درخواست گوترش از ایران و آمریکا برای خروج از بن‌بست برجام / واعظی: از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم / ظریف: تصور اینکه روابط شخصی من با بایدن می تواند به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک کمک کند، اشتباه است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، دولت جدید آمریکا به رهبری جوبایدن آمادگی خود را برای مشارکت مجدد در توافق‌نامه هسته‌ای که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، اعلام کرده اما خواستار شده است که ایران ابتدا باید به تعهدات خود بازگردد. این مساله واکنش مقام های ایرانی را به دنبال داشته است ، از طرفی هم دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خواست تا برای خروج از بن‌بست فعلی درخصوص توافق هسته‌ای (برجام) همکاری کنند اما همزمان اذعان کرد که انتظار «نتیجه سریعی» برای این درخواست ندارد.

درخواست گوترش از ایران و آمریکا برای خروج از بن‌بست برجام

درخواست گوترش از ایران و آمریکا برای خروج از بن‌بست برجام


دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خواست تا برای خروج از بن‌بست فعلی درخصوص توافق هسته‌ای (برجام) همکاری کنند اما همزمان اذعان کرد که انتظار «نتیجه سریعی» برای این درخواست ندارد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران و آمریکا خواست تا برای خروج از بن‌بست فعلی درخصوص توافق هسته‌ای (برجام) همکاری کنند اما همزمان اذعان کرد که انتظار «نتیجه سریعی» برای این درخواست ندارد.

گوترش شامگاه پنجشنبه در جریان یک کنفرانس خبری و در پاسخ به سوالی درخصوص امکان میانجیگری او برای خروج از بن‌بست برجام، گفت که کارهای زیادی برای انجام وجود دارد اما « انتظار حل فوری » را ندارم.

دولت جدید آمریکا به رهبری جوبایدن آمادگی خود را برای مشارکت مجدد در توافق‌نامه هسته‌ای که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد، اعلام کرده اما خواستار شده است که ایران ابتدا باید به تعهدات خود بازگردد.

در مقابل جمهوری اسلامی ایران هم تاکید کرده است که ابتدا آمریکا باید همه تحریم‌ها را بردارد و به تعهدات خود احترام بگذارد و به آنها پایبند باشد.

گوترش بدون اینکه به احتمال میانجیگری پاسخ دهد، افزود: معتقدم همه کسانی که در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) مشارکت کرده اند و سایر طرف‌های مربوطه باید با هم همکاری کنند تا عدم اطمینان را کاهش دهند و با مشکلات و موانع روبه رو شوند.

وی گفت: موضوع مربوط به اطمینان از این است که همه چیز به تدریج به سمت شرایطی پیش رود که بتوانیم به توافق لازم برای صلح و ثبات در خلیج فارس و همه جهان برسیم.

دبیرکل سازمان ملل با این ادعا که « هدف توافق هسته ای امضا شده در سال ۲۰۱۵ جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای بود»، آن را یک پیروزی بزرگ دیپلماتیک و یک عنصر اساسی برای صلح و ثبات در خلیج فارس دانست و افزود: متاسفیم که این توافق نامه در موضع تردید قرار گرفته است.

گوترش تاکید کرد: روشن است که مشکلات، موانع و پیچیدگی‌های فزاینده ای وجود دارد زیرا آمریکا (از توافقنامه) خارج شد و اقدامات اضافی (تحریم‌ها) را انجام داد و ایران هم متعاقبا برخی اقدامات را برای توسعه توانایی‌های هسته‌ای خود انجام داد.

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده است که برنامه هسته ای ایران برای اهداف مسالمت آمیز است و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم بارها مسالمت آمیز بودن آن را تایید کرده است.

ایران همچنین خاطرنشان کرده است که گام اول را باید آمریکا بردارد و در صورتی که همه تحریم‌ها برداشته شود تهران هم آماده است به تعهدات خود بازگردد.

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم دیروز در حساب کاربری توییتر خود با اشاره به واقعیت‌های برجامی خطاب به آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا نوشت: ایالات متحده برجام را نقض کرد، انتقال مواد غذایی و دارو را برای ایرانی‌ها مسدود کرد و پایبندان به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را مورد تنبیه قرار داد.

وی خاطرنشان کرد: اما ایران در مقابل و در طول مدت این افتضاح کریه به برجام پایبند ماند و تنها تدابیر جبرانی از قبل پیش‌بینی‌شده را اتخاذ کرد.

ظریف با طرح این پرسش که حالا چه کسی باید گام نخست را بردارد، خطاب به بلینکن یادآور شد: هرگز شکست حداکثری ترامپ را از یاد نبرید.

ظریف: تصور اینکه روابط شخصی من با بایدن می تواند به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک کمک کند، اشتباه است / با بایدن روابط نزدیکی نداشته ام؛ تعاملاتم با او کاملاً حرفه ای است / دولت بایدن می تواند تنش زدایی میان تهران و واشنگتن را آغاز کند

ظریف: تصور اینکه روابط شخصی من با بایدن می تواند به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک کمک کند، اشتباه است / با بایدن روابط نزدیکی نداشته ام؛ تعاملاتم با او کاملاً حرفه ای است / دولت بایدن می تواند تنش زدایی میان تهران و واشنگتن را آغاز کند


محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران با تاکید به اینکه «هرگز با بایدن رفیق نبوده است»، ابراز امیدواری کرد که دولت جدید ایالات متحده در مورد سیاست “تروریسم اقتصادی” تجدید نظر کند.

