خبر ویژه جو بایدن برای ایرانیان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ جوبایدن گفت اگر ریس جمهوری آمریکا بشود، در روز اول کارش در کاخ‌سفید، فرمان ممنوعیت ورود علیه شهروندان ایران و چند کشور عمدتا مسلمان دیگر را لغو خواهد کرد.

جو بایدن نامزد ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات شب گذشته در دیدار مجازی با تعدادی از مسلمانان آمریکا گفت اگر ریس جمهوری آمریکا بشود، در روز اول کارش در کاخ‌سفید، فرمان ممنوعیت ورود علیه شهروندان ایران و چند کشور عمدتا مسلمان دیگر که ترامپ در هفته اول ریاست جمهوریش صادر کرد را لغو خواهد کرد.

فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹— با عنوان «حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست‌های خارجی به آمریکا» —همچنین شناخته‌شده با نام ماسلِم بَن (ممنوعیت علیه مسلمانان) فرمانی اجرایی است که روز جمعه ۲۸ ژانویه ۲۰۱۷ به امضای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا رسید. در پاسخ به حکم یک دادگاه در پرونده ایالت واشینگتن در برابر دونالد ترامپ در تاریخ ۴ فوریه وزارت امنیت میهن آمریکا اعلام کرد که اجرای بخش‌هایی از این فرمان را طبق حکم دادگاه متوقف کرده‌است و وزارت امور خارجه ویزاهایی را که سابقاً معلق شده بودند دوباره معتبر کرده‌است. دادگاه استیناف شعبه نهم ایالات متحده نیز در ۹ فوریه حکم دادگاه ناحیه را تأیید کرد.

ترامپ در روز ۶ مارس ۲۰۱۷ فرمان اجرایی ۱۳۷۶۹ را لغو و فرمان اجرایی جدید ۱۳۷۸۰ را صادر کرد. این حکم نیز در ۳۰ مارس ۲۰۱۷ توسط شعبه دادگاه فدرال در ایالت هاوایی، و مریلند، و دادگاه‌های تجدیدنظر شعبه‌های چهارم و نهم معلق شد و هم‌اکنون در دیوان عالی قرار دارد.

تا ۲۹ ژانویه ۲۰۱۷، حدود ۳۷۵ مسافر تحت تأثیر این فرمان قرار گرفتند.

این فرمان تعداد پناهندگان ورودی به آمریکا را در سال ۲۰۱۷ به ۵۰٬۰۰۰ نفر محدود و برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده آمریکا را به مدت ۱۲۰ روز به حال تعلیق درآورد تا پس از آن این برنامه به‌طور مشروط برای کشورهای خاصی با اولویت پذیرش ادعاهای پناهندگی از ادیان اقلیت از سر گرفته شود.این فرمان همچنین ورود پناهندگان سوری را تا اطلاع ثانوی ممنوع کرد. فرمان ورود شهروندان هفت کشور مسلمان ایران، عراق، سوریه، لیبی، سومالی، سودان و یمن به آمریکا را فارغ از نوع ویزای آن‌ها به مدت ۹۰ روز ممنوع کرد. پس از ۹۰ روز این فهرست به روزرسانی خواهد شد. فرمان به‌طور موردی اجازه استثناهایی را برای این محدودیت‌ها می‌دهد. وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا بعدتر مقیمان دائم (دارندگان کارت سبز) را از این فرمان معاف کرد.

بلافاصله پس از صدور فرمان، علیه آن دعاوی متعددی از جمله از سوی اتحادیه آزادی‌های شهروندی آمریکا طرح شد که استدلال می‌کنند فرمان، یا اقدامات متعاقب آن قانون اساسی، قوانین فدرال یا تعهدات پیمان نامه‌ای آمریکا را نقض می‌کنند.

