درخواست آلمان از ایران: برای به سرانجام رساندن مذاکرات وین تلاش کنید/ در مجموع وضعیت مذاکرات وین خوب” است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_وزیر امور خارجۀ آلمان، هایکوس ماس، در کنفرانس سالانۀ سفرای این کشور از جمهوری اسلامی ایران خواست که تلاش‌های خود را برای احیای برجام افزایش دهد.

هایکو ماس سپس ابراز امیدواری کرد که حکومت اسلامی ایران ارادۀ سیاسی لازم را برای به سرانجام رساندن مذاکرات جاری وین به منظور احیای برجام از خود نشان بدهد.

به گزارش رادیو فرانسه، قرار است ششمین دور مذاکرات وین میان ایران و قدرت‌های جهانی در هفتۀ جاری ازسرگرفته شود. عباس عراقچی، نمایندۀ ایران در این مذاکرات، پیش از این تلویحاً گفته بود که موفقیت گفتگوها به تصمیم سیاسی رهبر حکومت اسلامی ایران بستگی دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجۀ آلمان هفتۀ گذشته نیز اظهار داشت : “در مجموع وضعیت مذاکرات وین خوب” است، هر چند “مسائل مهمی به قوت خود باقی است” و “موفقیتی در مذاکرات فشردۀ جاری” در پایتخت اتریش مشاهده نشده است. به همین خاطر وزارت امور خارجۀ آلمان تصریح کرده بود که “هنوز نمی‌توان موفقیت مذاکرات وین را پیش بینی یا اعلام کرد.”

در این حال، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، امروز دوشنبه هفتم ژوئن، همزمان با آغاز نشست شورای حکام آژانس به خبرنگاران گفت که بیش از پیش مذاکره با ایران برای تمدید نظارت بر برنامۀ اتمی این کشور دشوار می‌شود. رافائل گروسی در روزهای گذشته در گفتگو با “فاینشنال تایمز” گفته بود که از این پس غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران ماهیتی تقریباً نظامی دارد و از این جهت بسیار خطرناک است. مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر گفت که حکومت تهران هنوز توضیحی دربارۀ ذرات اورانیوم کشف شده در تأسیسات مخفی خود ارائه نداده است.