دبیر کل سازمان ملل : داعش هنوز هم یک تهدید جهانی است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامآنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد : سازمان تروریستی داعش هنوز هم یک تهدید جهانی بشمار می رود

 

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد اعلام کرد : سازمان تروریستی داعش هنوز هم یک تهدید جهانی بشمار می رود.

در گزارشی که از سوی کمیته مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد، مکانیزم نظارت بر مجازاتها و دیگر سازمانهای بین المللی تهیه شده و به شورای امنیت سازمان ملل ارائه گردیده، چنین آمده است : سازمان تروریستی داعش در عراق و سوریه به یک شبکه مخفیانه تبدیل شده و همچنان یک تهدید جهانی بشمار می رود. بازگشت جنگجویان خارجی آزاد شده ، تغییر محل اختفای آنها این تهدید را قوت می بخشد.

در گزارش منتشره ضمن تاکید بر اینکه سازمان تروریستی داعش هنوز هم از سوی ابوبکر البغدادی هدایت می شود ولی سرکردگان آن فرار کرده اند اعلام شده است : سازمان تروریستی داعش دیگر به عملیات محلی اولویت داده و به یک شبکه مخفیانه در عراق تبدیل شده است. این سازمان در مرحله روند انتقالی ، هماهنگی و تقویت قرار داشته و سلول های در سطح استانی خود را سازمان داده است.

در گزارش مورد بحث ضمن اشاره به اینکه سازمان تروریستی داعش در عراق با تروریستهای اعزامی از سوریه تقویت می شوند آمده است : انتظار می رود سازمان تروریستی داعش در سوریه از سوی برخی کشورها به یک بافت مشابه در عراق تبدیل شود.

در گزارش ارائه شده ضمن اشاره به اینکه سازمان تروریستی در صدد ضربه وارد ساختن مجدد به ثبات ، هدف گیری زیر ساخت ها و ممانعت از پیشرفت های اقتصادی می باشد گفته شد : انتظار می رود که عراق و سوریه هدف اصلی سازمان تروریستی داعش را تشکیل دهد .

در ادامه گزارش چنین آمده است : داعش هنوز هم صاحب عنوان بزرگترین گروه تروریستی بوده و انتظار می رود که در آینده ایی نزدیک حملات پیچیده تروریستی بزرگی ترتیب دهد. این سازمان تروریستی همچنان به استفاده از مواد شیمیایی، بیولوژیکی، رادیولوژیکی و هسته ایی ادامه می دهد.

در گزارش مذکور ضمن اشاره به اینکه تروریستهای خارجی جدا شده از داعش و یا آزاد شده ، دوباره به فعالیت های خود آغاز کرده اند و این افراد موجب افزایش تهدیدات خواهند شد تاکید گردید : زنان رادیکال و کودکان دچار بیماری های روانی نیز احتمالا تهدید بوجود خواهند آورد.

در این گزارش ضمن اشاره به اینکه سازمان تروریستی داعش در حال تجارت غیر قانونی طلا می باشد آمده است : سازمان تروریستی داعش هنوز هم به ۳۰ الی ۵۰ میلیون دلار منبع مالی دسترسی دارد.

در گزارش مذکور تاکید گردید : سازمان تروریستی داعش ۱۳ هزار الی ۱۸ هزار جنگجوی تحت کنترل خود در عراق و سوریه دارد که از این تعداد ۳ هزار تروریست خارجی هستند. گمان می رود که در عراق هنوز هم حدود ۳ هزار تروریست فعال هستند .