خشم اصولگرایان از علنی شدن اختلافات یزدی و آملی لاریجانی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، اصولگرایان از علنی شدن جدال لفظی دو رئیس پیشین قوه قضائیه ایران ناخشنود به نظر می‌رسند. علاوه بر چهره‌های سرشناس این جریان، رسانه‌های اصولگرا نیز از کشیده شدن اختلافات محمد یزدی و صادق لاریجانی به عرصه عمومی ناراضی‌اند.

به گزارش دویچه وله فارسی، کشیده شدن اختلافات صادق آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس پیشین قوه قضائیه ایران و محمد یزدی دبیر جامعه مدرسین حوزه علمین قم و عضو شورای نگهبان، به افکار عمومی جریان موسوم به اصولگرا را برآشفته است. اغلب رسانه‌های این جریان نیز از علنی شدن جدال لفظی آملی لاریجانی و یزدی ابراز نارضایتی کرده‌اند.

احمد توکلی از چهره‌های سرشناس اصولگرا امروز دوشنبه در واکنش به “عمومی شدن اختلافات” میان آملی لاریجانی و یزدی به خبرگزاری ایسنا گفت: «وضع تاسفباری است که دو عالم دینی در انظار عمومی با هم حساب و کتاب کنند.»

توکلی افزود: «من برای این حادثه تاسف می‌خورم، در شرایطی که مردم آنقدر گرفتاری دارند تنش بین بلندپایه‌ترین مقامات نظام آن هم روحانی و مجتهد اصلا درست و عقلانی نیست.»

این عضو مجمع تشخیص مصلحت توصیه کرده است که: «مسئولان در چنین شرایطی باید آرامش خود را حفظ کرده و به ریشه‌کن شدن فساد کمک کنند.»

صادق آملی لاریجانی دیروز یکشنبه در نامه شدیداللحنی به اظهارات اخیر محمد یزدی در مورد خود واکنش نشان داد و او را به گفتن “مطالب موهن” و “تکرار دروغ” متهم کرد. محمد یزدی در واکنش به نامه منتسب به رئیس سابق قوه قضائیه به خامنه‌ای و تهدید او مبنی بر ترک ایران، ضمن انتقاد شدید از عملکرد آملی لاریجانی گفته بود: «شما در قم هم خیلی موثر نبودید چه برسد در نجف.»

سخنان شدیداللحن این دو مقام جمهوری اسلامی علیه یکدیگر که در دو نهاد مجمع تشخیص مصلحت و شورای نگهبان همکار هم هستند، از سوی اصولگرایان “خلاف مصلحت” تشخیص داده شده و با اعتراض آنها مواجه شده است.

مصلحت در “مقتل”

روزنامه رسالت در سرمقاله امروز دوشنبه خود به قلم سردبیر نوشته است که «دو فقیه، دو اسلام‌شناس، دو قاضی‌القضات، فارغ از قضاوت راجع به آنان، اصلا کارشان تشخیص مصلحت‌ها و صلاحیت‌هاست، از مصلحت نظام تا مصلحت و صلاحیت کاندیداها و حتی رهبر مملکت؛ اما نکته شگفت ماجرا اینجاست که در سخنرانی و نامه‌نگاری خود نمی‌دانند، مصلحت را به مقتل می‌برند.»

سردبیر رسالت سپس نتیجه گرفته است که «آقایان! شأن شما که جای خود، جایگاه بزرگتر از شما نیز بالاتر از اسلام نیست، فلذا تشخیص مصلحت فرموده و بیش از این دشمن شادمان نکنید.»

موضوع اختلاف یزدی و آملی لاریجانی در صفحه نخست روزنامه جوان نیز جای گرفته است. این روزنامه منتسب به سپاه پاسداران زیر عنوان “مردم کجای دعوای شما هستند؟!”، به “آقایان رؤسای قوه قضائیه سابق و اسبق” توصیه کرده است که «اگر بحثی پیرامون “از کجا آورده‌ای؟”ها دارند، آن را از مسیر قانونی خود، یعنی دستگاهی که ۱۰ سال بر مسند آن نشستند، پیگیری کنند و نه پشت بلندگو! باقی هم که اختلافات شخصی است و علنی کردنش دون شأن آقایان.»

روزنامه اصولگرای فرهیختگان نیز سرمقاله امروز خود را زیر عنوان “آقایان رعایت کنید”، با اشاره به اینکه در “شرایط ویژه کشور” اختلافات یزدی و آملی لاریجانی “سوژه خوبی در اختیار رسانه‌های ضدانقلاب قرار داده‌اند”، نوشته است: «به نظر می‌رسد تنها چیزی که احتمالا مدنظر رعایت آقایان نیست چشم نظاره‌گر افکار عمومی و شرایط کشور است که متعجبانه نظاره‌گر این کنشگری غیرمسئولانه هستند.»

