در آستانه دیدار جانسون و ترامپ، بریتانیا می‌گوید موضعش درباره ایران تغییر نخواهد کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامیک منبع دیپلماتیک بریتانیایی گفت با وجود اینکه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در نشست گروه هفت با هم دیدار خواهند کرد، لندن احتمالا رویکردش درباره ایران را  تغییر نخواهد داد.

این منبع که نامش فاش نشده است روز جمعه اول شهریور ماه پیش از آغاز اجلاس گروه هفت در فرانسه گفت: «ما حامی سرسخت برجامیم. ما فکر می‌کنیم خیلی مهم است که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.»

منبع دیپلماتیک بریتانیایی در ادامه گفت: «بقای [برجام] بسیار مهم است و فکر نمی‌کنم تغییری در موضع دولت بریتانیا ایجاد شود.»

این منبع دیپلماتیک تاکید کرد که پایبندی کامل تهران به برجام بسیار حائز اهمیت است، اما با وجود آنکه جانسون مواضع آمریکا را خواهد شنید در موضع لندن درباره تهران تغییر بزرگی ایجاد نخواهد شد.

همزمان، یک مقام فرانسوی خواستار متحد ماندن فرانسه، بریتانیا و آلمان در مورد ایران شد.

این مقام افزود پاریس انتظار دارد لندن درباره ایران و سایر موضوعات از جمله تغییرات آب‌وهوایی به «مواضع معمول» خود پایبند باشد. 

قدرت‌های غربی قرار است روز شنبه طی نشست رهبران هفت کشور صنعتی جهان در شهر بیاریتز در جنوب غربی فرانسه با هم دیدار و درباره رابطه با ایران و مسائل دیگر گفت‌و‌گو کنند. 

این نشست در حالی صورت می‌گیرد که روز جمعه امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در کاخ الیزه در پاریس ملاقات کرد.  

ظریف که روز پنج‌شنبه ۳۱ مرداد در موسسه امور بین‌الملل نروژ در اسلو سخنرانی می‌کرد، درباره سفرش به فرانسه گفت: «پیشنهادهایی مطرح است، چه از طرف فرانسه و چه از طرف ایران، و ما فردا [جمعه] این پیشنهادها را بررسی خواهیم کرد.» 

مکرون روز چهارشنبه گفته بود در ازای پایبندی کامل جمهوری اسلامی به برجام، می‌توان تحریم‌ها علیه این کشور را کاهش داد یا «مکانیسمی را برای جبران خسارت که موجب بهتر زندگی کردن مردم ایران شود» در نظر گرفت.

جمهوری اسلامی در سالگرد خروج آمریکا از برجام تصمیم به کاهش تعهدات خود در چارچوب این توافق گرفت و اعلام کرد که اگر انتظاراتش از برجام برآورده نشود در بازه‌های زمانی شصت روزه سطح تعهداتش را کاهش می‌دهد.

تهران پیشتر در دو مرحله ذخیره اورانیوم غنی‌شده و سطح غنی‌سازی را افزایش داد و اعلام کرد در گام سوم تعهدات برجامی را باز هم کاهش خواهد داد. سخنگوی وزارت امور خارجه نیز روز دوشنبه ۲۸ مرداد ماه از در جریان بودن روند «طراحی گام سوم» خبر داد.

با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند این اقدام‌ها برگشت‌پذیرند و در صورت برآورده شدن خواسته‌های ایران از برجام، تهران کاملا به آن پایبند خواهد شد.