درخواست شوراى شهر تبریز براى انتقال مقبره پروین اعتصامى از قم به تبریز

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _  دبیر شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به پیگیری‌های انجام شده از استانداری قم برای بررسی امکان انتقال مقبره بانوی شاعره کشورمان به زادگاهش، گفت: بارها این موضوع را پی گیر بوده ایم و این مهم را از استاندار قم نیز پی گیری خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا ، سعید نیکوخصلت روز چهارشنبه در آیین افتتاح طرح‌های عمرانی فرهنگی شهرداری منطقه یک از جمله پیاده راه کوچه پروین اعتصامی، اظهار کرد: شورای شهر در طول سال اول شورا پیگیر بررسی انتقال آرامگاه پروین اعتصامی به تبریز بوده است.

وی با بیان اینکه اگر بتوانیم هویت واقعی پروین اعتصامی را به مردم معرفی کنیم، می‌توانیم تبریز را به مرکز برگزاری همایش‌ها و فستیوال‌های مرتبط با بانوان در سطح ملی و بین المللی تبدیل کنیم، افزود: جایگاه ادبی پروین اعتصامی بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما می‌شناسیم.

وی با تاکید بر اینکه امروز توانمندی‌های شهرها را در حوزه فرهنگ، افزایش پیاده راه‌ها و فضای سبز می‌سنجند،‌ گفت: شهرهای خلاق پیاده راه‌ها را افزایش داده، از هویت و فرهنگ خود مراقبت می‌کنند و بزرگترین‌ جشنواره ها را برای نمایش فرهنگ خود به جهانیان برگزار می‌کنند.

دبیر شورای شهر تبریز اضافه کرد: باید سعی کنیم قدر داشته‌های فرهنگی خود را بدانیم تا در آینده از آنها به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه اندکی از خاک مقبره دو کمال تبریز را به کشور تاجیکستان برده و به محلی توریستی و زیارت گاه تبدیل کرده‌اند، گفت: ما نیز باید قدردان داشته‌های فرهنگی خود باشیم، چون که این دارایی‌های فرهنگی آینده ما را رقم خواهد زد.

نیکوخصلت با بیان اینکه پروین در آن زمان با وجود خفگان این چنین شگفت آفرینی کرده و مفاهیم عمیقی را در اوج زیبایی سروده است، ادامه داد: واجب است تا مقام فرهنگی این بانوی شاعره را به جهانیان بشناسانیم.

وی با بیان اینکه تبریز شهری است که متعلق به ??? سال آینده است، افزود: اگر بتوانیم شمس، شهریار، مقبره العرفا، هنر، تاریخ و میراث فرهنگی تبریز را به دنیا بشناسانیم، این شهر در گردشگری و ثروت آفرینی نقش بزرگی را ایفا خواهد کرد.