دادستانی رومانی: منصوری خودکشی کرده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ دادستانی رومانی امروز اعلام کرد که علت مرگ غلامرضا منصوری قاضی فراری ایرانی، خودکشی بوده است.

دادستانی رومانی امروز علت مرگ «غلامرضا منصوری» قاضی فراری ایرانی را اعلام کرد.

بنا بر اعلام دادستانی رومانی، قاضی منصوری با پرتاب خود از طبقه پنجم هتل محل اقامتش در بخارست، خودکشی کرده است.

غلامرضا منصوری (زاده ۱۳۴۵ در بجنورد، خراسان شمالی – درگذشتهٔ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ در بخارست، رومانی) قاضی بازنشسته اجراییات بخش لواسانات، بازپرس شعبه ۹ دادسرای کارکنان دولت و قاضی دادسرای فرهنگ و رسانه بود. او سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در کارنامه خود داشت. منصوری متهم به مشارکت در باند رشوه خواری در قوه قضاییه بود و پس از تشکیل دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضائیه، نام وی بر سر زبان‌ها افتاد و مشخص شد که در خارج از کشور به سر می‌برد. به گفته مقام‌های قضایی او در مرداد سال ۱۳۹۸ از کشور خارج شده بود.

پس از آن گزارش‌هایی مبنی بر بازداشت او در رومانی منتشر شد، اما قاضی دادگاهی در بخارست تصمیم گرفت این متهم تا تاریخ ۲۰ تیر تحت شرایط خاصی آزاد باشد.

در ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ خبر پیدا شدن جسد وی در هتل خبرساز شد و بسیاری از رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران این خبر را پوشش دادند. بر اساس این خبر، جسد غلامرضا منصوری در بیرون هتل محل اقامت وی پیدا شد.

روز شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹، برادر غلامرضا منصوری، گفت که خانواده منصوری جسد را تحویل نگرفته‌اند، زیرا چهره قابل تشخیص نیست و آن‌ها نتوانسته‌اند هویت او را از ظاهر جسد احراز کنند. او تأیید کرد که دو بار با برخی دیگر از اعضای خانواده‌اش در پزشکی قانونی حضور یافته‌اند تا جسدی که به گفته او «منسوب به برادرش» است را ببینند. او در اظهارات افزود که «پزشک قانونی از همه خانواده ما آزمایش دی‌ان‌ای گرفت» و منتظر نتایج «آزمایش دی‌ان‌ای» هستند. او گفته نمی‌داند جواب آزمایش دی‌ان‌ای چه زمانی حاضر خواهد شد و توضیحی هم نداده‌است که آیا پاسخ پزشک قانونی در مورد آزمایش دی‌ان‌ای خانواده‌اش را قانع خواهد کرد یا نه

روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی از دفن جسد غلامرضا منصوری در شهر مشهد خبر داد. خواهرزاده غلامرضا منصوری، در صفحه اینستاگرام خود تأیید کرد که جسد دایی‌اش در بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شده‌است.

چند ابهام در مرگ منصوری وجود دارد:[۵۲]

اعلام فوری پلیس رومانی از اینکه او خودکشی کرده و تأیید بدون اعتراض وزارت خارجه ایران تنها بعد از ساعتی
معرفی خودش به سفارت نشان از این است که او به امنیتش فکر می‌کرده
مراجعه منصوری به دادگاه و انتظار برای روند استرداد، نشان از این است که او می‌خواسته مشکلش را برطرف کند
پول هتل را پرداخت می‌کند اما ناگهان می‌میرد در حالی که او می‌توانسته اینکار را نکند
این گزارش نوشته‌است او سرطان روده بزرگ داشت و در ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ به استانبول مراجعه می‌کند و در ۸ مهر ۱۳۹۸ موفق به دریافت ویزای شنگن از کنسولگری فرانسه واقع در استانبول می‌شود و مدتی بعد به هانوفر آلمان جهت درمان مراجعه می‌کند. او زیر نظر کلینیک سمیعی در هانوفر بود.او وزن زیادی کم کرد و در حال درمان سرطانش تا اوایل بهمن ۱۳۹۸ بوده. همچنین او چند مدرک از اشخاص و اسرار نظام به همراه داشت و با قوه قضائیه و افرادی از داخل ایران در ارتباط بود.

شخصی که او را به فرانسه برده و سپس او را به رومانی می‌کشاند خودش ساکن فرانسه است و در روزی که منصوری به سفارت مراجعه می‌کند همراه او بوده اما پس از ورود منصوری به سفارت، او ناپدید می‌شود. منصوری در یک فایل صوتی اظهار کرد این شخص به او «خیانت» کرده و به احتمال بالایی او در سازمان اطلاعات سپاه عضویت داشته‌است. به دلیل دنیاگیری کروناویروس او تنها مسافر هتل دوک بخارست بود.

دادستانی رومانی در ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ خودکشی او را تایید کرد.