خصومت بی‌پایان جمهوری اسلامی با برادران افکاری؛ سعید افکاری: وحید و حبیب یک سال است در سلول انفرادی به سر می‌برند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموحید و حبیب افکاری، برادران نوید افکاری یک سال است در سلول انفرادی به سر می‌برند.

سعید افکاری برادر دیگر نوید، دوشنبه ۱۵ شهریور در تویتی نوشت: «برادرانم هنوز در انفرادی هستند. گزارش پزشکی قانونی جراحات روی پرونده گذاشته نشد و گارد زندان تبرئه شد».

نوید افکاری زندانی سیاسی و کشتی‌گیر ۲۷ ساله و برادرش وحید افکاری چند روز پس از اعتراضات مرداد سال ۹۷ در شیراز بازداشت و شکنجه شدند.

نوید افکاری شهریور ۱۳۹۹ در زندان عادل اباد شیراز به اتهام قتل یک مامور امنیتی به نام حسن ترکمان اعدام شد. نوید بارها اتهام قتل را رد کرده و آن را پرونده سازی خوانده بود. سه ماه بعد حبیب افکاری برادر سوم نیز بازداشت شد. قوه قضائیه پس از اعدام نوید افکاری و اعتراضات گسترده نسبت به آن، برای جلوگیری از افشاگری برادران نوید افکاری از شکنجه و پرونده‌سازی‌ها، وحید و حبیب را در سلول انفرادی زندانی کرد.

حسین افکاری و بهیه نامجو، پدر و مادر نوید، وحید و حبیب افکاری در مهر سال گذشته با ارسال نامه‌ای به قاضی ناظر زندان عادل آباد شیراز به ادامه حبس انفرادی دو فرزندشان و ضرب و شتم و ممنوع الملاقات بودن آن‌ها اعتراض کردند. پدر و مادر این سه برادر و همچنین سعید برادر چهارم بارها از سوی نیروهای امنیتی تهدید شده‌اند.

آن‌ها همچنین زمانی که برای اطلاع از وضعیت دو فرزندشان به زندان عادل اباد مراجعه کردند، مورد توهین و ضرب و شتم ماموران قرار گرفتند. ماموران در اقدمی دیگر، گوشی همراه الماه خواهر نوید افکاری را ضبط کردند، اکانت او در اینستاگرام را هک کردند، و اعتراف‌های اجباری نوید افکاری را از حساب شخصی خواهرش پخش کردند.

سازمان عفو بین الملل در گزارشی درباره حبس طولانی مدت و شکنجه جسمی و روانی برادران افکاری از جمله نوشت آن‌ها به قتل، تعرض جنسی و آسیب به افراد خانواده‌شان تهدید شده‌اند. سعید افکاری، برادر نوید افکاری زندانی سیاسی اعدام‌شده اعلام کرد که تلفن موبایل خواهرش را امنیتی‌ها ضبط کردند. ده ساعت بعد همه پست‌های الهام افکاری پاک شد و اعتراف‌های اجباری برادرش از حساب شخصی الهام پخش شد.

وحید افکاری، برادر بزرگ‌تر نوید بابت اتهام معاونت در محاربه، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. حبیب افکاری، برادر بزرگ‌تر این برادران به ۲۷ سال و سه ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

عفو بین‌الملل خواستار انجام تحقیقات فوری و مستقل درباره شکایت‌های مربوط به شکنجه برادران افکاری شده و تأکید کرده است که کلیه افراد مظنون به داشتن مسئولیت کیفری در این رابطه، باید در دادرسی‌های منصفانه و بدون توسل به مجازات اعدام، به دست عدالت سپرده شوند.

سعید افکاری به مناسبت گذشت یک سال از زندانی شدن دو برادرش در سلول‌های افرادی بر پنهان کاری و تلاش برای پاک کردن رد پای ضرب وشتم و شکنجه برادرانش توسط مسئولان زندان تاکید کرده است. او نوشته است: «یکسال از روزی که برادرانم را در زندان شکنجه کردند و به انفرادی بردند گذشت. حفاظت زندان فیلم صحنه ضرب و شتم را حتی به قاضی ناظر بر زندان که خواستار دیدن آن شده بود نیز ندادند.»