در بحبوحه تنش میان آنکارا و اروپا؛ اردوغان به قبرس شمالی می‌رود

پایگاه خبری / تحلیلی نگامرجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، قرار است امروز برای سفر رسمی دو روزه‌ای به منطقه خودخوانده «جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC)» سفر کند. او با این پیام که «خبرهای خوبی» اعلام خواهد کرد، آماده سفر می‌شود.

این دیدار می‌تواند تنش‌ها را با قبرس یونانی و اتحادیه اروپا در مورد این سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه شرقی، بیشتر کند. اردوغان که سال‌هاست به‌دنبال نفوذ بیشتر در منطقه است، اکنون بیشتر بر طرح «دو کشور مجزا» در قبرس تاکید می‌کند.

این جزیره از سال ۱۹۷۴ میلادی به دو بخش شمالی ترک‌نشین و جنوبی یونانی‌نشین تقسیم شده است. شورای امنیت سازمان ملل از بخش شمالی قبرس به عنوان «بخش اشغال شده قبرس» یاد می‌کند و ترکیه تنها کشوری است که آن ناحیه را کشوری مستقل قلمداد کرده است.

بخش جنوبی این جزیره توسط «جمهوری قبرس» که یک دولت یونانی‌- قبرسی دارد، کنترل می‌شود و از سال ۲۰۰۴ به عضویت اتحادیه اروپا درآمده است.

اردوغان فردا ۲۰ ژوئیه که مصادف با چهل و هفتمین سالگرد مداخله نظامی ترکیه (که قبرس یونانی آن را «حمله نظامی» می‌داند)، در مراسمی به همین مناسبت در یک نشست ویژه پارلمان قبرس شمالی سخنرانی خواهد کرد.