دادگاه فدرال سوئیس حکم داد: پرونده ترور کاظم رجوی باز می‌ماند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدادگاه فدرال سوئیس حکم داد که پرونده قتل کاظم رجوی، استاد دانشگاه و برادر مسعود رجوی باز مانده و در چارچوب «نسل کشی» و «جنایت علیه بشریت» مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

این حکم از آنجا اهمیت دارد که پیش از این دوبار در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ دادستانی سوئیس به وکیل خانواده کاظم رجوی اعلام کرده بود که قصد دارد تحقیقات درباره این پرونده را پایان دهد، چرا که بر اساس قوانین سوئیس رسیدگی به این پرونده مشمول مرور زمان شده است.

حکم جدید دادگاه به استدلال شاکی استناد می‌کند که این ترور در ادامه اعدام‌های دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ صورت گرفته و به لحاظ حقوقی باید در چارچوب «نسل‌کشی وجنایت علیه بشریت» مورد رسیدگی قرار گیرد.

کاظم رجوی که چهره‌ای دانشگاهی و عضو سازمان مجاهدین خلق بود سال ۱۳۶۹ در شهر کوپه سوئیس و در اتومبیل خود به ضرب گلوله کشته شد.

سوئیس آن زمان از احتمال دخالت مقامات ایران در این رخداد خبر داد و نام ۱۴ ایرانی را در فهرست مظنونان قرار داد.

دو نفر از ضاربان کاظم رجوی مدتی بعد در فرانسه بازداشت شدند اما با وجود حکم دستگیری آنها از سوی مقامات سوئیس، دولت فرانسه آنها را با یک پرواز مستقیم به تهران بازگرداند.

این پرونده در سال ۲۰۰۶ به صدور حکم جلب بین‌المللی برای علی فلاحیان، وزیر اطلاعات سابق ایران، به اتهام قتل انجامید.

کاظم رجوی نخستین نمایندهٔ ایران در دفتر سازمان ملل متحد در ژنو پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود و در زمان ترور سمت نماینده «شورای ملی مقاومت ایران»، گروهی متشکل از مخالفان جمهوری اسلامی با محوریت سازمان مجاهدین خلق در سوئیس را بر عهده داشت.