خطر در کمین ۲۹ استان؛ ایران در حال فرونشست است/ به قدرتی فراتر از قدرت‌های اجرایی نیاز است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرئیس سازمان نقشه‌برداری ایران می‌گوید، زمین ایران در حال فرونشست است و این پدیده ۲۹ استان را تهدید می‌کند. او از مسئولان خواست، هر چه سریع‌تر برای خروج از این بحران “تصمیماتی قاطع” بگیرند.

رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران می‌گوید، از ۳۱ استان کشور ۲۹ استان در خطر پدیده فرونشست زمین قرار دارند و مسئولان باید در این زمینه تصمیمات قاطع بگیرند، چرا که زمین “ایران در حال نشست است.”

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا هشدار داد که نرخ فرونشست زمین در کشور به صورت روزافزون افزایش می‌یابد.

ایمن‌آبادی با انتقاد از عملکرد دستگاه‌های مرتبط با این حوزه و عدم اتخاذ “تصمیمات قاطع و محکم”، بازنگری در بهره‌برداری از چاه‌ها، برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی و مدیریت منابع آب را ضرورت خواند.

به گفته او، برای جلوگیری از این روند “به قدرتی فراتر از قدرت‌های اجرایی” نیاز است و در صورت عدم جلوگیری از این وضعیت “شاهد تخریب بزرگ زیست‌محیطی خواهیم بود.”

جعفرزاده راه خروج از این بحران را “بستن در چاه‌ها” و توقف “برداشت آب‌های زیرزمینی” و اجرای هر چه سریع‌تر “برنامه‌های نگهداشت ذخایر زمینی” خواند.

او گفت: «به بهانه جمع‌آوری آب‌های سطحی اقدام به آسفالت کردن زمین شده که این امر موجب کاهش نفوذپذیری زمین شده است.»

رئیس سازمان نقشه برداری ایران گفت که تا کنون پایش‌هایی در این زمینه در مناطق مختلف انجام و در این زمینه اطلاع‌رسانی شده “ولی توجهی به آن‌ها نشده است.”