در اقدامی بی‌سابقه؛ بایدن در اجلاس ویدئویی رهبران اتحادیه اروپا شرکت می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است فردا در اجلاس ویدئویی رهبران اتحادیه اروپا شرکت کند؛ اقدامی که از سال ۲۰۰۹ به این سو سابقه نداشته است.


خبرگزاری رویترز می‌نویسد در پی چهار سال روابط دشوار بین اتحادیه اروپا و آمریکا به خاطر خروج غیرمنتظره آمریکا از توافق اقلیمی پاریس و برجام، اعمال تعرفه بر واردات کالا از اتحادیه اروپا و خروج از برخی نهادهایی که ایالات متحده طی چند دهه گذشته حامی آن بوده است، بایدن می‌خواهد در اجلاس ویدئویی رهبران اتحادیه اروپا شرکت کند.


شارل میشل رئیس‌ شورای اروپا روز سه‌شنبه سوم اسفند با انتشار توئیتی گفت: «در اشتیاق استقبال از جو بایدن در اجلاس شورای اروپا است» و کاخ سفید اعلام کرده که رئیس‌جمهوری آمریکا علاقمند به بهبود رابطه با اروپا است.


میشل که رهبری این اجلاس را بر عهده خواهد داشت می‌گوید از بایدن برای حضور در این نشست دعوت کرده است تا دیدگاه‌های خود را پیرامون آینده همکاری‌های اروپا و آمریکا بیان کند.


او در ادامه گفت زمان بازسازی روابط آمریکا و اروپا فرا رسیده است.

قرار است اجلاس یاد شده در روزهای پنج‌شنبه و جمعه به‌صورت آنلاین برگزار شود و طیفی از مسائل شامل واکسن کرونا، روسیه، ترکیه و سیاست‌های صنعتی مورد مذاکره قرار گیرد.