دانشجویان نخبه بدون دسترسی به وکیل همچنان دربند؛ برای رئیس بند ۲۰۹ هم سوال است که چرا علی و امیرحسین را در بند نگه داشته‌اند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، روند رسیدگی به پرونده علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف‌ پس از گذشت یک سال از بازداشت این دانشجویان هنوز هم مسیری ناعادلانه و غیرشفاف را طی می‌کند. با پایان مراحل بازجویی، این دانشجویان همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین نگهداری می‌شوند و از ملاقات با وکلای خود نیز همچنان محروم هستند.

به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران ، با وجود اعلام تاریخ یک‌شنبه ۲۲ فروردین‌ماه برای برگزاری اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده آنها، این جلسه در تاریخ مقرر برگزار نشد و آنطور که مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی و امیرحسین مرادی می‌گوید، با وجود ابلاغ و مقرر شدن روز دادگاه، به دلایلی «نامعلوم» از اعزام موکلین به دادگاه خودداری شده و جلسه رسیدگی تشکیل نشد.


رضا یونسی، برادر علی یونسی، یکی از دانشجویان بازداشتی در خصوص برگزار نشدن جلسه دادگاه به کمپین حقوق بشر گفت: «با وجود اینکه وکلای پرونده و خانواده‌ها منتظر بودند که جلسه رسیدگی به پرونده برگزار شود، نیروهای امنیتی از آوردن امیرحسین و علی به محل دادگاه خودداری کردند که این روشی برای آزار دادن برادرم و امیرحسین بوده و همچنین آزار خانواده‌ها و وکلا».


به گفته رضا یونسی، در حال حاضر خواسته اصلی وکلا و خانواده امیرحسین مرادی و علی یونسی دو چیز است: اول رسیدگی به پرونده این دانشجویان از مسیر قانونی و امکان ملاقات محبوسان با وکلای خود و دوم آزادی موقت آنها به قید وثیقه و یا حداقل انتقال از بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی تا زمان تشکیل دادگاه.


رضا یونسی می‌گوید «نگهداری علی و امیرحسین در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین، فشار مضاعف روحی بر بازداشت‌شدگان و خانواده‌هایشان وارد آورده و خواسته ما این است که حداقل رفتار و برخورد مقامات با این دانشجویان نیز همچون دیگر زندانیان سیاسی باشد و به بند عمومی منتقل شوند». به گفته رضا یونسی «طولانی شدن مدت زمان نگهداری علی یونسی و امیرحسین مرادی باعث شده تا به زعم مقامات زندان این دانشجویان بازداشتی قدیمی‌ترین محبوسان بند ۲۰۹ زندان اوین باشند».


بنا به روش مقامات قضایی و زندان اوین، معمول است که افراد بازداشت شده زمان زیادی را در بند ۲۰۹ سپری نمی‌کنند و بیشتر بازداشت‌شدگان بعد از اتمام مراحل بازجویی به بند عمومی منتقل می‌شوند؛ نکته‌ای که درباره این دو دانشجو بازداشتی اعمال نشده و آنگونه که برادر علی یونسی می‌گوید «برای رئیس بند ۲۰۹ زندان اوین هم سوال است که چرا این همه وقت این دانشجویان را در بند نگه داشته‌اند».