درباره شوشا گوپی، خواننده ای که دختر یک آیت الله بود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، شاید تصور کنید اگر زن بخواند او فاسد و منحرف است ولی این چنین نیست برای نمونه دختر آیت‌ الله سید محمد کاظم عصار یکی از آنها بود. شوشا گوپی یا شمسی عصار، نویسنده و خواننده ایرانی انگلیسی بود که به زبانهای فرانسه، فارسی و انگلیسی مسلط بود و در سال ۸۷ در لندن درگذشت و در بهشت زهرا برای همیشه آرمید.

درباره شوشا گوپی، خواننده ای که دختر یک آیت الله بود ile ilgili görsel sonucu


او در ۱۶ سالگی برای تحصیل راهی دانشگاه سوربن فرانسه شد و در رشته ادبیات فرانسه فارغ‌ التحصیل گشت. در سال ۱۹۶۱ با نیکولا گوپی، کارشناس آثار هنری ازدواج کرد و در ۱۹۷۶ از او جدا شد. وی از دهه ۶۰ میلادی تا دم مرگش در لندن اقامت داشت.


او زنی ستودنی بود که نشریات انگلیسی و فرانسوی یادش را گرامی داشتند اما نشریات ایران حتی نامی از او به میان نیاوردند، نه از آن جهت که او زن خواننده ای بود و خواندن زن گناهی است بزرگ، بلکه بخاطر آن که او دختر آیت اللهی مشهور که شیوه زندگیش با خیلی از معیارهای امروزی نمی خواند.

درباره شوشا گوپی، خواننده ای که دختر یک آیت الله بود ile ilgili görsel sonucu


آیت الله عصار از آن معدود روحانیونی بشمار میرفت که نه تنها در علوم دینی و فلسفه استاد بود بلکه مردی روشنفکر، عاشق فرهنگ و ادبیات پارسی و عرفان ایرانی بود. ضمناً به مسایل جهانی علاقمند بود و تمدن غرب را تحسین می کرد. آیت الله عصار شخصاً تصمیم گرفت که دخترش را به اروپا برای تحصیل بفرستد و او نیز، وقتی با نام شوشا نویسنده و خواننده ای جهانی شد، همچنان پدر را الگویی از عشق و محبت دید و ستایش کرد.


شوشا در کنار ادبیات، علاقه زیادی به موسیقی محلی ایران داشت، از همان زمان به آهنگسازی و ترانه‌سرایی به زبان های فارسی و فرانسوی پرداخت و در مدتی کوتاه خواننده حرفه‌ ای شد. او به عنوان خواننده ترانه‌ های محلی گیلکی، لری و سایر گویشهای ایرانی، ترانه‌ های بسیاری خواند و منتشر کرد که در ایران و جهان شناخته شده است. مهمترین ترانه‌هایش: دم گل، روز جمعه، عزیز بشین کنارم، گل گندم، دخترشیرازی، بویراحمدی و لیلی بوانه است. وی از سال ۱۹۷۱ تاکنون ۱۰ آلبوم موسیقی محلی وارد بازار نموده ‌است.

درباره شوشا گوپی، خواننده ای که دختر یک آیت الله بود ile ilgili görsel sonucu


کتاب دختری در پاریس به قلم‌ او به‌ زبان فرانسه با ترجمه هرمز عبداللهی که توسط نشر فرزان در سال ۱۳۸۵ به چاپ رسید که خاطرات دوران کودکیَش در پاریس است. همچنین وی موسیقی متن فیلم مستند مردمان باد (۱۹۷۶) در مورد کوچ ایل بختیاری را ساخته ‌است.

درباره شوشا گوپی، خواننده ای که دختر یک آیت الله بود ile ilgili görsel sonucu


به گفته کسانی که شوشا را از نزدیک می‌شناختند، او دوست داشتنی و مهربان و با تندروی های مذهبی و خشونت در دین سخت مخالف بود. شوشا ۲ سال قبل از مرگش برای ساختن برنامه‌ای برای رادیو BBC سفری به ایران داشت. در این سفر او به دانشگاه تهران رفت و از محل کار سابق پدرش دیدن کرد.


برنامه ای که ا‌و تهیه کرد درباره آن دسته فیلسوفانی بود که تفکر اندیشمندان یونانی را به غرب بردند، اما حتی این سفر و این برنامه نیز چیزی از بار گناهان او، بعنوان دختر یک آیت الله امروزی که به خوانندگی روی کرده، کم نکرد و در نتیجه مرگش با سکوت زادگاهش روبرو شد و انعکاسی نیافت. مهم نیست، هیچ چیز به آسانی در تاریخ گم نمیشود. شوشا نیز از چهره های بیادماندنی تاریخ معاصر ایرانست. یادش همیشه به شادی صدایش باد.

✍️ دیدگاه شما 🙏