خودکشی ۲ معلم به دلیل مشکلات مالی؛ اعتراض گسترده صنفی معلمان ایران به وضعیت بد معیشتی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بی توجهی حاکمیت به اجرای طرح رتبه‌بندی، پرداخت پاداش بازنشستگان و وضعیت بد شغلی و معیشتی؛ سرانجام معلمان ایران را به خیابان‌ها کشاند. در روزهای منتهی به ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰ معلمان در اهواز، اصفهان، شیراز، تهران، کرج، یاسوج، خرم آباد، معلمان کارنامه سبز و… به خیابان آمدند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. از سوی دیگر حاکمیت با بازداشت و اجرای حکم چند تن از معلمان به استقبال اعتراضات صنفی آنها رفته است.

معلمان خوزستانی روز گذشته در مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان در اهواز تجمع کرده و اعتراض خود را به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی، پرداخت پاداش بازنشستگان و وضعیت بد شغلی و معیشتی اعلام کردند.

در ایلام هم معلمان این استان با خواسته‌های مشابه مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان دست به تجمع زدند. معلمان در آذربایجان شرقی هم در اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه بندی روز شنبه به خیابان آمدند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند.

همچنین گروهی از معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته استان اصفهان نیز امروز با سر دادن شعار اعتراض صنفی خود را در مقابل ساختمان اداره کل آموزش و پرورش این استان، برگزار کردند.

جمعی از معلمان شیرازی هم در اعتراض به عدم تحقق مطالبات‌شان مقابل اداره آموزش و‌ پرورش این شهر تجمع کردند. معلمان معترض در آستانه سال جدید تحصیلی با سر دادن شعار «مشکل ما حل نشه، مدرسه تعطیل میشه» تجمعات اعتراضی خود، خواهان اجرای رتبه‌بندی و رسیدگی به وضعیت نامناسب معیشتی و کاری هستند.

پانزدهمین روز اعتراض کارنامه سبزها

جمعی از معلمان کارنامه سبز برای پانزدهمین روز پیاپی، مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش در تهران، تجمع اعتراضی خود را ادامه دادند. معترضان کارنامه سبز تجمع کننده، خواستار استخدام در آموزش و پرورش و رسیدگی به سایر مطالبات خود هستند.

«کارنامه سبزها» نفرات اول تا سوم پذیرفته شده آزمون استخدامی ماده ۲۸ هستند. به گفته آنها، آموزش و پرورش علی‌رغم کمبود نیروی شدید، از جذب آن‌ها سرباز زده و همچنان از نیروهای بازنشسته استفاده می کند. آنها در آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی شرکت کرده و در مرحله سوم، برابر ظرفیت پذیرش، نمره قبولی علمی را گرفته‌اند اما بعد از مرحله مصاحبه، پذیرفته نشده‌اند.

کارنامه سبزهای معترض که از شهرهای مختلف کشور به تهران آمده‌اند، تحصن‌های شبانه هم دارند. آنها طول شب را همراه با خانواده خود، در مقابل وزارتخانه سپری می‌کنند. فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از تجمع این معترضان، حاکی از آن است که ماموران نیروی انتظامی برای کنترل اوضاع و متفرق کردن جمعیت از گاز اشک‌آور استفاده کرده‌اند. به دنبال آن برخی از تجمع‌کنندگان بدحال شده و روی زمین افتادند.

کارنامه سبزها از سال گذشته تاکنون تجمعات اعتراضی متعددی را برگزار کرده‌اند.اما تاکنون به مشکلات‌ آنها رسیدگی نشده است.

گروههای مختلفی از معلمان نیز در اعتراض به عدم اجرای رتبه‌بندی کامل مطابق با ۸۰ درصد حقوق هیات علمی روز سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه مقابل مجلس دست به تجمع زدند.

معلمان ایران سال‌هاست نسبت به وضعیت بد معیشتی و کاری اعتراض داشته و خواهان افزایش حقوق‌ها و اجرای قوانین هستند. همزمان با این تجمع، شماری از معلمان نهضت سوادآموزی هم به منظور بیان مطالبات خود در مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

این در حالی است که جمعی از معلمان استان لرستان نیز روز سه‌شنبه ۲۳ شهریورماه در مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع اعتراضی برگزار کردند. آنان خواهان اجرای رتبه‌بندی شاغلان مطابق با ۸۰ درصد حقوق هیات علمی هستند.

همچنین معلمان استان البرز نیز با خواسته‌های مشابه، مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان در کرج دست به تجمع زدند. جمعی از معلمان استان کهگیلویه و بویراحمد هم جلوی آموزش و پرورش این استان تجمع کرده و خواستار مطالبات و حق و حقوق خودشان شدند.

قرار است با اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان، این گروه را به لحاظ کیفیت، مهارت و علم بسنجند و حقوق معلمان ۲۵درصد بیشتر از حقوق متوسط کارکنان دولت منظور شود. متوسط حقوق کارکنان دولت در حال حاضر چیزی حدود شش و نیم میلیون تومان است.

بازداشت معلمان

علی‌رغم اعتراض گسترده معلمان نسبت به وضعیت معیشتی خود، از آن سو خبر بازداشت دو معلم، بدون امکان فرصت تجدیدنظر خواهی به رسانه‌ها راه یافته است. مهدی فتحی از فعالان صنفی معلمان روز ۲۳ شهریورماه در زادگاهش پاسارگاد توسط نیروی انتظامی دستگیر و بازداشت شد. این معلم تاریخ با ۲۷ سال سابقه خدمت دارای ناراحتی قلبی است و به گفته یکی از اعضای خانواده؛ بنا به نظر پزشک متخصص باید به زودی مورد عمل جراحی قلب قرار بگیرد.