خشونت فزاینده جنگجویان طالبان؛ افغانستان: اخراج پناهجویان افغان را متوقف کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_دولت افغانستان از کشورهای اروپایی خواسته است تا دیپورت و اخراج پناهجویان افغان به این کشور بحران‌زده را به مدت سه ماه به حالت تعلیق درآورند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دولت افغانستان در بیانیه‌ای گفت: «به دلیل خشونت فزاینده جنگجویان اسلام‌گرای طالبان و افزایش ابتلا به ویروس کرونا، در حال حاضر بازگشت پناهجویان باعث نگرانی شده است.»

در همین حال با افزایش خشونت‌ها نگرانی‌ در مورد افزایش تعداد افرادی که در داخل افغانستان آواره می‌شوند یا به کشورهای خارجی فرار می‌کنند، وجود دارد.

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان، پناهجویانی که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده را به افغانستان بازمی‌گردانند. روز چهارشنبه گذشته یک هواپیما با ۲۷ پناهجوی اخراج‌شده وارد کابل شد.

این چهلمین اعزام جمعی از زمان اولین پرواز پناهجویان اخراجی در دسامبر ۲۰۱۶ بود. تاکنون یک هزار و ۱۰۴ پناهجو به افغانستان بازگردانده شده‌اند.

در تازه‌ترین تحولات، نیروهای طالبان روز پنج‌شنبه ۱۷ تیر (هشتم ژوئیه) گمرک اسلام‌قلعه در مرز هرات با ایران را به تصرف خود در آوردند. پیش از آن دو گذرگاه دیگر نیز در مرز با تاجیکستان و ازبکستان تصرف شد.

پیشروی‌‌های طالبان باعث شده که برخی کشورها کنسولگری‌های خود در افغانستان را تعطیل کنند. از جمله روسیه به دلیل متشنج شدن اوضاع شمال افغانستان، سرکنسولگری خود در مزار شریف را تعطیل کرد.