وزیر امور خارجه ایران در گفت وگو با شبکه روسیا الیوم گفت: دولت جو بایدن می تواند به طور بالقوه تنش زدایی روابط میان تهران و واشنگتن را آغاز کند.

به نوشته ایرنا، وی تاکید کرد که هرگز با رییس جمهوری جدید آمریکا روابط نزدیکی نداشته است.

ظریف در این مصاحبه افزود: تصور اینکه روابط شخصی وی با بایدن می تواند به یک موفقیت بزرگ دیپلماتیک بین دو رقیب دیرینه کمک کند، اشتباه است.

وزیر امور خارجه ایران خاطر نشان کرد که تاریخچه روابط وی با بایدن تقریباً به ۲۰ سال پیش برمی گردد، زمانی که به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل مشغول به خدمت بود.

ظریف در این مصاحبه همچنین اظهارداشت که تعاملات وی با سناتور ایالت دلاور ( جو بایدن) کاملاً حرفه ای است.

وی با اشاره به اینکه سیاست فعلی واشنگتن در مورد تحریم های یک جانبه “اساساً جنگ اقتصادی” و “تروریسم اقتصادی” است، گفت : تعهدات بایدن برای بازنگری سیاست خارجی آمریکا یک وعده طولانی مدت است.

وزیر امور خارجه ایران اظهار امیدواری کرد که دولت جدید آمریکا بتواند روابط دوجانبه با تهران را در “مسیر درست” گام بردارد.

پاسخ رییس دفتر رییس‌جمهوری به اظهارات وزیر خارجه آمریکا / واعظی: از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم

آیا قدرت محمود واعظی در دولت بیش از ریاست دفتر رئیس‌جمهوری است؟ |  اعتمادآنلاین

واعظی در واکنش به اظهارات وزیر خارجه آمریکا مبنی بر اینکه برای بازگشت به برجام، نخست ایران باید به این توافق‌نامه برگردد، گفت: از برجام خارج نشدیم که بخواهیم به آن برگردیم و زمانی به تعهدات برجامی خود عمل می‌کنیم که مطمئن شویم که اروپا و آمریکا به تعهدات خود عمل می‌کنند.

«محمود واعظی» در گفت‌و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن که از ایران خواسته بود با بازگشت به برجام، گام نخست را بر دارد، گفت: یک بار مذاکره کردیم و پرونده مذاکرات در برجام بسته شد. موضع ما از ابتدا در ارتباط با برجام روشن بود و امروز هم بر همان موضع قبلی خود هستیم.

رییس دفتر رییس‌جمهوری افزود: یکی از خواسته‌های ترامپ هم باز کردن پرونده برجام بود. دولت ترامپ یا بایدن برای ما فرقی نمی‌کند همانطور که در گذشته روی حرف خود ایستاده‌ایم این بار هم موضع ما تغییر نمی‌کند.

وی ادامه داد: همانطور که رییس‌جمهوری هم چندین بار بیان کردند وقتی آنها به تعهدات خود برگشتند ما هم به آن عمل می‌کنیم.

مجلس سهم نفت در بودجه را افزایش داد

واعظی همچنین درباره لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: طبق قانون بودجه در قالب لایحه از سوی دولت به مجلس می‌رود و مجلس این اختیار را دارد تا جایی بودجه را اصلاح کند که شاکله آن به هم نخورد.  

رییس دفتر رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه برای بودجه ۱۴۰۰ با دستگاه‌های مختلف و کارشناسان دانشگاهی مشورت کرده است. نتیجه این شد که با توجه به تحلیل درست از شکست جنگ اقتصادی علیه ایران -چه ترامپ رای می‌آورد یا بایدن- صادرات نفت را ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه پیش بینی کردیم و گفتیم این میزان در بخش توسعه‌ای و عمرانی هزینه شود.

واعظی با اشاره به اقدام مجلس در کاهش صادرات نفت به یک و نیم میلیون بشکه، گفت: محاسبات دلاری ما در سال آینده برای افزایش پایه پولی رقم پایین‌تری بود ولی مجلس با این اقدام ارزش نرخ دلار را بالا برده است.

وی اضافه کرد: محاسبه ما برای درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه ۱۹۹هزار میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق این رقم را ۲۳۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفت. در واقع می‌گویند وابستگی به نفت را کم کنیم در حالی که با این کار سهم نفت در بودجه را افزایش داد.

سیاست دولت همکاری با مجلس است

واعظی با بیان اینکه در ارتباط با فرآورده‌ها هم کمیسیون رقمی گذاشته که حاصل نمی‌شود، اظهار کرد: در برخی بخش‌ها مالیات‌ و همچنین عوارض گمرکی را بالا بردند و به نظر می‌رسد اجرای این بودجه با این چارچوب برای دولت مشکل خواهد بود.

رییس دفتر رییس جمهوری در عین حال ابراز امیدواری کرد از سه شنبه که بودجه در صحن مجلس بررسی می‌شود این مشکلات برطرف شود تا بتوانیم برای بستن بودجه مناسب و خوب با مجلس همکاری کنیم.