خطر نابودی اشتغال ۵ هزار کارگر معدن

پایگاه خبری / تحلیلی نگام –  خطر نابودی اشتغال ۵ هزار کارگر معدن

 

اکبر علیپور رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو گفته است که:

زمزمه‌هایی بالا گرفته مبنی بر اینکه ذخیره معدن چادرملو تا سه، چهار سال آینده تمام می‌شود. این گمانه‌زنی‌ها، باعث ایجاد استرس و اضطراب مضاعف برای کارگران این معدن شده است؛ آنهم درحالی‌که ما نمی‌دانیم این حرف‌ها واقعیت دارد یا نه! همین اواخر هزینه‌های هنگفتی در بخش‌های تاسیسات و عمرانی معدن کرده‌اند؛ اگر قرار است کار به زودی خاتمه یابد چرا هزینه می‌کنند و اگر هم نه، چرا کارگران را نگران و نسبت به آینده ناامید می‌سازند؟!

 

حدود ۵۰۰۰ کارگر به صورت مستقیم در این معدن کار می‌کنند. اگر خانواده‌های کارگران را به حساب بیاوریم، حیات بیش از ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم به حیات چادرملو وابسته است؛ چادرملو یکی از بزرگترین معادن چادرملو است و بایستی مدیران و مسئولان این اضطراب را از کارگران دور کنند.

 

مدیران ممکن است تعطیلی قریب‌الوقوع معدن در سه، چهار سال آینده را دستاویز تعدیل قرار دهند و شروع به تعدیل کارگران کنند. ما در انجمن صنفی با هرنوع تعدیل احتمالی در چادرملو مخالفیم و معتقدیم که اگر قرار است از تعداد نیروهای شاغل بکاهند، بهتر است با بازنشستگی پیش از موعد کسانی که ۲۰ سال یا بیشتر سابقه کار دارند، موافقت نمایند. تنها راه کاستن از تعداد نیروها همین موافقت با بازنشستگی پیش از موعد است، وگرنه هیچ نوع تعدیل نیرویی مورد قبول نیست.

 

وی در ادامه گفته است که بهتر است مسئولان به جای رواج شایعات، به فکر پایدارسازی اشتغال انبوه کارگران در واحدهایی قدیمی مثل چادرملو باشند.