درگیری دیپلماتیک جدید میان تهران و غرب؛ آژانس: ایران هنوز درباره وجود رسوب اورانیوم در مراکز هسته‌ای خود توضیحی نداده است/ ایران ۱۶ برابر سقف مجاز در برجام اورانیوم غنی کرده است / گروسی: دور تازه‌ای از مذاکره با ایران شروع شده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران نتوانسته است دلیل وجود ته‌نشست اورانیوم فراوری شده را در چند مرکز هسته‌ای اعلام نشده خود توضیح دهد.

به گفته رویترز، گزارش سه‌ماهه آژانس احتمالا به درگیری دیپلماتیک تازه‌ای میان تهران و غرب منجر خواهد شد.

سه ماه پیش، بریتانیا، فرانسه و آلمان، طرح پیشنهادی آمریکا به شورای حکام آژانس را برای انتقاد از ایران بابت توضیح ندادن منشاء ذرات اورانیوم رد کردند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۶ برابر سقف مجاز در توافق بین تهران و قدرت‌های جهانی، موسوم به برجام، رسیده است.

آژانس تخمین زده که این ذخایر بالغ بر سه هزار و ۲۴۱ کیلوگرم است ولی هشدار داده که نمی‌تواند رقم دقیق را اعلام کند.

سقف تعیین شده برای اورانیوم غنی شده ایران ۲۰۲ کیلوگرم است.

آژانس در گزارش خود گفته که از زمان متوقف شدن پروتکل الحاقی توسط ایران در اسفند پارسال، به داده‌هایی که برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران ضروری است دسترسی ندارد.

همزمان، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، آغاز دور تازه‌ای از مذاکره با ایران را در این زمینه اعلام کرد.

حالا در گزارشی که آقای گروسی به اعضای آژانس ارائه داده و نسخه‌ای از آن به دست رویترز رسیده است، می‌گوید: «پس از چندین ماه، ایران توضیح لازم برای وجود ذرات مواد اتمی در سه مکان را که آژانس از آنها بازرسی کرده، ارائه نکرده است.»

به گزارش رویترز، آقای گروسی امیدوار بود که پیش از دیدار هفته آینده شورای حکام، گزارشی از پیشرفت در این زمینه بدهد.

روز چهارشنبه، آقای گروسی برنامه ایران برای غنی‌سازی اورانیوم را «بسیار نگران‌کننده» دانست و گفت، فقط کشورهایی اقدام به غنی‌سازی با خلوص ۶۰ درصد می‌کنند که بمب هسته‌ای می‌سازند.

او در مصاحبه با روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز گفت: «وقتی که کشوری غنی‌سازی ۶۰ درصدی می‌کند، موضوع خیلی جدی است. فقط کشورهایی که بمب (اتمی) می‌سازند به این سطح می‌رسند.»

آقای گروسی هشدار داد: «غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی تقریبا در سطح تسلیحاتی است؛ غنی‌سازی تجاری (در سطح) ۲، ۳ درصد است.»

مدیرکل آژانس که چندی پیش موفق شد توافق موقت با ایران را برای ادامه نظارت‌های آژانس یک ماه دیگر تمدید کند، توسعه برنامه هسته‌ای را حق ایران دانست، اما تاکید کرد که این سطح از غنی‌سازی نیازمند «یک چشم هوشیار» است.