درخواست مجوز اضطراری برای واکسنهای ایرانی تا هفته آینده؛ ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیۀ تزریق واکسن؛ رکورد ابتلا در هرمزگان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با تأکید بر لزوم اخذ مجوز اضطراری برای واکسن‌های ایرانی کرونا، گفت: «بحث ایمنی‌زایی دو واکسن کووبرکت و واکسن انستیتو پاستور تایید شده است وبه محض دریافت مجوز، تزریق این واکسنها آغاز خواهد شد».

رئیس سازمان نظام پزشکی نیز با بیان اینکه «میزان فعلی واکسیناسیون کشور حدود دو و نیم تا سه درصد است»، نسبت به تأمین واکسن کرونا در دولت آینده هشدار داد. از سوی دیگر، رئیس پلیس راهور پلیس، ناجا، از آغاز اعمال ممنوعیت و محدودیت در تردد بینِ استان‌ها در پنج روز پیش رو خبر داد.

درخواست مجوز مصرف اضطراری برای واکسن های ایرانی کرونا تا هفتۀ آینده

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم اخذ مجوز اضطراری برای تمام واکسن‌های کرونا، گفت: «بحث ایمنی‌زایی دو واکسن کووبرکت و واکسن انستیتو پاستور در فاز یک و دو تایید شده است اما همچنان به اطلاعات کامل‌تری نیاز است و به همین دلیل اوایل هفته آینده یعنی دوشنبه جلسه نهایی مجدداً برگزار خواهد شد».

وی افزود: «جلسه بررسی نتایج واکسن ایرانی با حضور تیم‌هایی که در موضوع واکسیناسیون نظارت دارند مانند کمیته اخلاق در پژوهش، کمیته مطالعات بالینی از دو حوزه معاونت پژوهش و همچنین سازمان غذا و دارو تشکیل شد و این تیم‌ها گزارش‌های نهایی خود را در خصوص روند واکسیناسیون ارائه دادند و گزارش‌ها بسیار امیدوار کننده بود».

وی در خصوص مجوز اضطراری واکسن تصریح کرد: «همه واکسن‌هایی که الان در سطح دنیا تزریق می‌شود مجوز اضطراری دارند. زمانی که یک واکسن مجوز لازم را بگیرد باید یک پروسه ۵ الی ۶ ساله را طی کند اما سازمان جهانی بهداشت به دلیل وضعیت خاصی که در دنیا حاکم است برای برخی از واکسن‌های موجود مجوز اضطراری صادر کرده که بعد از فاز سه به کشورها داده شده است و واکسن‌های زیادی از جمله سینوفارم و اسپوتنیک وی، این مسیر را طی کردند».

وی در ادامه تاکید کرد: «این واکسن‌ها در مرحله ترزیق بالینی نیستند و اگر تا هفته آینده مجوز اضطراری استفاده از واکسن توسط کمیته‌های مربوطه ارسال شود به محض دریافت مجوز، این واکسن‌ها تزریق خواهند شد. برای تزریق فراخوانی داده نمی‌شود بلکه با توجه به نکات فنی که دارند بر همین اساس مشخص خواهد شد که کدام گروه از افراد و در چه رده سنی می‌توانند از این واکسن استفاده کنند.»

احتمال وقوع پیک پنجم با کرونای هندی؛ ماجرای خاصیت آهنربایی در ناحیۀ تزریق واکسن

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با اشاره به افزایش مراجعه سرپایی و بستری زیاد در برخی استان های جنوبی کشور، گفت: «پیش‌بینی ما این است که در صورت وقوع پیک پنجم کرونا این پیک با نوع هندی خواهد بود. اینکه بگوییم چون واکسن زدم پس ماسک را کنار بگذارم امکان پذیز نیست؛ چون هم ایمنی زایی جمعی با واکسن به درصد مورد نظر نرسیده است و هم از تاثیر واکسن در برابر ویروس‌های جهش یافته اطلاع دقیق نداریم».

او همچنین در پاسخ به سوالی درباره کیلیپ‌هایی در فضای مجازی که نشان می دهد در محل تزریق واکسن خاصیت آهنربایی ایجاد شده است نیز گفت: «این شایعه در فضای مجازی رویت می‌شود و توضیحات و توجیهات غیرعلمی هم شنیده می‌شود. واقعیت این است خود ما هم در حال کار بر این موضوع هستیم. این عارضه فقط در ایران رخ نداده است، این قضیه در هر برندی می‌توانست رخ دهد؛ حتی گروهی گذاشتیم بر این موضوع کار کنند و توجیه علمی داشته باشیم».

وی افزود: «فرضیه ما این است که هیدروکسید آلومینیوم یا جیوه در این واکسن شاید توجیه این موضوع باشد. برخی هم گفتند اصلاً شاید این موضوع ربطی به واکسن نداشته باشد. این موضوع خطرناک نیست و موقت خواهد بود و مرگ و میر به دنبال نداشته است. تئوری‌هایی داریم اما باید صبر کنیم بررسی کامل شود. اگر بدانیم بروز خاصیت ذکر شده به خاطر واکسن است شاید لازم باشد تعدیلاتی در ساختار واکسن رخ دهد اما این احتیاج به تحقیق و مستندات دارد».

