درخواست کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد از مقامات ایران: نسرین ستوده را آزاد کنید

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، در بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن تداوم بازداشت نسرین ستوده، از وی بعنوان«مدافع حقوق زنان ایران» یاد کرده و خواستار آزادی فوری این وکیل مدافع حقوق بشر و زندانی سیاسی شدند.

کارشناسان حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد، در این بیانیه، با اشاره به تداوم بازداشت نسرین ستوده، از این زندانی سیاسی بعنوان فردی که به دلیل دفاع از حقوق بشر و دفاع از زنانی که علیه حجاب اجباری مبارزه می‌کنند و توسط مقامات قضایی محکوم شده است، نام بردند.

این کارشناسان، در این بیانیه، به احکام سنگین زندان برای نسرین ستوده به اتهام «تبلیغ فساد و فحشا» اشاره کرده و از درخواست‌های پیشین خود از مقامات قضایی جمهوری اسلامی ایران که با بی‌اعتنایی مواجه شده است، یاد کردند.

اشاره کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد به انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک است که بارها زندانیان از فضای نامناسب آن شکایت کردند. انتقال نسرین ستوده با این زندان علاوه بر تهدید سلامت جسمانی وی، موجب دوری فاصله با خانواده نیز شده است.

در این بیانیه به حکم اعدام نسرین ستوده بدلیل دفاع از حقوق زنان اشاره شده و آمده است: از دیدگاه حقوقی نمی‌توان فردی را بر خلاف باور یا مذهب خود وادار به استفاده از پوششی خاص نمود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد محکومیت سنگین برای نسرین ستوده را با هدف خاموش ساختن دیگر مدافعان حقوق بشر عنوان کرده است.

نام رضا خندان، همسر نسرین ستوده نیز بدلیل همراهی و تلاش وی برای دفاع از زنان مخالف حجاب اجباری در این بیانیه آمده است.