خروج یک و نیم میلیارد دلار ارز از کشور برای خرید ملک در ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بررسی خریداران خارجی ملک در ترکیه نشان می‌دهد که از سال ۹۷ و خروج آمریکا از برجام، خرید ملک از سوی ایرانیان در ترکیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

 روزنامه خراسان، امروز در خبر مدعی شد بررسی خریداران خارجی ملک در ترکیه نشان می‌دهد که از سال ۹۷ و خروج آمریکا از برجام، خرید ملک ازسوی ایرانیان در ترکیه به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

در سال ۹۸ ایرانی‌ها حدود ۶۳۱۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده‌اند.

با در نظر گرفتن رقم ۲۵۰ هزار دلار (شرط اعطای تابعیت) برای هر یک از املاک، می توان گفت که در سال ۹۸ بیش از ۵/۱ میلیارد دلار سرمایه از کشور به مقصد ترکیه خارج شده است.

خروج 1.5 میلیارد دلار ارز از کشور برای خرید ملک در ترکیه + نمودار

خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان به شدت رونق گرفته است

خرید خانه در ترکیه توسط ایرانیان بیشتر از مردم سایر کشورها است. ایرانی‌های زیادی برای خرید ملک در شهرهای ترکیه نظیر استانبول، آنکارا و وان صف بسته‌اند!
در روز بیست و هفتم اسفند ماه ۱۳۹۸ اخبار جدیدی توسط مرکز آمار کشور ترکیه درباره خرید املاک در این کشور توسط افراد خارجی منتشر شد. طبق گزارش این مرکز، در ماه فوریه (نیمه بهمن تا نیمه اسفند) ۲۰۲۰ ایرانی‌ها ۷۲۱ خانه در شهرهای مختلف ترکیه خریداری کردند. این آمار نشان می‌دهد میزان خرید خانه در ترکیه توسط هموطنان ما بیشتر از مردم سایر کشورها است. این در حالی است که ماه فوریه، مخصوصا نیمه دوم آن، بحبوحه شیوع ویروس کرونا بود و رفت و آمدها به کشور ترکیه از ایران به شدت کاهش پیدا کرد.

بعد از ایرانی‌ها بیشترین میزان خرید ملک در ترکیه توسط عراقی‌ها، روس‌ها و افغانستانی‌ها صورت گرفته است. گفتنی است یک ماه قبل یعنی در ژانویه (نیمه دی تا نیمه بهمن)، رکورد خرید منزل در شهرهای مختلف این کشور در دست عراقی‌ها بود و آن‌ها املاک بیشتری خریداری کرده بودند. افراد زیادی از ایران برای ارزیابی وضعیت مسکن در کشور همسایه با تور استانبول یا دیگر شهرها به آن جا سفر می‌کنند.

یک سال پیش دولت ترکیه قوانین دادن شهروندی به افراد خارجی را آسان‌تر کرد تا بتواند به این بهانه سرمایه‌گذاران بیشتری جذب کند. این تصمیم دولت دقیقا بعد از سقوط زیاد ارزش لیر توسط دولت ترکیه گرفته شد. خرید ملک در حجمی انبوه توسط شهروندان دیگر کشورهای دنیا سبب شد بخش قابل توجهی از ضرر و زیان‌های اقتصادی دولت جبران شود.

قبل از تغییر قوانین، به منظور کسب شهروندی باید خانه‌ای به ارزش حداقل یک میلیون دلاری خریداری می‌کردید! این رقم سپس به یک چهارم یعنی ۲۵۰ هزار دلار کاهش پیدا کرد. در سایر کشورهای دنیا ایرانیان باید هزینه‌های گزافی به منظور مهاجرت و سپس کسب اقامت و شهروندی داشته باشند، اما قوانین جدید ترکیه، کسب شهروندی کشوری خارجی را برایشان به شدت ارزان‌تر از قبل کرده است. این موضوع سبب افزایش شدید علاقه مردم کشورمان به خرید ملک در کشور همسایه محسوب می‌شود.

جدیدترین آمار خرید خانه در ترکیه


مرکز آمار کشور ترکیه به صورت مستمر و دوره‌ای آمار خرید خانه در ترکیه را اعلام می‌کند. در ماه فوریه، در سرتاسر ترکیه در مجموع ۱۱۹ هزار معامله ملک انجام شد. از این بین، حدود ۴ هزار مورد به خرید املاک توسط افراد خارجی مربوط می‌شود. میزان خرید آن‌ها در مقایسه با ماه ژانویه در مجموع ۲۰ درصد افزایش داشته است. از بین حدود ۴ هزار خانه به فروش رفته، ۷۲۱ مورد به ایرانیان تعلق پیدا کرد.

طبق انتظار بیشترین میزان فروش در شهر استانبول بوده است. نزدیک به ۱۹ درصد معاملات ملک در این شهر صورت گرفت. بعد از آن از نظر تعداد فروش خانه به ترتیب شهرهای آنکارا و ازمیر قرار می‌گیرند.