“چرا این دو نفر به جان هم افتاده‌اند؟”

حسین شریعتمداری، مدیرمسئول و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در مؤسسه کیهان نیز امروز یکشنبه در “یادداشت روز” این روزنامه حکومتی “با پوزش از حضرات آیات!” نوشت، گرچه “بررسی و کشف واقعیت ماجرا” می‌تواند باعث “پیشگیری” از بروز آسیب‌های احتمالی در جریان هر اختلافی شود، اما در مورد «شخصیت‌های اثرگذار و مخصوصا وقتی پای عالمان برجسته دینی در میان است، با موارد عادی تفاوت‌های درخور توجهی دارد که رعایت آن از سوی آنان ضرورتی حیاتی و اجتناب‌ناپذیر است.»

شریعتمداری در این یادداشت با بیان اینکه دستگیری اکبر طبری “”بهانه‌ای” برای “موج سنگین حملات” علیه آملی لاریجانی شد، “سردمدار” این حملات را نیز “ضدانقلابیون خارج‌نشین” معرفی کرده و در نهایت تلویحا نوشته است که علنی شدن اختلافات صادق آملی لاریجانی و محمد یزدی می‌تواند “پیامدهای نامطلوبی” را به دنبال داشته باشد.

در این میان روزنامه جمهوری اسلامی هم با اشاره به حملات یزدی و آملی لاریجانی به یکدیگر، نوشته است: «مردم می‌پرسند این دو نفر که هر دو رئیس قوه قضائیه بودند، هر دو عضو شورای نگهبان هستند، هر دو عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند و هر دو مدرس حوزه علمیه قم هستند، بجای اینکه الگوی اخلاق و مدارا باشند، در شرایطی که مشکلات ما چیز دیگری است چرا به جان هم افتاده‌اند؟»

حملات متقابل

محمد یزدی دو روز پیش در جریان یک سخنرانی به نامه منتسب به آملی لاریجانی به رهبر جمهوری اسلامی و تهدید او به مهاجرت از ایران اعتراض کرده و گفته بود: «فلانی می‌گوید اگه این کار را نکنید نجف می‌روم! خوب بروید، آیا با رفتن شما قم به‌هم می‌خورد؟ شما در قم بودن‌تان هم خیلی موثر نبود؛ چه رسد که نجف بروید. رئیس دفتری که ده سال، جای مهمی را اداره کرده دستگیر می‌شود، بعد اعتراض می‌کند که چرا گرفتید؟ به اسم مدرسه علمیه، کاخ ساختند!… از کجا آوردی ساختی؟»

پیش‌تر خبری مبنی بر نامه صادق لاریجانی به علی خامنه‌ای در اعتراض به بازداشت اکبر طبری و تهدید تلویحی او به مهاجرت به نجف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود. روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اما ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد که گزارش‌ها درباره نامه آملی لاریجانی به رهبر جمهوری اسلامی درباره برخی متهمان یا “هجرت به نجف اشرف” صحت ندارد.

صادق آملی لاریجانی پس از اظهارات اخیر محمد یزدی با لحنی کم‌سابقه به آن واکنش نشان داده و با اشاره به اینکه “گویی روزتان به شب نمی‌رسد اگر تعریضی، توهینی و افترایی نداشته باشید”، خطاب به این عضو شورای نگهبان نوشت: «جناب آقای یزدی، چرا به این وضعیت افتاده‌اید؟»

آملی لاریجانی همچنین با اشاره به “سناریوهای از پیش طراحی‌شده” علیه خود، عملکرد محمد یزدی در شورای نگهبان را نیز مورد انتقاد قرار داده و او را به بیان سخنان “نامربوط” در این شورا متهم کرد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت همچنین با اشاره به بازداشت اکبر طبری، نوشت که آیا محمد یزدی «همین کار را برای آقای شریفی، قائم‌مقام شهردار اسبق تهران، و آقای سیف، معاون اقتصادی اطلاعات سپاه و… کرده‌اند؟ و فساد آنها را به آقای قالیباف و آقای طائب و دیگران سرایت داده‌اند؟»

دستگاه قضایی ایران ۲۵ تیرماه گذشته بازداشت اکبر طبری، معاون اجرایی دفتر رئیس قوه قضائیه در دوره ریاست آملی لاریجانی را به اتهام “توصیه و اعمال نفوذ در برخی از پرونده‌های قضایی” تأیید کرد. طبری در دوران ریاست هاشمی‌شاهرودی بر قوه قضائیه نیز مدیر کل امور مالی این قوه بوده است. علیرضا زاکانی، نماینده پیشین مجلس، پیش از بازداشت اکبر طبری، از او به عنوان “بیچاره‌کننده دو رئیس قوه قضائیه” و “مایه بدنامی” و “زد و بند” نام برده بود.