خلع لباس و صدور حکم دوسال زندان برای روحانی منتقد حکومت شناخته شده در شبکه های اجتماعی

 

نگام ، حقوق بشر _ سید حسن آقامیری روحانی منتقد حکومت اسلامی ایران توسط شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت به اتهام هتک حیثیت، توهین به مقدسات و تشویش اذهان عمومی محکوم به دو سال حبس تعلیقی و خلق لباس دائم شد.

 

 

به گزارش سحبانیوز سایت حقوق بشر ایران ، این روحانی منتقد قرائت حکومتی از اسلام و معتقد به آسانگیری دینی بارها از سوی رسانه های وابسته به جناح های تند رو حکومتی مانند فارس مورد و هجوم و تخریب و تهدید واقع شده بود. هر چند اتندروهای حکومت مخالفت و دشمنی زیادی با آقامیری دارند اما تنها صفحه اینستاگرامی این روحانی جوان ۱.۴ میلیون دنبال کننده دارد و در جامعه ایران خصوصا در میان از محبوبیت زیادی برخوردار است.

آرا و نظرات آقامیری همیشه مورد حمله جناح های تند رو حکومتی بوده در سال ۱۳۹۵ خبرگزاری فارس که وابسته به سپاه پاسداران ایران است در مطلبی نوشته بود که آقای آقامیری “کم‌سواد” و به دنبال “شهرت” است و هشدار داده بود که “حوزه روی خروجی‌های خود حساس باشد” زیرا “مردم تشنه روحانی باسوادند”.

(ایرنا) نوشته است که دلیل شکایت از آقای آقامیری “سخنرانی‌ها و مصاحبه‌اش با روزنامه همشهری” بوده است و نوشته: “بسیاری از مخالفان وی با برگزاری سخنرانی‌ها و گذاشتن کامنت در فضای مجازی به نوع رفتار و گفتار وی معترض شده بودند”.

شبکه تلویزیونی شیعیان که وابسته به محافظه‌کاران است نیز پیشتر در مطلبی سعی کرده بود به وی حمله کند و نوشته بود که آقای آقامیری “با زحمت فراوان توانست دروس ۶ سال ابتدایی طلبگی” را بگذراند و کار او را “ایجاد شبهه در ذهن مخاطبان” از طریق ایراد سخنرانی ذکر کرده بود.

سایت این شبکه در ادامه نوشته بود “مهمترین” کار وی از طریق سخنرانی “مطرح نمودن شبهه‌هایی است که سالها توسط افراد بی‌دین و یا گروهها و فرقه های انحرافی مطرح بوده است” و آقای آقامیری را به سوءاستفاده از “منبر رسول خدا با لباس پیامبر” متهم کرده بود.

حسن آقامیری در یکی از سخنرانی‌های معروفش که در شبکه‌های مجازی پخش شده گفته بود: “… اهل بیت(ع) کار می‌کردند؛ اما برخی تصور می‌کنند که اهل بیت (ع) دست به خاک می‌زدند طلا می‌شد و کاری انجام نمی‌دادند؛ در حالی که این‌گونه نیست همه آنها شاغل بودند … در یکی از هیئت‌های قم سؤال کردم که شغل حضرت ابوالفضل (ع) چه بود؟ هیچ کس نمی‌دانست. به آنها گفتم می‌دانید چرا نمی‌دانید؟ چون نمی‌دانید شغل من و امثال من چیست؛ چون اگر حضرت ابوالفضل(ع) شغل داشته باشد حاج آقا هم باید شغل داشته باشد؛ بنابراین ابوالفضلِ ذهن شما باید بیکار باشد تا بیکاری ما [روحانیون] توجیه شود”.

حسن آقامیری با اعلام خبر محکومیت و خلع لباس اش در صفحه اینستاگرامی اش نوشت: “خلع لباس”بعد از ده پانزده سال بردن و آوردن و بازداشت کردن و ریختن تو محل کار و انفردای و…با شکایت دادستان ویژه ی تهران و به حکم قاضی شعبه دوم کیفری در دادگاه ویژه به ریاست دادستان کل کشور اقای منتظری بالاخره آقایون حکمشون رو صادر کردند

دو سال زندان و خلع لباس دائم که البته لطف کردند ۵ سال تعلیقش کردند .