خفت طالبانی

✍️حسین ثنائی نژاد

چقدر توییت دبیر شورای امنیت ملی در رابطه با دیدارش با طالبان حال آدم را بد می کند!

او از اینکه طالبان ضد آمریکاست به وجد آمده!

انگار نه انگار روزگاری خود همین ها می گفتند طالبان را آمریکا و آل سعود ساخته و پرداخته کرده و بعد که تاریخ مصرفشان تمام شده به آنها حمله کرده اند!

انگار نه انگار که همین طالبان در زمان حکومتشان از مرز گذشته بودند و تمام جاده های شرقی کشور را نا امن کرده بودند و ما اینجا در کل استان خراسان احساس ناامنی می کردیم، آنقدر که شبی چند تا از آنها تا نزدیک روستای ما هم رسیدند که در ۱۸ کیلومتری نیشابور است و از اهالی روستا آب و غذا اخاذی کردند.

و انگار نه انگار که همین طالبان به کنسول گری ایران در مزارشریف حمله کردند و تمام دیپلمات های ما را کشتند!

گویا تنها پارامتر مورد نظر آقایان در مراودات سیاسی یک چیز است، دشمنی با آمریکا! با هر سابقه ای حتی با سابقه تروریستی حرفه ای مانند طالبان، اگر ضد آمریکا بود می تواند بیاید و با دبیر شورای امنیت ملی کشور ما مذاکره کند و قدر ببیند و بر صدر نشیند!

اگر می خواهید بگویید در دنیای سیاست همه چیز در حال تغییر است و می تواند دشمن دیروز دوست امروز باشد و بالعکس، حرفی نیست! اما با همین قاعده عقلی هم سرنا را از سر گشادش باد می کنید.

این قاعده عقلی را بکار بگیرید و با کشورهای منطقه رابطه منطقی برقرار کنید.

این قاعده را بکار بگیرید و از دشمنی با آمریکا که نفس کشیدن این مملکت هم به دلار او وابسته شده بکاهید. چرا به سراغ یک گروه تروریستی می روید؟!

عجب روزگاری درست کرده اید که وزیر خارجه در همان مصاحبه ای که خبر دیدار رسمی نمایندگان طالبان را با مقامات ایران اعلام می کند، همانجا هم چاره ای ندارد جز اینکه تصریح کند نام این گروه رسما در فهرست گروه های تروریستی جمهوری اسلامی است!

عجیب است این تناقض را خود چگونه برمی تابید؟!

چگونه با تروریست رسمی بر سر یک میز می نشینید و مذاکره می کنید و در آن طرف هر مذاکره ای را با آمریکا مردود اعلام می کنید؟!

این کج راهه های بیراهه را سالها آزموده اید و نتیجه اش همین است که می بینیم!

یک بلاتکلیفی و سردرگمی در همه زمینه ها که چشم و نگاه همه به کاخ سفید باشد که کی به برجام برمی گردد و چگونه برمی گردد و آیا اصلا برمی گردد یا نه!