در آستانه سفر مرکل به واشنگتن؛ نامه شخصیت‌‌های آلمانی به مرکل برای تلاش جهت آزادی آسانژ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام۱۲۰ تن از چهره‌های سیاسی، فرهنگی و روزنامه‌نگاران آلمانی در نامه‌ای از صدراعظم این کشور خواسته‌اند در ملاقات با رئیس جمهور آمریکا مسئله آزادی جولیان آسانژ را طرح و پیگیری کند.

رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه ۱۵ ژوئیه میزبان صدراعظم آلمان خواهد بود. این اولین سفر آنگلا مرکل به واشنگتن بعد از روی کار آمدن جو بایدن است و احتمالا آخرین سفر رسمی در مقام صدراعظم به آمریکا نیز خواهد بود. مرکل گفته است که پس از انتخابات پارلمانی سپتامبر، از مقامش کناره‌گیری می‌کند.

گروه وسیعی از وزرای سابق، شخصیت‌های سیاسی، هنری و روزنامه‌نگاران مطرح آلمان از صدراعظم درخواست کرده‌اند که در سفر به آمریکا و دیدار با بایدن، برای آزادی بنیانٰ‌گذار ویکی‌لیکس تلاش کند.

نام وزیران سابق کابینه از جمله زیگمار گابریل، گرهارت باوم و اسکار لافونتن در نامه به مرکل دیده می‌شود. امضای گونتر والراف و نوید کرمانی، نویسندگان مشهور و الفریده یلینک، دارنده نوبل ادبیات نیز در ذیل این درخواست به چشم می‌خورد.

جولیان آسانژ، کنشگر اینترنت و روزنامه‌نگار افشاگر، متهم است به انتشار اسناد محرمانه عملیات آمریکا در عراق و افغانستان در وبگاه ویکی لیکس؛ سایتی که در سال ۲۰۰۶ افتتاح شد و با کمک روزنامه‌نگاران، کنشگران اجتماعی و مخالفان سیاست‌های دولت‌ها تولید محتوا کرد.

آسانژ که برنده و نامزد چند جایزه برای فعالیت‌های افشاگرانه است، در سال ۲۰۱۰ از سوی یک زن سوئدی به اتهامات جنسی متهم شد. او با وثیقه آزاد بود و یک سال بعد وقتی برای پاسخگویی مجدد به سوالاتی در این باره به سوئد فراخوانده شد، به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

دادستانی سوئد در سال ۲۰۱۷ ادعاهای شاکی پرونده علیه آسانژ را مردود دانست و پرونده را بست. آوریل ۲۰۱۹ اما پلیس بریتانیا با هماهنگی مقامات اکوادور وارد سفارت این کشور شد و آسانژ را دستگیر کرد.

از آن زمان، آسانژ در زندان فوق امنیتی بلمارش در لندن نگاهداری می‌شود. ایالات متحده خواهان تحویل گرفتن اوست اما قاضی پرونده گفته است که به دلیل شرایط روحی آسانژ و شرایط احتمالی محبوس شدن او در آمریکا، خطر خودکشی او دور از ذهن نیست.

دو سال قبل نیلس ملتزر، بازرس ویژه حقوق بشر سازمان ملل گفته بود که بنیان‌گذار ویکی‌لیکس به خاطر سال‌ها زندگی در شرایط غیرانسانی و خودسرانه، صدمات شدید روحی دیده است.

امکان دارد آسانژ در صورت محاکمه در امریکا به ۱۷۵ سال زندان محکوم شود.

سازمان گزارشگران بدون مرز اوایل سال ۲۰۲۱ دادخواستی با بیش از ۱۰۰ هزار امضا به دولت بریتانیا داد تا آسانژ را هر چه زودتر آزاد کند و مانع استرداد او به آمریکا شود.