جزئیات جریمه و اعمال ممنوعیت تردد پنج روزه در سفرهای استانی

سرهنگ احمد شیرانی رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از آغاز اعمال ممنوعیت و محدودیت در تردد بینِ استان‌ها در پنج روز پیش رو خبر داد و گفت: «بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از ساعت ۱۲ امروز چهارشنبه تا ساعت ۱۲ روز دوشنبه ۱۷ خرداد محدودیت‌های تردد بین استان‌های سراسر کشور در تمام گروههای رنگ بندی قرمز، نارنجی و زرد اجرا می‌شود».

وی ادامه داد: «علاوه بر اجرای آخرین مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا کماکان طبق روال قبل خروج خودروها با پلاک بومی و ورود با پلاک غیربومی به شهرهای گروه قرمز و نارنجی ممنوع است و محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ تا سه بامداد در تمام شهرهای کشور ادامه دارد».

وی با بیان اینکه تیم های پلیس مطمئنا تذکر به رانندگان و توصیه به پرهیز از سفر را مجددا به رانندگان اعلام می کنند، گفت: «در صورت عدم انصراف راننده از سفر و اصرار راننده به ادامه مسیر برابر مقررات نسبت به اعمال قانون راننده متخلف اقدام می کنند. میزان اعمال قانون در این طرح برای شهرهای گروه قرمز مبلغ یک میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی به میزان پانصد هزار تومان است».

فرماندار تهران: تجمع در مکان های مسقف برای تبلیغات انتخابات ممنوع است

معاون استاندار و فرماندار تهران روز چهارشنبه گفت: «در ایام تبلیغات برای انتخابات، تجمع در مکان های مسقف نخواهیم داشت. نامزدهای انتخابات باید با درنظر گرفتن تمامی دستورالعمل ها وشیوه نامه های بهداشتی مصوب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تا حد امکان و با استفاده از بستر فضای مجازی به ارائه برنامه ها و دیدگاهای تبلیغاتی خود پرداخته و در ستادهای خود از تجمعات بیش اندازه پرهیز نمایند».

رئیس حوزه انتخابیه تهران، با اشاره به تصمیات اتخاذ شده از سوی ستاد انتخابات کشور افزود: «اصل بر این است که مکان های روباز مانند استادیوم ها، محیط های روباز آموزشی در تبلیغات استفاده شود و نامزدها از قبل می بایست درخواست و برنامه های خود را به ستاد انتخابات تهران اعلام و با هماهنگی ستاد این امر محقق گردد.»

فرهادی در پایان با تأکید بر اینکه مجریان انتخابات موظف به نظارت بر فعالیت ستاد نامزدهای انتخاباتی هستند، افزود: «بر اساس رنگ بندی حوزه های انتخابات در شهرهای زرد ۳٠نفر، نارنجی ٢٠ نفر و در شهرهای قرمز ١۵ نفر امکان حضور در ستادهای نامزدهای انتخابات را خواهند داشت». علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران نیز از ممنوعیت انگشت زدن در انتخابات خبر داده و گفته است که بیشترین آسیب و نگرانی مربوط به انتخاب شوراها و روستاهاست.

هشدار رئیس سازمان نظام پزشکی نسبت به تأمین واکسن کرونا در دولت آینده

محمدرضا ظفرقندی رییس کل سازمان نظام پزشکی، با اشاره به بحران کرونا و اقداماتی که دولت آینده باید در این زمینه انجام دهد اظهار کرد: «در زمینه کنترل ضوابط بهداشتی در کشور ما، شرایط مشابه کشورهای پیشرفته نیست. به طوری که می‌بینیم که در کشورهایی مانند نیوزیلند، استرالیا، چین، کره و… در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌اند و توانستند بیماری را در حد وسیعی کنترل کنند. مرگ و میر برخی از این کشورها متوقف شده و مرگ و میر بعضی کشورها هم در هفته یک مرگ است. مطلب دوم هم واکسیناسیون است. باید میزان واکسیناسیونی را که اکنون در کشورمان انجام شده، با کشورهای منطقه مقایسه کنیم».

وی افزود: «شاهدیم که این کشورها با بهبود شرایط واکسیناسیون توانستند مرگ و میر و ابتلا به بیماری را تقریبا متوقف و کنترل کنند. بنابراین کشور ما با توجه به اینکه در حوزه کنترل ضوابط اجتماعی به دلیل مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد، امکان تعطیلی طولانی مدت یا حمایت از خانواده‌ها برای ماندن در خانه وجود ندارد، باید تمرکزمان را بیشتر بر روی واکسیناسیون گذاشته و زودتر بتوانیم اقشار آسیب‌پذیر و بعد هم کل جامعه را واکسینه کنیم. میزان فعلی واکسیناسیون حدود دو و نیم تا سه درصد است که به هیچ وجه کفایت یک پوشش جمعیتی را برای کنترل بیماری نمی‌کند.»

