خشونت در اعتراضات فرانسه؛ ۷۰۰ بازداشت، ۱۰۰ زخمی و گلوله‌های لاستیکی

نگام ، بین الملل _برای چهارمین هفته متوالی، معترضان زردپوش در شهرهای مختلف فرانسه به خیابان آمدند و با پلیس این کشور درگیر شدند.
به گزارش بی بی سی فارسی روز شنبه (نهم دسامبر) پلیس برای مقابله با معترضان خشمگین از گلوله لاستیکی و گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب پاش استفاده کرد و ۷۰۰ نفر را در شهرهای مختلف بازداشت کرد.
همزمان گزارش شده ۱۲۶ نفر در جریان این درگیری‌ها زخمی شده‌اند که چند مامور پلیس هم در میان آنها هستند؛ هر چند گفته شده اکثر جراحت‌ها سطحی بوده است.
اعتراضاتی که به جنبش “جلیقه زردها” شهرت یافته نخست در واکنش به طرح افزایش مالیات سوخت‌های فسیلی آغاز شد اما دولت می گوید این اعتراضات اکنون از سوی معترضان افراطی و تندرو “مصادره شده است”.
شهرهای مختلف فرانسه از سه هفته پیش به خصوص در روزهای پایان هفته شاهد اعتراضات گسترده “جلیقه زردها” بوده است.
آن طور که گزارش شده در تجمع های امروز در شهرهای مختلف فرانسه حدود ۱۲۵ هزار نفر به خیابان آمده اند. در پاریس، پایتخت، جمعیت حدود ۱۰ هزار نفر برآورد شده که در اکثر نقاط هم با خشونت و درگیری با پلیس همراه بود.
معترضان با تاریک شدن هوا به میدان پلاس دو لا رپوبلیک رفتند
در واکنش به این اعتراضات گسترده و خشونت‌ درگرفته میان پلیس و معترضان، ادوارد فیلیپه، نخست وزیر فرانسه گفته “دردسرسازان” همچنان فعالند.
او خواستار ارتباط بیشتر میان معترضان و دولت شده و گفته “مذاکرات آغاز شده و حالا ضروری است که اتحاد کشور را بازیابیم.”
امروز علاوه بر پاریس در چند شهر بزرگ دیگر فرانسه چون تولوز، بوردو، مارسی و لیون هم جلیقه زردها به خیابان آمدند.
در برخی از نقاط هم گزارش شده تظاهرات فعالان محیط‌زیست و حامیان مقابله با تغییرات اقلیمی تجمع هایی برگزار کرده‌اند.

در پاریس که باز هم این اعتراضات به خشونت کشیده شد برخی معترضان در تصاویر دیده می‌شوند که شیشه‌های مغازه‌ها را می‌شکنند؛ خودروها را به آتش می‌کشند و روی در و دیوار شعارنویسی می‌کنند.
همزمان تصاویر ویدئویی مخابره شده که نشان می‌دهد یکی از معترضان در حالی که در جلوی صف تظاهرات‌کنندگان ایستاده هدف گلوله پلاستیکی پلیس قرار می گیرد و از ناحیه لگن زخمی می‌شود. دست کم سه خبرنگار هم در جریان خشونت‌های امروز هدف گلوله‌های پلاستیکی پلیس قرار گرفتند.
امروز خودروهای آب پاش هم در بخش شرقی مرکز پاریس معترضان را با ستون‌های فشار قوی آب هدف قرار دادند.
اعتراض ها با تاریک شدن هوا هم پایان نیافت و آن طور که گزارش شده معرضان در نزدیکی میدان پلاس دو لا رپوبلیک تجمع کرده‌اند و پلیس هم حضور چشمگیری در این منطقه دارد.