خطر ایران برای موجودیت قوم یهود؛ دیوید بارنیا، جاسوس باتجربه به ریاست موساد گماشته شد/ دستور کار جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگام بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مراسم معرفی دیوید بارنئا به عنوان رئیس جدید موساد، اعلام کرد که هدف برتر موساد و دستور کار آن «جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای» خواهد بود.

بارنئا ۵۶ ساله، جاسوس باتجربه موساد جانشین یوسی کوهن، رئیس فعلی سازمان اطلاعاتی اسرائیل می‌شود. او که با نام «دِدی» مشهور است، ۲۵ سال در موساد فعال بوده و در دو سال گذشته معاون کوهن بود.

کوهن از سال ۲۰۱۶ در این سمت بود و در همین دوره آرشیو هسته‌ای ایران، شامل هزاران سند و لوح فشرده از ساختمانی در جنوب تهران خارج شد و به اسرائیل انتقال یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، کوهن در این مراسم به سوابق موفق موساد در جمع‌آوری اطلاعات جاسوسی حساس و انتقال آن به اسرائیل اشاره کرد.

کوهن از جمله افراد مورد اعتماد نتانیاهو بود که به او در شکل‌گیری توافق عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی شامل امارات متحده عربی، سودان، بحرین و مراکش کمک کرد. او اخیرا در نشستی با سران اطلاعاتی کشورهای منطقه برای بررسی موضوعات امنیتی شرکت کرده بود.

بنیامین نتانیاهو هنگام معرفی بارنیا به خطر ایران برای “موجودیت قوم یهود” اشاره کرد.

مهمترین هدف دولت اسرائیل

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه گفت: «ممکن است شرایطی پیش بیاید که بالاترین هدف ما، یعنی تضمین این که آیت‌الله‌ها موجودیت دوهزارساله قوم یهود را به خطر نیاندازد، ما را ملزم به تصمیم‌گیری‌های شجاعانه و مستقل کند. »

کوهن در عادی‌سازی روابط اسرائیل با کشورهای عربی نقش برجسته‌ای داشت. او به امارات متحده عربی و بحرین سفر کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از “برخی گزارش‌ها” نوشت که کوهن با نتانیاهو در سال ۲۰۲۰ برای دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به این کشور رفته است.

ریاض تاکنون اخبار مربوط به این سفر را تکذیب کرده است.

در گزارش خبرگزاری فرانسه آمده است که کوهن با کشتن محسن فخری زاده، کارشناس ارشد هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال گذشته میلادی در ارتباط بوده است. اسرائیل تاکنون در رابطه با این حادثه موضع‌گیری نکرده است.