خبری که از خروجی تسنیم حذف شد؛ مجلس، گوش به فرمان رئیسی: طرح ساماندهی فضای مجازی در نوبت بررسی مجلس قرار گرفت

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ پس از آنکه ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در مناظره‌اش بر تقویت فضای مجازی تاکید کرد، مسئول فضای مجازی ستاد او گفت طرح ساماندهی فضای مجازی در نوبت بررسی مجلس قرار گرفته است.

رضا تقی‌پور، نماینده تهران در مجلس و از اعضای ارشد ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی، به خبرگزاری تسنیم گفت بررسی طرح ساماندهی فضای مجازی در کمیسیون فرهنگی به پایان رسیده و این طرح در نوبت بررسی در صحن علنی قرار دارد.

تقی‌پور با بیان اینکه این طرح به امضای ۱۷۰ نماینده رسیده است گفت: «این طرح به زودی در دستور کار پارلمان قرار می گیرد و پس از تبدیل به قانون شدن امیدواریم این حوزه سامان خوبی پیدا کند».

خبرگزاری تسنیم ساعتی پس از انتشار این خبر، بدون ارائه هیچ توضیحی آن را از خروجی خود حذف کرد.

بر اساس طرحی که مجلس تهیه کرده، محدودیت‌ها برای دسترسی به اینترنت شدیدتر می‌شود. مسدود شدن پیام‌رسان‌های خارجی در صورت نپذیرفتن قوانین جمهوری اسلامی، بازتر شدن دست نهادهای امنیتی برای شنود و کنترل پیام‌ها، شرط احراز هویت کاربران و مجازات حبس برای خرید و فروش فیلترشکن برخی از موارد این طرح هستند.

پیشینه این طرح به مهرماه ۹۷ برمی‌گردد که مجلس دهم برای نخستین بار آن را مطرح کرد و با پایان این مجلس، طرح یادشده از دستور کار خارج شد.

طرح جدید در ۲۶ مرداد ۹۹ در مجلس یازدهم اعلام وصول شد.