این حرفای بی اساس برای زمانی خوب بود که اول انقلاب بود و مردم انقلاب را ندیده بودند و تجربه نداشتند اما در حال حاضر مردم از مسئولین انقلابی تر، علاقمندتر و هوشیارتر هستند.

وی گفت: اگر یک پاسدار محترمی کاندیدا شود هیچ عیبی ندارد و حق قانونی آن است ولی اینکه عده ای شانتاژ کنند و بگویند که حتما باید به نظامی رای داد حرف غلطی است که هم در درون برد ندارد و هم در بیرون آثار منفی دارد.

محمدرضا خباز خاطر نشان کرد: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم باید با دنیا زندگی کنیم. ما حداقل باید با ۱۵ کشور همسایه خودمان روابط خوب و مسالمت آمیزی داشته باشیم؛ طبیعتا وقتی بحث کاندیدای نظامی مطرح می شود ذهن افراد به سوی پاکستان می رود که مدتی رئیس جمهور آن نظامی بود و دیدم که چه شرایطی به وجود آمد.

وی گفت: حق قانونی هر فرد از جمله سپاهی و ارتشی است که با توجه به شرایطی که دارد می تواند کاندیدا شود و کاندیدا شدنشان هم هیچ عیبی ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سئوال که آیا این ورود نظامیان به عرصه سیاست با فرمایش امام خمینی(ره) منبی بر عدم ورود نظامیان به عرصه سیاست در تضاد نیست؟ گفت: فرمایش امام را متاسفانه بعد از فوت حضرت امام آقایان به جای اینکه روی سرشان بگذارند زیر پایشان گذاشتند. باید ۱۵ سال پیش که فرمانده سپاه کاندیدای انتخابات شد مطرح می کردند که نظامیان نباید در سیاست دخالت کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه فرمایش حکیمانه حضرت امام که به حق به الهام شبیه تر بود تا به حرف یک انسان عادی که فرمودند که پاسدار، بسیجی، ارتشی، نیروی انتظامی حق دخالت در این بازی های سیاسی را ندارند و اگر وارد شوند اولین ضرر را خودشان می کنند که این فرمایش امام خمینی را برخی از آقایان به غلط تعبیر می کنند.

استاندار دولت یازدهم و دوازدهم گفت: اگریک فرد نظامی بخواهند کاندیدا شود هیچ عیبی ندارد و قانونا منعی برای آن وجود ندارد و در گذشته هم افراد نظامی کاندیدای انتخابات شدند و رای هم نیاوردند ولی اینکه بخواهیم این موضوع را به صورت یک گفتمان در بیاوریم که این بار به یک نظامی رای بدهیم؛باید گفت که ما قبلا به آقای احمدی نژاد رای دادیم و دیدیم که کشور را نابود کرد.

وی ادامه داد: اکثر وزرا دولت آقای احمدی نژاد نظامی و یا وابسطه به نظامیان بودند که دیدیم بدترین دوران بعد از انقلاب اسلامی دوران آقای احمدی نژاد بود که حدود هزار میلیارد دلار درآمد کشور را به باد فنا داد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: هر دو جناح سیاسی باید کاندیدا داشته باشد اما گرفتاری اصلی ما اصلاح طلبان این است که نگرانیم مردم در انتخابات کم شرکت کنند که نظر بنده با آوردن کاندیدای نظامی استقبال مردم اضافه نخواهد شد.

وی ادامه داد: هر دوجناح سیاسی باید کاری کنیم و رفتاری از خودمان نشان دهیم که مردم علاقمند شوند و پای صندوق رای بیایند. اساس کار این است. این مهم تر از این است که کاندیدای ما رای بیاورد. استقبال بیشتر مردم باعث می شود که در درون کشور انسجام بیشتری به وجود بیاید و مردم متحدتر شوند تا خارجیان هم طمع شان از کشور ما کمتر شود.

وی با اشاره به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: خدا نکند که مثل انتخابات مجلس یازدهم اتفاق بی افتند و ۴۲ درصد مردم شرکت کنند که این به نظر بنده یه ضایع بسیار سنگین است. خیلی بد است که مردم در انتخابات کم شرکت کنند. این یعنی مردم دیگر امیدی به اصلاح امور کشور نداشته باشند. اصلاح طلبان نظرشان این است که در مرحله اول مردم به پای صندوق رای بیایند و دوم پیروزی کاندیدای مورد نظر است.