خروج بی‌سروصدای نماد تنش بین ایران و آمریکا از دریای مدیترانه؛ پایان سفر پرالتهاب ابرتانکر نفتی به سوریه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ به گزارش بلومبرگ، این ابر تانکر نفتی که در سال ۲۰۱۹ یکی از بارزترین نمادهای تنش بین آمریکا و ایران بود از جبل‌الطارق بی سروصدا از طرق تنگه جبل‌الطارق، دریای مدیترانه را ترک کرد.


این نفتکش، حامل دو میلیون بشکه نفت خام که در آن زمان با نام «گریس-۱» شناخته می‌شد، در تیرماه سال ۱۳۹۸ توقیف شد.


در آن‌زمان ادعاشده بود که این کشتی با نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا برای تأمین نفت رژیم بشار اسد، حدود دو میلیون بشکه نفت خام ایران به سوریه حمل می‌کرد.


روز ۱۳ تیر (۴ ژوئیه) دولت جبل‌الطارق اعلام کرد نفت‌کش گریس-۱ را در آب‌های این سرزمین توقیف و به بنادر خود منتقل کرده است.


مقامات جبل‌الطارق در آن زمان گفتند که این کشتی را با کمک تفنگداران نیروی دریایی بریتانیا به دلیل اینکه کشتی «حامل نفت برای مؤسسات سوری تحت تحریم اتحادیه اروپا» بود، توقیف کردند.

نام این کشتی نفتکش به «آدریان دریا ۱ » تغییر یافت و برای مدت ۴۳ روز در توقیف ماند و در ۱۵ اوت آزاد شد. دادگاه عالی جبل‌الطارق تلاش ایالات‌متحده برای جلوگیری از آزادی کشتی را رد کرد.


گفته‌شده است که این نفتکش در اوایل سپتامبر در سوریه لنگر انداخت و در آن زمان دریافت سیگنال‌های سیستم شناسایی خودکار آن متوقف شد.


طبق تصاویر ماهواره‌ای Maxar، به نظر می‌رسد که انتقال نفت خام از آدریان دریا ۱ به کشتی‌های کوچک‌تر با پرچم ایران در سواحل سوریه انجام‌شده باشد.

اکنون پس از بیش از ۱۷ ماه، این کشتی که امروزه «آرمان ۱۱۴» نامیده می‌شود، قبل از عبور از کانال سوئز و ورود به دریای سرخ، در تاریخ ۹ فوریه بار دیگر در صفحات ردیابی تانکر در سواحل مدیترانه مصر ظاهر شد. آخرین سیگنال موقعیتی آن هنگام عبور کشتی از شرم‌الشیخ مصر در ۱۱ فوریه دریافت شد و به‌این‌ترتیب سفر پر التهاب این نفت‌کش در دریای مدیترانه به پایان رسید.