رکورد شناسایی موارد مثبت کرونا در هرمزگان

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان گفت: در شبانه روز گذشته ۸۷۴ مورد مثبت کرونا شناسایی شد که یک رکوردشکنی جدید است. وی افزود: با جان باختن هفت بیمار مبتلا به کرونا در هرمزگان، شمار کل جان باختگان این بیماری در استان به ۱ ۲۸۲نفر رسیده است.

وی با بیان اینکه ۱۳۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستانهای استان بستری شدند و اکنون در مجموع ۵۲۰ نفر در بیمارستان های استان تحت مراقبتند، اظهار کرد: از مجموع بستری ها، ۶۷نفر در بخش مراقبت‌های ویژه (آی. سی. یو) بستری هستند و حال ۱۰نفر از آنها وخیم است.

نوروزیان با اشاره به اینکه در هر یک و نیم دقیقه یک بیمار جدید شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: ۷ هزار و ۶۹۵ بیمار کرونایی نیز در قرنطینه خانگی هستند.

عوارض احتمالی واکسن ها؛ بروز دیابت در برخی از بهبودیافتگان کرونا

عاطفه عابدینی دبیر کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، گفت: «به بیماران می‌گوییم اگر تب شما بیش از ۳ روز طول کشید، مراجعه کنید و رادیولوژی ریه بگیرید. اگر تب قطع شد و دوباره برگشت یعنی درگیری ریه رخ داده است، اگر علائم سرفه بدتر می‌شود یا بی اشتهایی رخ می‌دهد بسیار مهم است و باید سریعا به پزشک مراجعه کنند».

او با اشاره به جریان واکسن هراسی نیز گفت: «عوارض کرونا بالا است و حتی به تازگی فهمیدیم برخی بعد از بهبود کرونا به دیابت مبتلا شدند زیرا ممکن است کرونا بر سلول پانکراس اثر بگذارد و تولید انسولین مختل شود و حتی گاهی اوقات التهابات موجب سکته قلبی ومغزی می‌شود پس وقتی با چنین بیماری طرف هستیم که ابعاد ناشناخته دارد هر عقل سالمی بین عوارض کرونا و عوارض تزریق واکسن، ترجیح می‌دهد واکسن دریافت کند».

وی در مورد عوارض واکسن نیز تاکید کرد: «عارضه از تب خفیف، درد بدن تا عوارض شدید غیر شایع را شامل می‌شود. نمی گوییم واکسن‌ها عارضه ندارند اما بیش از ۹۰ درصد عوارض خفیف و قابل درمان هستند. عوارض بر اساس اینکه تکه‌ای از ویروس یا ویروس کشته شده به بدن تزریق شود، متفاوت است. از طرف دیگر سیستم ایمنی هر فرد پیچیدگی خاص خود را دارد و نمی‌توان گفت تزریق یک واکسن مشترک به دو نفر، عوارض کاملا مشترک خواهد داد. اگر کسی داروهایی مصرف می‌کند که سیستم ایمنی‌اش سرکوب شود، قطعا ما توصیه به مصرف واکسن با پلتفرم کشته شده می‌کنیم».

آمار نگران کنندۀ کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد، روز چهارشنبه ۱۲ خرداد، از آمار نگران کنندۀ شیوع کرونا و افزایش بیماران بستری در این استان خبر داد. وی در جلسه اضطراری ستاد استانی مدیریت مقابله با کرونا، گفت: «آماری نگران‌ کننده دریافت کردیم که تصمیم به برگزاری چنین جلسه فوق‌العاده ‌ای شده است چرا که شاهد افزایش تعداد موارد ابتلا و بستری بیماران کرونا در بیمارستان های استان به ویژه گچساران هستیم».

پرویز یزدان‌پناه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز در این نشست گفت: روز گذشته ۶۸۰ مراجعه کننده برای انجام تست کرونا در استان داشتیم که نسبت به روزهای گذشته افزایش دارد. هم اکنون ۱۹۶ بیمار کرونایی در استان بستری هستند که ۱۹ نفر در بخش های ویژه می باشند».

آمار رسمی کرونا در ایران

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون سه میلیون و ۹۱۲ هزار و ۸۷۹ نفر دُوز اول واکسن کرونا و ۵۳۰ هزار و ۱۱۷ نفر نیز دُوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۹۹۶ دوُز رسیده است.

همچنین از دیروز تا امروز ۱۲ خرداد و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۱ هزار و ۶۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ١۵۲۷ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۳۵ هزار و ۴۴۳ نفر رسیده و در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۰ هزار و ۴۸۸ نفر رسیده است.

همچنین ۴۰۰۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید بیماری و در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۲۰ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۵۱۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۱۳ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۱۴ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.