این فرمان در سطح بین‌المللی با محکومیت گسترده از جمله از سوی متحدین قدیمی آمریکا روبه رو شد، گرچه برخی چهره‌های بین‌المللی از آن حمایت کردند.جلوگیری سفر و تعلیق پذیرش پناهندگان با انتقاد مقامات ارشد سازمان ملل متحد و گروهی متشکل از ۴۰ برنده جایزه نوبل و هزاران دانشگاهی مواجه شد. ده‌ها گروه پزشکی و علمی با آن مخالفت کردند.به دنبال اقدام دونالد ترامپ، گروه‌های حقوق بشری این تدابیر را تبعیض‌آمیز خواندند و گفتند که باعث سرگردانی پناهجویان در نواحی خطرناک می‌شود و وجهه ایالات متحده به عنوان سرزمین مهاجران را خدشه‌دار می‌کند. گروه‌های مدنی طرفدار مهاجران و پناهندگان می‌گویند که در حال بررسی جزئیات دستورالعمل‌های جدید ترامپ هستند و در برابر مواردی که خلاف قانون اساسی باشد به آن اعتراض خواهند کرد. این دستور همچنین با انتقاد چهره‌های برجسته از جمله مارک زاکربرگ بنیان‌گذار فیس‌بوک و شماری از برندگان جایزه نوبل و دانشگاهیان برجسته در آمریکا روبه‌رو شده‌است. شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید تدابیر تازه را «بررسی سختگیرانه» سابقه افراد توصیف کرد.

ترانه علیدوستی یکی از هنرمندان دعوت شده به اسکار ۲۰۱۷ در اعتراض و واکنش به این تصمیم و با نژادپرستانه خواندن این اقدام در صفحهٔ توییتر خود اعلام کرد که در مراسم اهدای جوایز اسکار در لس‌آنجلس شرکت نخواهد کرد.
اصغر فرهادی با نگارش یادداشتی که در نیویورک تایمز منتشر شد، اعلام کرد در مراسم اسکار ۲۰۱۷ حضور نخواهد داشت. وی در ششم اسفند ماه ۱۳۹۵ خورشیدی، انوشه انصاری و پروفسور فیروز نادری را به‌عنوان نمایندگانش برای حضور در مراسم اسکار معرفی کرد. در این مراسم، فیلم فروشنده توانست جایزهٔ اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان را به‌دست‌آورد و در پی آن، انوشه انصاری و فیروز نادری، جایزهٔ اسکار را به جانشینی از سوی وی دریافت کردند.
صادق خان -شهردار لندن- این فرمان را شرم‌آور و ظالمانه خوانده‌است.
پس از امضای فرمان جدید مهاجرت، شرکت‌های بزرگی همچون اپل، گوگل، مایکروسافت، اوبر و نتفلیکس از امضای چنین قانونی اظهار نگرانی و با آن مخالفت کردند؛ به‌طوری‌که حتی اوبر و گوگل به ترتیب ۳ و ۴ میلیون دلار برای حمایت از رانندگان و کارکنان مهاجر خود، اختصاص دادند.
هاوارد شولتز، مدیر عامل اجرایی و رئیس هیئت مدیره شرکت قهوه‌خانه‌های زنجیره‌ای آمریکایی «استارباکس»، در واکنش اعلام کرد در طول ۵ سال آینده، ۱۰۰۰۰ پناهجو را در این شرکت استخدام خواهد کرد. وی گفت: استخدام (پناهجویان) در فروشگاه‌های سراسر جهان انجام می‌شود و این کار از آمریکا آغاز خواهد شد. اولویت استخدام با مهاجرانی است که به عنوان مترجم و پرسنل پشتیبانی به سربازان آمریکایی خدمت کرده‌اند.
گوگل، لوگوی خود را به عکس «فرد کورماتسو»، فعال حقوق مدنی آمریکایی-ژاپنی تغییر داد. این فعال به بازداشت دسته‌جمعی ژاپنی‌ها در آمریکا، پس از حمله ژاپن به پرل‌هاربر اعتراض داشت.
کمپانی ژاپنی راکوتن که مالکیت سرویس پیامرسان وایبر را در اختیار دارد، در اعتراض به فرمان مهاجرت ترامپ، مکالمات از آمریکا به ۷ کشور ممنوع شده را رایگان کرد.این درحالیست که این پیامرسان در ایران فیلتر است.
حسن روحانی در واکنش به این فرمان ترامپ گفت:
از کسانی که به‌تازگی به عالم سیاست وارد شده‌اند بیش از این انتظار نمی‌رود و تا خود و اطرافیانش بخواهند این مسایل را درک کنند، زمان زیادی طول می‌کشد و خسارات زیادی به مردم کشور خود و سایر ملت‌های جهان وارد خواهد کرد.