خبرگزاری وابسته به سپاه: ظریف قصد دارد از مردم ایران و خانواده سلیمانی عذرخواهی کند‎/ حسام‌الدین آشنا، متهم ردیف اول/ تقاضای پناهندگی یکی از متهمان از آمریکا

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران ایران به نقل از منابع نامعلوم نوشت که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، قصد دارد به خاطر گفته‌های خود در فایل صوتی لو رفته به طور علنی عذرخواهی کند.

این رسانه نزدیک به سپاه پاسداران روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت در توئیتی نوشت که آقای ظریف به زودی اطلاعیه‌ای در واکنش به انتشار این فایل صوتی منتشر خواهد کرد.

گزارشگر تسنیم در ادامه عنوان کرد: «برخی شنید‌ه‌ها حاکی‌ست که ظریف قصد دارد در این اطلاعیه از مردم ایران و خانواده شهید سلیمانی عذرخواهی کند».

انتشار فایل صوتی گفت‌وگوی محمدجواد ظریف با یک روزنامه‌نگار نزدیک به دولت حسن روحانی، بازتاب گسترده‌ای در عرصه سیاست ایران داشته داشته و از جمله شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستار برخورد با آقای ظریف شده‌اند.

محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح می‌کند و می‌گوید که برخی از این سیاست‌ها از جمله سیاست‌های مربوط به سوریه ناشی از «اراده روسیه» بوده است.

او گفت که حکومت ایران «میدان» یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر «دیپلماسی» ترجیح داده و قاسم سلیمانی، فرمانده «میدان» نظام، را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی دولت روحانی متهم کرد.

همچنین این خبرگزاری بیش‌ از همه انگشت اتهام را به‌سمت حسام‌الدین آشنا می‌برد که مسئولیت این مرکز را عهده‌دار است . می نویسد که این اقدام حسام‌الدین آشنا برای تدوین تاریخ دولت روحانی اقدامی است که در دولت‌های گذشته همچون دولت خاتمی و احمدی‌نژاد سابقه نداشته است و ضبط و مستند کردن امری که هنوز در جریان است و به تاریخ تبدیل نشده هم تاحدی بی‌معنی است.

به گزارش این خبرگزاری حکومتی، همچنین اطلاعات دیگر حاکیست که نگهداری از این فایل‌ها توسط نهاد زیرمجموعه آشنا در دولت به نحوی بوده که فایل صوتی چندی بعد در بین بعضی سیاسیون حزبی اصلاح‌طلب دست به دست می‌شده و حتی در اختیار تقی کروبی و سپس حسین کروبی از فرزندان شخصیت‌های حاضر در فتنه ۸۸ نیز قرار گرفته بود! اما بر اساس اخبار حاصله، در میان افراد حاضر در این پروژه فردی نیز وجود داشته که چندی پیش از آمریکا تقاضای پناهندگی‌ کرده است!