خبرهایی از کاغذ دولتی و زمزمه تبرئه قاچاقچیان کتاب

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، خبرهایی درباره عرضه کاغذ دولتی بین ناشران و زمزمه‌های تبرئه قاچاقچیان کتاب از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب در این هفته هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر هفته‌ای که گذشته ۱۳ خبر مهم درزمینه کتاب و نشر داشت که یک‌عنوان‌شان بین‌المللی و مربوط به رویدادهای چاپ کتاب در کشور فرانسه بود. پس از هفته ۲۰ خبری گذشته، این‌هفته کمی کم‌خبر به نظر می‌رسد. گزارش با خبرهایی درباره کاغذ و قاچاق کتاب شروع می‌شود و سپس ۲ خبر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه پیدا می‌کند.

۴ خبری بعدی این گزارش درباره فعالیت‌ها و اخبار موسسه خانه کتاب هستند و پس از آن‌ها هم ۴ خبر دیگری مرور می‌شود که ۲ عنوان از آن‌ها درباره رونمایی کتاب و ۲ عنوان دیگر هم مربوط به حوزه شعر و ادب هستند.

خبرهای مهم بین‌المللی این گزارش هم، مربوط به اعطای یک جایزه حوزه کتاب در فرانسه به پژوهشگری ایرانی و چاپ کتاب خاطرات نیکلا سارکوزی رئیس‌جمهور پیشین فرانسه هستند. هفته گذشته یکی از ۳ خبر بین‌المللی گزارش، مربوط به فرانسه و کاهش میزان فروش کتاب در این کشور بود.

در ادامه مشروح گزارش خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر را در این هفته از نظر می‌گذرانیم؛

خبرهایی از کاغذ دولتی

در هفته‌ای که گذشت، اخباری درباره مساله عرضه کاغذ دولتی بین ناشران منتشر شد. براساس این اخبار گفته شد که موضوع توزیع کاغذ از سامانه تدارک دیده شده برای این منظور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد فاز عملی شده و توزیع کاغذ دولتی میان ناشران به‌زودی با مشارکت بخش خصوصی شروع خواهد شد.

همچنین مشخص شد بیش از ۵۰۰ ناشر تقاضای خود را برای استفاده از این کاغذ ثبت کرده‌اند و کار بررسی پرونده و فعالیت آنها از هفته گذشته آغاز شده است. طبق اطلاعاتی که خبرنگار مهر این‌هفته به دست آورد، مشخص شد کاغذهای مورد اشاره، از نوع تحریر و هم از نوع بالک و بسته به درخواست ناشران توزیع خواهد شد و قیمت آنها برای هر بند کاغذ سه ورقی بندی ۱۲۰ زهار تومان و برای هر بند کاغذ چهار و نیم ورقی ۱۶۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

زمزمه‌هایی از تبرئه قاچاقچیان کتاب

این‌هفته گزارشی درباره پرونده‌های شکایت یکی از ناشران بزرگ کشور علیه قاچاق کتاب‌هایش منتشر شد. این‌خبر درباره صدور حکم دادگاه یکی از پرونده‌های بزرگ این موضوع درباره نشر ققنوس بود. مهدی حسین‌زادگان مدیر داخلی نشر ققنوس درباره این مساله، در گفتگویی که با مهر داشت، گفت دادگاه رسیدگی به شکایت ما، اتهام را متوجه یک کتابفروشی در سبزوار دانست که خود را مقصر نمی‌دانست. در نهایت نیز دو نفر از متهمان تبرئه و برای دو نفر نیز حکم حبس تعزیری شش ماهه صادر شد.

در حال حاضر، پرونده‌های مشابهی درباره انتشار غیر قانونی آثار ناشران دیگری از جمله نگاه و ثالث نیز در دست بررسی و در انتظار بررسی و صدور حکم است.

تاکنون ۸ پرونده برای بررسی به این پدیده از سوی اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران تشکیل شده است که نزدیک به ۳۰ شاکی نیز دارد و در عین حال بخشی از ناشران بزرگ دولتی نیز تاکنون اقدام به شکایت در این زمینه نکرده‌اند.

جلسه معاون فرهنگی وزیر ارشاد با تولیدکنندگان نوشت افزار

محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز سه‌شنبه ۱۸ تیر با تعدادی از تولیدکنندگان نوشت افزار دیدار کرد و در جریان مسائل ومشکلات آن‌ها قرار گرفت.

خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران

خبر دیگری که این‌هفته از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد منتشر شد، مربوط به خرید جدید وزارت ارشاد از ناشران بود. طبق این خبر که شنبه منتشر شد، در جلسه ۶۱۰ هیأت انتخاب و خرید کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خرید ۳۰۵ عنوان کتاب در ۳۰ هزار و ۴۵۰ نسخه به مبلغ کل ۸ میلیارد و ۹۴۵ میلیون و ۹۰۰ هزار ریال به تصویب رسید.

