در حاشیه نمایشگاه کتاب فرانکفورت ترکیه خواهان حضور ایران در ” نمایشگاه کتاب استانبول ” شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، فتحی گورسوتیراک مدیر نمایشگاه کتاب استانبول در دیدار با قادر آشنا، قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران خواهان حضور موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب استانبول شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، فتحی گورسوتیراک، مدیر نمایشگاه کتاب استانبول در دیداری که با قادر آشنا، قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در غرفه ملی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت داشت، خواهان حضور موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب استانبول شد.

این دیدار در دومین روز فعالیت غرفه ملی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت صورت گرفت. اسماعیل سلچوک، مدیر فروش نمایشگاه کتاب استانبول نیز در این دیدار حضور داشت.

فتحی گورسوتیراک، مدیر نمایشگاه کتاب استانبول در این دیدار از این که موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب استانبول شرکت نمی کند ابراز ناخرسندی کرد و گفت: خواهان و پی گیر جدی حضور جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب استانبول هستیم.

قادر آشنا در این دیدار گفت: روابط با کشورهای منطقه و همسایه در دستور کار ما  قرار دارد و به آن توجه ویژه داریم. به همین منظور در نمایشگاه کتاب استانبول( عربی)  حضور یافتیم. به دنبال یک رابطه پایدار و مستمر با کشور ترکیه در حوزه فرهنگ و به‌خصوص نمایشگاه های کتاب تهران و استانبول هستیم. برای نیل به این هدف پیشنهاد می کنم دو نمایشگاه تفاهم نامه همکاری مشترک را برای مدت ۳ یا ۵ سال دنبال کنند و قابل تمدید هم باشد تا بتوانیم از ظرفیت های فرهنگی و نشر دو کشور نهایت استفاده و بهره را ببریم.

قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما آمادگی داریم تا در نمایشگاه های استانی کشور ترکیه که با ایران هم مرز است حضور پیدا کنیم. هم‌چنین شرایط را برای حضور ناشران کشور ترکیه جهت حضور در نمایشگاه های استانی و به خصوص در شهرهایی که مرز مشترک وجود دارد فراهم کنیم.

مدیر نمایشگاه کتاب استانبول از پیشنهادهای طرف مقابل استقبال و ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک بعد از بررسی هایی که توسط دو طرف صورت می گیرد،  تفاهم نامه همکاری مشترک دو نمایشگاه کتاب تهران و استانبول به امضای طرفین برسد و خاطر نشان ساخت، ارتباط ناشران دو کشور و حضور در نمایشگاه های استانی و هم مرز موجب گسترش روابط فرهنگی خواهد شد.