خشکاندن دریاچه ها

مهین دخت ایرانی

گر شما الان دارید این مطلب رو می‌خونید، یعنی زنده‌اید و این هم یعنی همه حوادث طبیعی و غیرطبیعی رو تا به اینجای کار به سلامت گذروندین. از اونجایی که هرچیزی آدم رو نکشه، قوی ترش میکنه، شما الان خیلی قدرتمندین و حالا میخواهیم این مژده رو بهتون بدیم که یه اتفاق دیگه باقی مونده، اگه از اونم به سلامت عبور کنید می‌تونید تو مسابقات قوی‌ترین افراد جهان شرکت کنید، فقط می‌مونه آیتم حمل چمدان‌های ۲۰۰ کیلویی که با یکم تمرین درست میشه. مفتخریم اعلام کنیم پس از جنگل‌خواری و کوه‌خواری و ساحل‌خواری، شاهد برگ زرین دیگری در مدیریت منابع طبیعی کشورمون هستیم.

با همت شبانه روزی مسئولان و مدیریت عمیق اونها در برداشت آب از دریاچه نمک قم، این دریاچه هم تقریباً خشک شده و این یعنی دوران جدیدی در بلایای طبیعی و حوادث زیست‌محیطی قراره آغاز بشه. اگر از گرمای تابستان و آلودگی هوای زمستان و زلزله و آتش‌سوزی و طوفان جون سالم به در بردید، حالا نوبت اینه که طوفان نمکی رو تجربه کنید. این طوفان قراره تهران و قم رو دربنورده و به هوایی که تنفس می‌کنید به مقدار کافی نمک اضافه کنه. البته نگران نباشید نمکش نمک دریاست و کاملاً اورگانیکه.

البته مسأله به اینجا ختم نمیشه؛ این اتفاق باعث میشه بارون‌های نمکی بیاد و درواقع از آسمون آب‌نمک بباره بهمون؛ که اینم خیلی بد نیست. درسته زمینای اطراف به شوره زار تبدیل میشن و دیگه هیچی توشون رشد نمیکنه، ولی این میوه و سبزی‌هایی که با آب فاضلاب آبیاری می‌شن همون بهتر که رشد نکنن. تازه حتی اگر رشد هم بکنن شما تصور کن خیار شور طبیعی یا گوجه سبز که نمک رفته تو وجودش موقع خوردن هم کثیف ما ی نمیشه هی نمکاش بریزه رو زمین، مامانا صداشون در بیاد. اینم به نفع خودمونه. تازه علاوه بر اون یه سری آپشن‌های دیگه به زندگی روزمرتون اضافه میشه. مثلاً تو فصل سرما می‌تونید بارونی که می‌باره رو قرقره‌ کنید، خود به خود سرما خوردگی‌تون خوب میشه. کجای دنیا همچین شرایط لاکچری‌ای رو می‌تونید تجربه کنید؟ باز بگید تهرون بد جاییه. تازه مثلا میتونیم به کسی که خیلی فکر میکنه با مزه اس و همش نمک میریزه به جای اینکه بگیم دیشب تو آب نمک خوابیدی بگیم دیشب تهران بودی؟؟ یا دیشب قم بودی؟؟؟؟

الانم پیشنهادمون به مسئولان اینه که زیاد به خودشون فشار نیارن که آب بریزن تو دریاچه‌ای که خشک شده، چون اگه ما تو این شرایط زنده بمونیم کلی خاطرات جالب داریم که واسه بچه‌هامون تعریف کنیم، نموندیم هم فدای سرتون. یه طوفان نمکی و بارون آب‌نمک ساده‌س دیگه.

جدا از همه اینا، بعد از خشک شدن دریاچه ارومیه، این اتفاق نشون داد که ما اراده‌مون تو این زمینه خیلی قویه. با همین فرمون پیش بریم می‌تونیم بزودی زود دریای خزر و خلیج‌فارس رو هم خشک کنیم و لقب «بهترین خشک‌کننده جهان» رو- که الحق هم شایسته‌اش هستیم- به دست بیاریم.