خیز کرملین برای جذب گروه های نیابتی جمهوری اسلامی از جمله حزب الله لبنان

شنیده ها

به زودی قرار است تیمی از رهبران حزب الله لبنان به دعوت مقامات کاخ کرملین، به مسکو سفر کنند

گمانه زنی می شود که این سفر به فشار های تیم امنیت ملی بایدن به ایران برای خاتمه به حمایت ها از گروه های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه ربط داشته باشد.

شاید هم پیمانی میان اسرائیل و روسیه عاملی باشد تا برای کاستن از فشارهای ایران بر علیه اسرائیل ، و کمبود منابع مالی ایران به دلیل فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های اقتصادی ، روسیه نیروهای نیابتی تحت حمایت ایران را به سمت خود جذب کند تا با اعمال سیاست ابلاغی از سوی روسیه فشار آن ها بر اسرائیل کاهش یاید.

از طرفی با توجه به علاقه دیرینه روس ها برای نقش آفرینی فعال در منطقه خاورمیانه جهت موازنه قوا با آمریکا و ناتو و نیز کاهش توان مالی جمهوری اسلامی در حمایت از حزب الله و سایر گروه های نیابتی به خاطر افزایش فشار تحریم ها، احتمال چرخش حزب الله و سایر گروه ها از ایران به سمت مسکو و یا جذب شدن روس ها به حزب الله متصور است.

یکی از سیاست های بایدن و دموکرات ها فشار به روسیه است و روسیه نیاز دارد که قدرت خودش را در منطقه بالا ببرد. مقامات روسی چند روز قبل با مقامات عربستان دیدار کرده است و امکان انعقاد یک قرارداد امنیتی بین روس ها و سعودی ها وجود دارد.

با توجه به نزدیکی محور کشور های عربی به تل آویو و مسیری که آنها در خاورمیانه خلاف سیاست های امنیتی تیم بایدن پیش گرفته اند، روس ها به این مسئله از منظر فرصت نگاه کرده و به دنبال جذب محور عربی-عبری از یک طرف و گروه های نیابتی جمهوری اسلامی از طرف دیگر جهت تشکیل یک بلوک قدرت در منطقه علیه سیاست های کاخ سفید هستند.