خمینی جوان کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری می شود؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ شرط عقل آن است اگر کسی هم سودای حضور در پاستور را دارد از هم اکنون جار نزند بلکه زیر پوستی و چراغ خاموش حرکت کند و در بزنگاه مناسب عَلَمِ کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری را بلند نماید.

محمد جواد پهلوان – حقوقدان و استاد دانشگاه در یادداشتی که در اختیار سایت مدارا قرار داد نوشت: از همین رو به نظر می رسد در حال حاضر اتفاقاً آن هایی که صدای شان بلند شده و در بوق و کرنا کرده اند که «می آیند» را نباید جدی گرفت بلکه باید چشم به افرادی دوخت که با وجود شایعه های متعدد و داغ، سکوت معنا داری کرده اند و صرفا نظاره گر و در حال رصد هستند.

شاید یکی از همین افراد آیت الله جوان؛ سید حسن خمینی باشد.

این روزها در مورد وی اخبار و شایعه های زیادی مبنی بر کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره ایی خبرگان رهبری در سال ١۴٠٠ شنیده می شود ولی ایشان نه تایید می کند و نه تکذیب.

چه بسا اگر غیر از این بود از سیاست مدار کار بلدی چون ایشان باید تعجب می کردیم.

در ایران اگر کسی از یکسال قبل رسما اعلام کند که کاندیدای ریاست جمهوری است ، حجم تخریب ها و توهین ها به قدری است که از وی تا روز انتخابات قطع به یقین چیزی باقی نمی ماند!

یعنی حتی اگر طرف شخصیتی سفید باشد بازهم توپخانه های تخریب رقیب آنقدر قدرتمند هستند که بتوانند گزکی هرچند باطل پیدا کرده و با پروپاگاندا آن را در بوق و کرنا کرده تا به مقصود برسند.

این چند خط ذکر شد تا به این نکته برسیم که شاید خاموشی خمینی جوان دال بر بی میلی او نیست بلکه سیاستی و حسابی در میان است.اتفاقا شواهد وقرائن می گوید او برای حضور رغبت دارد و این موضوع را دریافته که مسوولیت اجتماعی و سیاسی سنگینی بر عهده ایشان بواسطه یادگار امام خمینی (ره) بودن است البته که بزرگان بسیاری نیز در گوش وی جهت کاندیداتوری نجواهای گرمی سر می دهند.

چهره هایی که طیف های مختلف فکری و سِنّی را شامل می شود؛از بزرگان چپ گرفته تا بزرگان راست.از نسل جوان سیاسیون گرفته تا نسل قدیمی تر.حتی قم هم غافل نبوده ؛ پیغام و پسغام هایی که از قم به جماران رسیده هر شخصی را می تواند تحریک کند که دل را به دریا بزند تا وارد میدان سخت و پر ریسک انتخابات ریاست جمهوری و ایضاً جایگزینی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات میان دوره ایی خبرگان رهبری شود .
اینکه مردم فعلا با صندوق های رأی قهر هستند شاید حرف درستی باشد اما آیا اینگونه باقی می ماند؟جامعه ایرانی غیر قابل پیش بینی است و با موج های مختلف به خوبی هم داستان و همراه می شود.

بنابراین ممکن است یک هفته مانده به انتخابات موجی شکل بگیرد و قهر به آشتی تبدیل شود و کسی از صندوق ها خارج شود که کسی حتی فکرش را هم نمی کرد.
آری در حال حاضر پیش بینی سخت است اما هیچ تضمینی نیست شرایط ۶ ماه بعد مثل امروز باشد.اِلِمان های بسیاری وجود دارد و اتفاقات تلخ و شیرین بسیاری رخ می دهد که روی رأی و نظر مردم موثر است.پس نباید قضاوت کرد و رأی قاطع داد که این قهر ابدی است.

برای مثال عملکرد همین مجلس که دربست در اختیار اصولگرایان است می تواند شرایط را متفاوت کند و مردم را به این نتیجه برساند خیر در رای است نه در قهر .
از طرف دیگر آیت الله سید حسن خمینی گزینه جذاب ، جوان، جسور، پرتوان و قابل تاملی است چرا که امکان اجماع بر روی وی صرفنظر از نظر شورای نگهبان در خصوص احراز صلاحیت ایشان ، بسیار محتمل است.

چپ ها وراست های معقول و جمیع معتدلین او را و خط و ربط فکری اش را می پسندند و از بیتی برخواسته که در شرایط فعلی با وجود همه ی مشکلات و مشقّات ؛ جامعه حداقل نگاه منفی به آن ندارد.

به نظر می رسد اگر اتفاق خاصی رخ ندهد باید خمینی جوان را یکی از مدعیان اصلی انتخابات ١۴٠٠ دانست.

او در این سالها تبدیل به یکی از شخصیت های علمی و سیاسی برجسته در جامعه گشته و در ایامی که خیلی از سیاسیون با چالش مقبولیت و علاقمندی مردم و خصوصاً نسل جوان مواجه هستند او توانسته بخوبی برای خود فضا و فرصت ایجاد کند به نحوی که در همین ایام کرونا وقتی خبر میرسد در حرم امام (ره) مراسم عزای سید الشهداء (ع) قرار است با حضور ایشان برگزار شود جمعیت بسیار بزرگی در جلسه حاضر میشوند ، در خصوص درس خارج فقه ایشان هم وضع به همین ترتیب است و جمع کثیری از شاگردان در کلاس حاضر میشوند و آنقدر جمعیت فراوان است که اجباراً در محلی برقرار میشود که ظرفیت بیش از ١٠٠٠ نفر را داشته باشد.

نکته نهائی این است که ؛ انتخابات در ایران بسیار مقوله ی حساس و سرنوشت سازی است صرفنظر از اینکه چه شخصی بر مسند قوه مجربه تکیه میزند ؛ مقتضای ذات این جلوه مردم سالاری تحکیم پایه های نظام سیاسی کشور است ، از قضا بر خلاف انتخابات مجلس که شاید خیلی نظر اشخاص و رسانه های خارج نشین جلب تعداد آراء و میزان مشارکت مردم نشود اما در انتخابات ریاست جمهوری موضوع کاملاً متفاوت است و حضور حداکثری و همچنین رأی قاطع رییس جمهور منتخب در این اوضاع سیاسی داخلی و بین المللی، تحریم، رکود و بیکاری و…. میتواند هم تضمین مناسبی برای کارکرد شخص منتخب باشد و هم تثبیت پر قدرتی برای نظام؛ با این وصف شاید حضور شخصی با این سطح از مقبولیت و ویژگی های مناسب نه یک مسوولیت اجتماعی و سیاسی بلکه یک تکلیف باشد و همچنین مجریان انتخابات باید دقت داشته باشند که با درک صحیح از شرایط و تحولات داخلی و بین المللی از مرحله ثبت نام گرفته تا تایید صلاحیت و برگزاری و شماره آراء و… بایستی به دور از حبّ و بغض های جناحی و سیاسی باشد البته که این شبیه ترین به امام امت ، منطبق ترین هم هست با نظرات رهبر انقلاب از جهت استقرار دولت جوان و انقلابی؛ با همه ی آنچه گفته شد بی شک با آنچه گفته شد بی شک با حضور خمینی جوان در صحنه؛ انتخابات پر شوری در راه خواهد بود برای رسیدن به این گفته بایستی تا آن روز صبر کرد و دید که بالاخره خمینی جوان می آید یا نه.