درخواست از تشکل‌های کارگری و سازمان‌های مترقی؛ برای آزادی مهران رئوف اقدام کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ اتحاد بین الملللی در حمایت از کارگران در ایران در اطلاعیه ای که برای سازمان های مترقی و مدافع حقوق انسانی فرستاده از آن ها خواسته است که برای آزادی مهران رئوفی اقدام کند. در بیانیه دیگری که اخیر منتشر شده، صدها نفر خواهان آزادی مهران رفیعی شده اند. وی از ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ بازداشت شده و در سلول انفرادی به سر می برد.


به دنبال موج دستگیری فعالین کارگری و اجتماعی که در هفته های اول اکتبر ۲۰۲۰ به راه افتاد، مهران رئوف، فعال کارگری چپ گرا در عصر روز ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ با هجوم نیروهای امنیتی به منزل ایشان دستگیر شد. در جریان این هجوم، منزل مهران مورد بازرسی قرار گرفت و کامپیوتر، تلفن همراه و دیگر مدارک او توسط نیروهای امنیتی ضبط گردید.


در همان هفته دستگیری مهران، دهها نفر دیگر از فعالین اجتماعی و کارگری و چپ نیز بازداشت شدند. تعدادی از این دستگیر شدگان بعدا به قید وثیقه آزاد شدند.


ما به ویژه نگران وضعیت مهران رئوف هستیم؛ زیرا که برخورد مقامات با او بسیار شدید بوده و اعضای نزدیک خانواده او در ایران بسر نمی برند تا بتوانند پیگیر وضعیت او باشند. مهران در ایران زبان انگلیسی را به خانواده های کارگری آموزش می داد و همچنین از مدافعان حقوق کارگران و تشکل یابی آنان بود. مهران که در ایران به دنیا آمده و همانجا بزرگ شده، مدت ها در انگلستان ساکن بود و دوتابعیتی است . دو تابعیتی بودن مهران ممکن است خطرات بیشتری برای او به دنبال داشته باشد. افزون بر این، مهران به وکیل دسترسی ندارد و بستگان دور او در ایران نتوانسته اند که با او ملاقات کنند.


مهران از زمان دستگیری تا کنون در بند ۲ الف زندان اوین که توسط سپاه پاسداران اداره می شود، در سلول انفرادی بسر برده است. بند ۲ الف برای بسیاری از فعالین، مکانی ناشناخته نیست و عده ای از زندانیان سیاسی این بند، خاطرات خود از بازجویی ها و شکنجه ها در این بند بدنام را نوشته اند. این خاطرات نشان می دهد که آنان تا چه حد در این بند احساس ناامنی می کرده اند و گاهی فکرخودکشی در ذهن شان خطور می کرده . همه این واقعیت ها باعث نگرانی عمیق ما نسبت به وضعیت مهران شده است.


ما همچنین اطلاع یافته ایم که مقامات سرکوب گر زندان اوین اخیرا مهران را زیر فشار بیشتر قرار داده اند و او در معرض خطر اذیت و آزار و شکنجه بیشتر قرار دارد. با توجه به سوابق سرکوب گرانه و شرم آور مقامات امنیتی و مقامات زندان در ایران، ما نگرانیم که آنان مهران را به اعتراف اجباری بر علیه خود و دیگران مجبور کنند.


جمهوری اسلامی ایران مسئول حفظ سلامت و امنیت جانی مهران رئوف است. مهران، این فعال کارگری و اجتماعی ۶۴ ساله، یک زندانی عقیدتی است و هیچ جرمی مرتکب نشده است که قربانی این بازداشت خودسرانه باشد و به مدت سه ماه در سلول انفرادی محبوس گردد .

ما از همه تشکل های کارگری و سازمان های مترقی و مدافع حقوق انسان می خواهیم که آزادی فوری مهران رئوف را درخواست کنند. بدون همبستگی بین المللی، ممکن است که مهران رئوف مدتها بطور نا عادلانه در پشت میله های زندان باقی بماند.