انتصاب دبیران علمی کتاب سال و جایزه جهانی کتاب سال

یکی از خبرهای این هفته هم مربوط به وزیر ارشاد و هم خانه کتاب و جایزه کتاب سال بود. سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در احکامی جداگانه دبیران علمی سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال را منصوب کرد. به‌موجب این خبر، صالحی در حکمی حجت الاسلام محمدعلی مهدوی راد را به‌عنوان دبیر علمی سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال و در حکم دیگر، احمدعلی حیدری را به‌عنوان دبیر علمی بیست‌وهفتمین دوره جایزه جهانی کتاب سال منصوب کرد.

ارسال اطلاعات ناشران کتاب‌های موسیقی برای شابم

اطلاعات ناشران و ناشرمولفان کتاب‌های موسیقی که عضو نظام شابم (Ismn) هستند، طی روزهای گذشته در تیرماه، توسط واحد شابک و شابم موسسه خانه کتاب به سازمان جهانی شابم ارسال شد که خبر این اتفاق دیروز چهارشنبه منتشر شد.

تمدید اعتبار بن‌کارت‌های الکترونیک خرید کتاب اهل قلم

خبر دیگر از موسسه خانه کتاب، درباره تمدید اعتبار بن‌کارت‌های خرید کتاب اهل قلم بود. به‌موجب اطلاعات این خبر، بن‌کارت‌های الکترونیک خرید کتاب اهالی قلم از دوشنبه ۱۰ تیر فعال، و اعتبار آنها تا پایان سال ۱۳۹۹ تمدید شده است.

پایان مهلت ثبت‌نام در تابستانه کتاب

سومین خبر از خانه کتاب، پایان مهلت ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح تابستانه کتاب ۹۸ بود. مهلت ثبت‌نام در این طرح چهارشنبه این‌هفته بود.

رونمایی از کتاب «روایت رهبری»

مراسم رونمایی از کتاب «روایت رهبری» که از سوی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب اسلامی منتشر شده است صبح یکشنبه این‌هفته در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

رونمایی از گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان

این‌هفته همچنین مجموعه «گنجینه تاریخ ادبیات کودک و نوجوان» با حضور مولفان و نویسندگان این مجموعه در سرای اهل قلم رونمایی شد. این‌مجموعه، با هدف بازخوانی آثار قدیمی ادبیات فارسی کودکان توسط انتشارات مدرسه به چاپ رسیده و شامل ۲۰ جلد است که گزیده‌ای از کتاب‌های دوره قاجار را برای کودکان شامل می‌شود و رونمایی‌اش روز یکشنبه ۱۶ تیر انجام شد.

معرفی داوران پنجمین اجلاس شاعران هم‌سرا

امیر عبدالحسینی دبیر پنجمین اجلاس شاعران معاصر (هم‌سرا) در خبری که این‌هفته به نقل از او منتشر شد، مرتضی امیری اسفندقه، عبدالجبار کاکایی و سعید بیابانکی را به عنوان داوران این رویداد معرفی کرد.

درگذشت یک شاعر جوان

خبر دیگر از حوزه شعر و ادب کشور، متاسفانه درگذشت یک شاعر جوان است. مرتضی شهید حنیفی از شاعران جنگ و دفاع مقدس روز شنبه این‌هفته بر اثر سکته قبلی درگذشت. این شاعر متولد سال ۱۳۶۰ بود.

اعطای جایزه پی‌یر آنتوان برنهم به اسلام‌شناس ایرانی

اولین خبر بین‌المللی گزارش این‌هفته، اهدای جایزه تاریخ ادیان «پی‌یر آنتوان برنهم» توسط آکادمی کتیبه‌شناسی و زبان‌های باستانی فرانسه به محمدعلی امیرمعزی، اسلام‌شناس و شیعه پژوه است. این جایزه به دلیل انتشار آخرین کتاب امیرمعزی با نام «حجت خدا la preuve de Dieu» به وی اختصاص یافته است. کتاب «la preuve de Dieu» خردادماه سال گذشته از سوی انتشارات Cerf پاریس در فرانسه منتشر شد.

چاپ خاطرات رئیس‌جمهور پیشین فرانسه

رسانه‌های فرانسه این‌هفته از انتشار کتاب خاطرات سیاسی نیکلا سارکوزی، رئیس‌جمهور پیشین این کشور با عنوان «شوق» خبر دادند. خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر اشاره کرده که سارکوزی در این کتاب بیشتر به موضوع پیروزی خود در انتخابات ریاست جمهوری پرداخته است.