خواب مجلس برای شبکه های اجتماعی و فیلترینگ اینترنت!

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در مجلس اعلام وصول شد. در صورت تصویب این طرح در مجلس احتمالا همه شبکه های اجتماعی خارجی مسدود می شوند!!

طرح مجلس برای انسداد کلیه شبکه‌های اجتماعی خارجی، اعلام وصول شد

نسخه جدید طرح « ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی » منتشر شد طرحی که در صورت تصویب احتمالا باعث مسدود شدن همه پیام‌رسان‌های خارجی می‌شود. طرح را گروهی از نمایندگان مجلس پیشنهاد داده‌اند و برای تبدیل شدن به قانون باید در صحن علنی به تصویب برسد.

طرح مجلس تازه‌ترین تلاش برای ایجاد حاکمیت دولتی بر اینترنت و در واقع پیام‌رسان‌های ‌اینترنتی است اما درون خود باعث تغییراتگسترده دیگری هم در این فضا هست از جمله احراز هویت تمامی کاربران یا ایجاد صندوق دولتی حمایت از پیام‌رسان‌ها که ظاهرا قرار است با پول حاصل از فروش پهنای باند تغذیه شود!

بر اساس این طرح تمام پیام‌رسان های خارجی ملزم به ثبت در سامانه «پنجره واحد» از طریق یک شرکت داخلی هستند

برخی از نکات برجسته این طرح:

۱ _ طرح نمایندگان مجلس شامل ایجاد یک نهاد مرکزی است که آن را «هیات ساماندهی» نامیده‌اند. متشکل از رییس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، اطلاعات ، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی ، صدا وسیما ، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیر عامل. وظیفه «هیات ساماندهی» دادن مجوز ، پایش و نظارت بر عملکرد آنها و رسیدگی به شکایات و حتی حمایت از آن‌هاست. با این حال وظایف این نهاد جدید فقط به پیام‌رسان‌ها محدود نمی‌شود.

۲ _ پیام‌رسان داخلی: پیام‌رسانی که بیش از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به شخص ایرانی بوده و میزبانی آن صرفاً در داخل کشور انجام شده و فعالیت آن در چارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.

۳ _ در ماده ۶ طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی آمده است : دستورالعمل احراز هویت کل کاربران اینترنت نگاشته شده که باید توسط این هیات به صورت آیین‌نامه‌ای تدوین شود. این هیات همچنین در مورد محرمانگی داده‌ها آن را منوط به نظر وزارت اطلاعات و ستاد کل نیروهای مسلح کرده است.

۴ _ در ماده ۳ فصل سوم این طرح موضوع چالش برانگیز دسترسی به داده‌های کاربران مطرح شده و در هفت مورد این دسترسی مجاز شناخته شده است.

۵ _ ده درصد از درآمد ترافیک اینترنت بین الملل کشور به «صندوق حمایت از محتوا و پیام‌رسان‌های داخلی» اختصاص می یابد تا به همراه منابع حاصل از جرایم نقدی این قانون به مصرف برسد. محل هزینه‌کرد این صندوق دولتی مورادی مثل توسعه خدمات بومی پیام رسان‌ها، فرهنگسازی و آموزش سواد فضای مجازی به کاربران، خدمات تامینی برای کاربران شامل خطوط تماس اضطراری، سازوکارهای نظارت و گزارش‌دهی مردمی در محیط پیام رسانها و حمایت از تولیدو انتشار محتوای بومی مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی است.

۶ _ ارایه پیام‌رسان بدون مجوز می‌تواند به حبس یا جزای نقدی درجه شش یا هردو منجر شود. همچنین متخلفان از اجرای مسدودسازی پیام‌رسان‌های غیر قانونی به انفصال از اشتغال دولتی از شش ماه تا دو سال محکوم می‌شوند. همچنین اشخاصی که به نوعی تدابیر مسدودسازی ( فیلترینگ ) را نقض کنند علاوه بر ضبط منافع و عواید مالی حاصله به مجازات تعزیری درجه ۷ و در صورت تکرار به مجازات تعزیری درجه ۶ محکوم می‌شوند.

۷ _ هر شخص با نقض تدابیر مسدود سازی در پیام‌رسان‌های غیرقانونی فعالیت‌ موثر داشته باشد. علاوه بر ضبط منافع و عواید مالی حاصله به مجازات تعزیری درجه ۶ محکوم خواهد شد.

۸ _ هر شخصی که اقدام به تولید، تکثیر، توزیع،‌معامله و انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز هر نوع نرم‌افزار یا ابزار رایانه‌ای الکترونیکی (نظیر وی‌پی‌ان و فیلترشکن) که امکان دسترسی به پایگا‌ه‌های اینترنتی و پیام رسان‌های غیرقانونی مسدود شده را به طور مستقیم یا غیرمستقیم فراهم کند به مجازات تعزیری درجه ۶ محکوم می‌گردد.

۹ _ هر شخص مبادرت به عرضه، خرید و فروش «رمز ارز» بدون مجوز بانک مرکزی نماید حسب مورد به مجازات‌های مقرر در مواد ۱۸ و ۱۸ مکرر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز محکوم می‌شود.

اسامی نمایندگانی که طرح محدودیت پیام‌رسان‌های خارجی را امضا کرده اند:

نصرالله پژمانفر -ابراهیم عزیزی – حسین امامی راد – احمد حسین فلاحی – حسین حق وردی -جواد کریمی قدوسی-حسن نوروزی _حسینعلی شهریاری -معصومه پاشایی بهرام‌-مهدی روشنفکر – محمد حسین فرهنگی- سید ناصر موسوی لارگانی – احمد امیر آبادی فراهانی-جعفر راستی – حسینعلی حاجی دلیگانی- سید کاظم دلخوش اباتری- سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی- حسین میرزایی -جعفر قادری -رضا تقی پور انوری- مهدی شریفیان- محمد صفری ملک میان- محمد صالح جوکار- ابوالفضل ابوترابی- عبدالعلی رحیمی مظفری- زهره سادات لاجوردی – سید علی یزدی خواه- موسی احمدی- رمضانعلی سنگدوینی- سید جواد حسینی کیا – هادی بیگی نژاد – جبار کوچکی نژاد – جلال رشیدی کوچی- فاطمه محمد بیگی- صدیف بدری- علی خضریان- مجید نصیرای- بهروز محبی نجم آبادی اقبال شاکری -عبدالکریم جمیری