درخواست از ابراهیم رئیسی برای حضور رسول‌اف در جشنواره برلین

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، خانه سینمای ایران در نامه‌ای رسمی از ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، خواست شرایط و امکان حضور محمد رسول‌اُف، کارگردان، در جشنواره فیلم برلین را فراهم کند.

فیلم «شیطان وجود ندارد»، ساخته محمد رسول‌اف، نماینده امسال سینمای ایران در بخش مسابقه جشنواره فیلم برلین است، اما این فیلمساز با حکم قضایی ممنوع‌الخروجی از ایران روبه‌روست و حضورش در جشنواره نامشخص است.

خبرگزاری ایسنا روز چهارشنبه، ۳۰ بهمن، خبر درخواست نهاد صنفی خانه سینما از رئیس قوه قضائیه را به نقل از روابط عمومی این نهاد منتشر کرد.

این تشکل صنفی در نامه‌ای که به امضای همایون اسعدیان، رئیس هیئت مدیره خانه سینما، رسیده، خطاب به رئیس نوشت: «رسم مألوف جشنواره‌ها بر این است که کارگردانان آثار، به هنگام نمایش فیلم‌هایشان در هر رویداد سینمایی حضور داشته باشند.»

آقای اسعدیان همچنین در این نامه به رئیس قوه قضاییه گوشزد کرده است که حضور نیافتن کارگردانان «به دلایل سیاسی و ممنوعیت‌های قضایی، تصویری نامطلوب از کشور متبوع‌شان ایجاد خواهد کرد.»

بنابراین خانه سینما از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته «به لحاظ مصالح ملی و ارائه تصویری واقعی از فضای فرهنگی کشورمان»، به موضوع حضور محمد رسول‌اف در جشنواره برلینانه «مساعدت» برساند.

پیش از این نیز یکی از تهیه‌کنندگان فیلم «شیطان وجود ندارد»، از مدیران سینمایی جمهوری اسلامی که قرار است در جشنواره فیلم برلین حاضر شوند، خواسته بود تا به تماشای این فیلم بنشینند.

کاوه فرنام در گفت‌وگو با رادیوفردا از حضور تعدادی زیادی از مدیران سینمایی جمهوری اسلامی در دوره هفتادم جشنواره فیلم برلین استقبال کرده و از آنها دعوت کرد تا تازه‌ترین فیلم محمد رسول‌اف، فیلمساز تحت فشار در ایران، را در این جشنواره ببینند.

این درخواست از آن رو مطرح شده که بر اساس اطلاعات سایت جشنواره فیلم برلین، تعداد زیادی از مدیران سینمایی حکومت ایران متقاضی حضور در دوره هفتادم جشنواره فیلم برلین شده‌اند.

محمد رسول‌اف از سوی دادگاه انقلاب به اتهام آن چه فعالیت تبلیغی علیه نظامی خوانده شده به تحمل یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شده‌ است.