درخواست “وام ازدواجِ نصفه نیمه” به دلیل عدم توانایی مالی

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: امسال که وام ازدواج ۵۰ میلیون تومانی ارائه شد، بنابراعلام بانک مرکزی برخی افراد به دلیل عدم توانایی در بازپرداخت کمتر از این رقم را درخواست کردند.


«اعظم کریمی» مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، در خصوص اقدامات انجام شده برای وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج اظهار داشت: طبق اظهار بانک مرکزی خیلی از افراد هستند که مبلغ اصلی وام را درخواست نکردند، زیرا توان بازپرداخت را نداشته‌اند. به عنوان مثال امسال که وام ۵۰ میلیون تومانی ارائه شد، برخی افراد مبلغ کمتر از ۵۰ میلیون تومان را درخواست دادند. در هر صورت به احتمال زیاد مجلس وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج را برای سال آینده تصویب کند.


کریمی گفت: ما نگرانیم که افزایش وام بدون توجه به تامین منابع باشد و این موضوع برای افرادی که متقاضی وام هستند، ایجاد معطلی کند. در حال حاضر با تلاشی که بانک مرکزی داشته و برنامه ریزی در فرآیند سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، مدت زمان انتظار افراد مشخص است.

او افزود: تامین ضامن برای جوان‌ها و خانواده‌هایی که به هر طریق در اطراف خود شخصی را ندارند که ضمانت آن‌ها را کند، کار مشکلی است. به میزانی که وام افزایش پیدا کند، قطعا بانک نیاز به تضامین بیشتری دارد. دلیل بانک برای این امر هم این است که منابع بانک برای قرض الحسنه محدود است و باید تضمینی وجود داشته باشد تا این چرخه ادامه یابد. به تعبیر دیگر شخصی که وام گرفته باید بتواند اقساط را به موقع پرداخت کند تا منابع به بانک برگردد و آن‌ها بتوانند به فرد دیگری وام بدهند.


او در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان طرح دیگری جایگزین وام ازدواج کرد به عنوان مثال مسکنی را به صورت رایگان به مدت ۵ سال در اختیار جوانان قرار داد تا آن‌ها هم با مشکل پرداخت وام مواجه نشوند؟ گفت: این موضوعات و شرایطی که کمک می‌کند، تسهیل ازدواج رخ دهد، در قانون تسهیل ازدواج پیش بینی شده، اما متاسفانه به دلایل مختلف این بخش از قانون اجرا نشده است.

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی جوانان معاونت ورزش و جوانان در پاسخ به این سوال که وام ازدواج چقدر می‌تواند به افزایش ازدواج منجر شود؟ گفت: به نظرم باید منتظر ماند تا ببینیم بعد از تصویب وام ۱۰۰ میلیونی چه اتفاقی رخ می‌دهد، فعلا در این مورد نمی‌توان اظهارنظر کرد، اما به عنوان کسی که در حوزه جوانان کار می‌کند معتقدم، وام به تنهایی نمی‌تواند عامل کافی برای افزایش رشد ازدواج در سنین مناسب در بین جوانان باشد. در نهایت اگر وام ۱۰۰ میلیون تومانی در بودجه ۱۴۰۰ تصویب شود سال آینده این وام قابل ارائه به جوانان در شرف ازدواج است.

✍️ دیدگاه شما 🙏