خداحافظی با گوشت قرمز؛ ایرانی‌ها به دلیل شرایط بد اقتصادی دیگر توان خرید گوشت ندارند/ فرار سرمایه از بخش تولید گوشت

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممنصور پوریان رئیس شورای تامین دام ایران روز جمعه گفت: به طور معمول میزان مصرف گوشت قرمز در کشور یک میلیون تن است، اما اکنون به دلیل بدتر شدن شرایط اقتصادی مردم میزان مصرف به نصف یعنی ۵۰۰ هزار تن کاهش یافته است.

پوریان در گفت‌وگو با ایلنا گفت: اکنون تولید گوشت قرمز بیش از ۸۸۰ هزار تن است، به عبارت دیگر در نتیجه رکود در بازار با ۳۸۰ هزار تن گوشت قرمز تولیدی بدون مشتری مواجه‌ایم.

او با ابراز نگرانی از سخت‌تر شدن نگهداری دام‌ها برای دامداران در پی خشکسالی، اظهار کرد: به دلیل خشک شدن مراتع، علوفه کافی برای نگهداری دام‌ها نیست و بسیاری از دامداران به دلیل نبود نقدینگی توان خرید نهاده‌های دامی را ندارند.

رئیس شورای تامین دام ایران ادامه داد: عدم تغذیه کافی دام‌ها و گرسنه و تشنه ماندشان بر سلامتی و‌ تولید آن‌ها اثر گذاشته است و قصابان از افزایش تعداد جگر سوراخ شده دام‌ها و کاهش کیفیت گوشت آن‌ها در اثر گرسنگی و تشنگی خبر می‌دهند.

وی نسبت به فرار سرمایه از بخش تولید گوشت قرمز کشور هشدار داد و افزود: دامپروری و‌ تولید گوشت قرمز به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و رکود بازار مصرف تبدیل به فعالیت اقتصادی زیان‌ده شده است و ادامه آن فرار بیشتر سرمایه را از این حوزه رقم می‌زند.