دبیر کل سازمان ملل مهمترین حوادث اخیر را مورد ارزیابی قرار داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام آنتونیوگوترش دبیر کل سازمان ملل متحد قبل از ۷۴ امین مذاکرات مجمع عمومی این سازمان که قرار است در شهر نیویورک آمریکا برگزار شود، طی یک مصاحبه مطبوعاتی به سوالات روزنامه نگاران پاسخ داد

آنتونیوگوترش دبیر کل سازمان ملل متحد قبل از ۷۴ امین مذاکرات مجمع عمومی این سازمان که قرار است در شهر نیویورک آمریکا برگزار شود، طی یک مصاحبه مطبوعاتی به سوالات روزنامه نگاران پاسخ داد.

دبیر کل سازمان ملل متحد از رهبران کشورهایی که در اجلاس اقلیم ۷۴ امین مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک برگزار خواهد شد، خواست تا بجای سخنرانی های پر زرق و برق، برای حل مسائل موجود در این زمینه تعهدات ملموسی بر عهده بگیرند.

گوترش ضمن جلب دقت به شکست در مبارزه با تغییرات اقلیمی و اینکه روز ۲۳ ام سپتامبر اجلاس اقلیم برگزار خواهد شد گفت : رهبران شرکت کننده در اجلاس اقلیم بجای سخنان پر زرق و برق بهتر است که عهده دار تعهدات ملموس گردند.

وی افزود : بازگشت آمریکا که از قرار داد اقلیم پاریس خارج شده و انتظار می رود در اجلاس اقلیم نیویورک شرکت کند، به قرار داد اقلیم حائز اهمیت است.

دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن ارزیابی حملات بر علیه تاسیسات شرکت ملی نفت آرامکو سعودی و تنش موجود در خلیج فارس اعلام کرد : هیئتی متشکل از کارشناسان سازمان ملل متحد برای انجام تحقیقات در این زمینه رهسپار عربستان سعودی شده است.

گوترش ضمن اشاره به اینکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد که قرار داد هسته ایی با ایران را تایید می کند، به کارشناسان سازمان ملل متحد صلاحیت انجام تحقیقات می دهد، گفت : تحقیقات در این چهارچوب به پیش برده خواهد شد.

گوترش در رابطه با پیشنهاد روسیه برای تامین امنیت در منطقه خلیج گفت : برای تشکیل پلاتفرم پیشنهادی هنوز شرایط لازمه فراهم نشده است. به این پلاتفرم فعلا علاقه چندانی نشان داده نشده زیرا در حال حاضر با شرایط درماتیکی رو در رو هستیم. در چنین دوره ایی که بحران به اوج رسیده است، فکر نمی کنم که این پیشنهاد مورد قبول قرار گیرد.

وی پیرامون عدم موافقت با درخواست ویزای حسن روحانی رئیس جمهور ایران که در مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت خواهد کرد و هئیت همراه وی نیز گفت : برای حل مسئله با کشور میزبان آمریکا ارتباط برقرار شده است.

گوترش پیرامون اینکه راه حل دو دولتی در حل مسئله اسرائیل و فلسطین هنوز هم ممکن است یا خیر؟ گفت : به نظر من پیدایش راه حل دو دولتی هنوز هم امکان پذیر است. گام هایی برای ضربه وارد کردن به آن برداشته می شود ولی به نظر من بایستی از راه حل دو دولتی دفاع شود.

وی مسئله قبرس را نیز مورد ارزیابی قرار داده و گفت : عدم قید پیشرفت در مسئله موجب ناراحتی و بی صبری در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده است. از طرفین می خواهیم تا بالفور دوباره به مذاکرات آغاز کنند.