خبر بسیار مهم ؛ رئیسی رد صلاحت می شود

دلیل اصلی تمدید زمان بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، اختلافات جدی پیرامون تایید صلاحیت سید ابراهیم رئیسی بوده است.

عباسعلی کدخدایی در روز ٢٩ اردیبهشت با بیان اینکه هنوز اعضای شورای نگهبان به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌اند، از تمدید ۵ روزه زمان بررسی صلاحیت نامزدها خبر داد.

برخی از فعالان سیاسی و رسانه‌های داخلی و خارجی، تحلیل‌های مختلفی درباره علت تمدید زمان بررسی صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان مطرح کردند، اما اطلاعات موثقی در اختیار قرار گرفته است که نشان می‌دهد، علت اصلی مربوط به اختلاف نظر جدی اعضا درباره تایید صلاحیت ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی و یکی از نامزدهای اصلی نمایش انتصابات جمهوری اسلامی است.

به گفته یک منبع آگاه و نزدیک به شورای نگهبان، تعدادی از اعضای این شورا معتقدند که ابراهیم رئیسی باید پیش از ثبت نام در انتخابات از سمت خود در قوه قضاییه استعفا می‌داد.

از جمله اینکه احمد خاتمی و صادق لاریجانی به طور جدی مخالف تایید صلاحیت ابراهیم رئیسی هستند و حتی با دعوت از رئیسی از او خواسته‌اند که از سمت خود در قوه قضاییه استعفا دهد.

این جلسه در محل شورای نگهبان برگزار شده و پس از بی اعتنایی رئیسی به درخواست احمد خاتمی و صادق لاریجانی، میان رئیس قوه قضاییه با صادق لاریجانی که پیشتر در این سمت قرار داشت، درگیری لفظی جدی به وجود آمده است.

از سوی دیگر برخی از اعضای شورای نگهبان اعلام کرده‌اند که ۶ عضو حقوقدان این شورای که به نوعی منصوب رئیس قوه قضاییه هستند، نمی‌توانند در بررسی صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به سود ابراهیم رئیسی رای بدهند.

بر اساس این گزارش، با افزایش اختلاف میان اعضای شورای نگهبان درباره تایید صلاحیت ابراهیم رئیسی، این شورا مجبور گردید تا زمان بررسی نامزدها را ۵ روز دیگر تمدید کند.

شاید در نگاه نخست اینگونه به نظر برسد که اعضای شورای نگهبان در بررسی پرونده ابراهیم رئیسی می‌خواهند چارچوب‌های قانونی را رعایت کنند، اما منبع آگاهی که خبر درگیری لفظی صادق لاریجانی و ابراهیم رئیسی ، از ابعاد دیگری درباره اختلافات عمیق تایید صلاحیت رئیسی در آستانه انتخابات پرده برداشت.

این منبع آگاه افزود: حتی صادق لاریجانی شخصا به نزد رهبر جمهوری اسلامی رفته و با بیان اینکه رئیسی با ثبت نام در انتخابات به حکم رهبری بی‌اعتنایی کرده است، خواستار اخذ تاییدیه برای رد صلاحیت او شده است.

وی ادامه داد: برخی از افراد می‌خواهند در صورت اجبار به تایید صلاحیت ابراهیم رئیسی، او را مجبور به استعفا از قوه قضاییه پیش از برگزاری انتخابات کرده و با تایید یک گزینه‌ای که شانس بیشتری برای انتخاب شدن دارد، به نوعی رئیسی را از صحنه سیاسی حذف کنند.